Artysta.pl na Facebooku

KAMIL KUSKOWSKI – Szczęście w nieszczęściu

Czwartek 13 grudnia 2012 - Niedziela 13 stycznia 2013
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Miasto: Gdańsk
Ulica: Jaskółcza 1
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 505
Kurator: Kamila Wielebska

Artysta w swoim multimedialnym projekcie podejmuje próbę zdefiniowania zjawiska zwanego zabobonnością. „Wystawa jest o przesądach i zabobonach, w które wierzymy i które mają wpływ na nasze życie, w odniesieniu do tytułowych aspektów szczęścia i nieszczęścia” – mówi Kamil Kuskowski. Artysta przedstawi swoje najnowsze, nigdzie niepokazywane prace malarskie, wideo, obiekty i instalacje.

W dzisiejszych czasach często spotykamy się z przeświadczeniem, że czasy naszych przodków pełne były przesądów i praktyk magicznych, od których my - cywilizowani ludzie z XXI wieku, jesteśmy wolni, ponieważ myślimy racjonalnie i udowadniamy wszystko naukowo. Wystawa Kamila Kuskowskiego uświadamia, że nic bardziej mylnego, ponieważ wiara w to, że mamy wpływ na nasz los, popycha nas często do stosowania pradawnych praktyk, które mają przyciągnąć szczęście bądź odegnać pecha. Dlatego zaprezentowane na wystawie prace odnoszą się do nadal występujących w kulturze wierzeń, o zapomnianej częstokroć genezie, opartych na przekonaniu o istnieniu nadprzyrodzonych mocy, które mogą sprowadzić nieszczęście lub przeciwnie - uchronić nas od zła.

Kamil Kuskowski wykorzystał w swoich pracach wiele znanych z codziennego życia "magicznych" przedmiotów, nawiązał do reakcji ludzkich w sytuacjach wymagających "odczarowania". Proponuje, aby każdy z widzów zmierzył się z wierzeniami, na które zwykle nie mamy wpływu, ponieważ zostały nam przekazane przez naszych przodków, ale powielane są również przez współczesnych. Przynależąc do społeczeństwa "zarażamy się" tym kulturowym wirusem, o czym mówi m.in. teoria memów (kulturowych odpowiedników genów) stworzona w 1974 roku przez oksfordzkiego biologa - Richarda Dowkinsa.

Artysta dość przewrotnie podszedł do tematu, często odwracając znaczenie przypisywane poszczególnym sytuacjom. Przed wejściem na wystawę czeka na nas "niemalowane drewno", w które, niestety, nie możemy odpukać, ponieważ odgradza nas od niego rama z szybką. Pecha ściąga przejście pod drabiną, jednak ta zawieszona jest u sufitu "do góry nogami", więc nie przechodzimy pod, ale nad nią. Odwracanie pecha polega też na tym, że omija się czarnego kota, aby nie przebiegł nam drogi: nieruchoma rzeźba czarnego kota ułatwia to zadanie. Dwie gabloty z koniczynami oraz trzy serie namalowanych na płótnie par kości do gry z "szczęśliwą siódemką" zapewniają nas o pomyślności w naszym życiu, która opuszcza nas zaraz po zauważeniu rozsypanej soli, czy ściennego kalendarza, którego wszystkie 365 kartek ukazuje "piątek 13-go", uważany za pechowy od starożytności. Możemy obejrzeć wideo ze słoniem - jego rzeźba często traktowana jest jako amulet przynoszący szczęście. Jednak sam słoń - jedyny przedstawiciel gatunku w łódzkim zoo - szczęśliwy nie jest, o czym przekonują jego jednostajne ruchy świadczące o chorobie sierocej. Na wystawie znajduje się też nie do końca rozpakowany obraz z wizerunkiem Żyda, który przynosi szczęście osobom liczącym na powodzenie w sprawach finansowych. Kawałki luster, pomimo lęku przed rozbitym zwierciadłem, nie wyglądają złowrogo, ponieważ wycięte są w kształcie liter, składających się na napis Happy (ang. "szczęśliwy"). Wideo Kominiarz pokazuje odwróconą sytuację, kiedy to nie my łapiemy się za guzik, ale sam tytułowy bohater, znużony prawdopodobnie przypisywaną mu funkcją zapewniania szczęścia, w złości wyrywa ze swojego munduru guziki i rzuca nimi o podłogę.

Najnowszy projekt Kamila Kuskowskiego porusza temat, niechętnie podejmowany przez racjonalne, wykształcone społeczeństwo, które częstokroć nie przyznaje się do instynktownego, magicznego myślenia, powodowanego lękiem przed chaosem, czymś nieznanym i obcym. Wiara w przesądy, oprócz rozładowywania stresu, pozwala im również na znalezienie usprawiedliwienia na własne niepowodzenia i porażki.

Nowe przesądy powstają również dzisiaj. Już prawie każdy z zawodów posiada własne wierzenia magiczne - znana jest m.in. przesądność aktorów, muzyków i piłkarzy. Pewne rzeczy również nigdy się nie zmienią: będziemy życzyć połamania nóg, krzyżować palce i rzucać monety do fontann na całym świecie, co jest oczywiście nieszkodliwe, a pozwala wprowadzić trochę magii do codziennego życia.

Kamil Kuskowski urodził się w 1973 roku w Zakopanem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Gieragi). W latach 1999-2011 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2010 zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Audiowizualnych w Katedrze Nowych Mediów, której jest kierownikiem. Prowadzi Galerię Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi oraz w Szczecinie. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, instalacji, sztuki wideo. Współpracuje z Galerią Piekary w Poznaniu i Galerią m2 w Warszawie.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej.

Dodał: cswlaznia Czwartek 13 grudnia 2012 13:44

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin