Artysta.pl na Facebooku

„Jeden na Jeden” – czytanie performatywne

Piątek 14 listopada 2014
Miejsca: Dom Kultury Podgórze
Miasto: Kraków
Ulica: Sokolska 13
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 486
Zapraszamy na performatywne czytanie „Sennika byłej poetki” autorstwa Anny Kapusty w wykonaniu aktorki Teatru M.I.S.T – Anny Dzierży.

Spotkanie z autorką i aktorką to element „teatru aktora i poety”, gdzie najważniejszym bohaterem wieczoru będzie tekst – jego interpretacja aktorska, odbiór przez publiczność, a także przedstawienie przez poetkę własnych zamierzeń. Ten, niekonwencjonalny sposób „rozmowy wierszami” i „rozmowy o poezji” rozpocznie nieregularne, ale systematyczne czytania preformatywne w ramach spotkań z literaturą w Podgórzu.

„(…) Twórczość poetycka Anny Kapusty jest formą jej osobistej ekspresji – rysuje wizję jej subiektywnego, wewnętrznego świata, do dzielenia się z którą czytelnik jest zaproszony. Tomiki poetyckie są dokumentem wewnętrznego rozwoju autorki, który ni-gdy nie będzie ukończony – zapisem drogi, która nie osiągnie celu... A ich luźna, otwarta struktura zachęca do partycypacji(…)”- tak o poezji Anny Kapusty pisze Mariola Frankiewicz we wstępie do tomiku „Embrion. (31 wdechów)”.

Anna Kapusta - autorka monografii: Mitologie twarzy. Cyprian Norwid i Stanisław Wyspiański – próba komparatystyki mitu (2007), Od rytuału do mitu? Teatr Śmierci Tadeusza Kantora jako fakt antropologiczny (2011) i Gry w kulturę: gry w mit. Mitografia jako lektura (2012), oraz współautorka monografii: Writing Life. Suffering as a Poetic Strategy of Emily Dickinson (2011), a także twórczyni koncepcji merytorycznej i współredaktorka monografii Kultura i rozpacz. Analizy ekspresji rozpaczy w tekstach kultury (2009), pomysłodawczyni i współredaktorka Rocznika Mitoznawczego. Studiów Międzywydziałowej Grupy Badań nad Mitem (2006, 2008). Opublikowała również książki literackie: Biały ptak (2003), Kobiety mistrza (2006), Znaki życia (2008), Pisać rzęsą poemat (2009), Nie jestem poetką (2009), AnKa. Sennik byłej poetki (2010), Imbiry (2010) oraz Listy do skały (2011). W 2012 r. uzyskała tytuł laureatki stypednium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie literaturoznawstwa.

Anna Dzierża - aktorka z dyplomem Związku Artystów Scen Polskich. Z teatrem związała się w 2005 roku. W tym czasie współpracowała z Teatrem OnOff Kraków, Grupą Aktorów Teatru CRICOT 2, Grupą OFF Kraków oraz Teatrem MIST. W dwóch ostatnich pracuje po dzień dzisiejszy. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych oraz serialowych. Od 26 lat fascynuje się folklorem. Od roku 1996 jest tancerką i solistką Zespołu Tańca Ludowego AWF „Krakowiak”. W 2014 roku założyła Fundację Wspierania Kultury „Teatr Powidok”. Ma doświadczenie w sesjach zdjęciowych oraz w reklamie.

Dodał: Marta Półtorak Wtorek 11 listopada 2014 15:26

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań