Artysta.pl na Facebooku
Kasia Kmita, "Must Have It" - wystawa

Kasia Kmita, "Must Have It" - wystawa

Czwartek 15 grudnia 2011 - Niedziela 8 stycznia 2012
Miejsce: Awangarda
Miasto: Wrocław
Ulica: Wita Stwosza 32
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 797
Must have it to tytuł najnowszej wystawy Kasi Kmity, wrocławskiej artystki, której twórczość kontestuje wszechobecne kody identyfikacji wizualnej i przez śmiałe zestawienia globalnych brandów z pracochłonną techniką tradycyjnej twórczości łowickiej sugeruje potrzebę zdefiniowania zjawiska nowej ludowości. Kmita zasłynęła pracami łączącymi tradycyjną, wykonywaną ręcznie wycinankę z symbolami popkultury, wykorzystując motywy ze świata mediów i reklamy na tej samej zasadzie, na jakiej dawne artystki ludowe uwieczniały motywy z otaczającego je świata przyrody.
Najnowszy projekt Kmity oscyluje wokół problemu przemian estetycznych, które dokonały się w Polsce po 1989 roku, prześmiewczo komentuje mentalne matryce współczesności, pragnienie posiadania dóbr luksusowych, maniakalne metkowanie codzienności, oddawanie czci logotypom i ikonom popkultury.

Cykl prac „CHANNEL”, „KONVERSE” i „TOREBKA VICTORIA” to prace wykonane w technice wycinania, stylizowane na wielkoformatowe glamourowe fotografie, przedstawiają podróbki obiektów pożądania, symbole zagranicznych marek, które w momencie przełomu lat 90-tych, za sprawą reklam i kolorowych czasopism, stały się fetyszami rodzącego się konsumpcjonizmu. W odpowiedzi na tę potrzebę nasz kraj został zalany całą masą, mniej lub bardziej udanych kopii. Autentyczność nie była wartością nadrzędną. Dla wzbogacających się dopiero Polaków najważniejsze było samo posiadanie przedmiotu choć trochę podobnego do oryginału. Dziś zjawisko podróbki powoli zanika, a jednocześnie zyskuje specyficzny urok symbolu kapitalistycznych przemian.

Na wystawie zobaczyć będzie można także dwa bilbordy BIAŁY i CZARNY, monochromatyczne wycinanki wykonane przez Kmitę ręcznie w formacie bilbordu tzw. europejskim (5,04 x 2,38 m), co samo w sobie zaprzecza podstawowym cechom wielkoformatowej reklamy - którymi są wielokrotne powielenie, drukowanie i multiplikowanie. Bilbordy zrobione są z delikatnych, wyciętych ręcznie fragmentów. Pieczołowicie wykonane elementy przedstawiają tradycyjne, stylizowane motywy roślinne, które splatają się z koronkową kompozycją z logotypów i napisów reklamowych, składających się na współczesną miejską florę.

Prace Kmity nie tylko zwracają uwagę na zjawisko nowej polskiej ludowości. Użycie tradycyjnego medium - papierowej wycinanki podkreśla ich lokalny i kobiecy wymiar, co samo w sobie może równie dobrze być aktem pokory, co prowokacją.

Kasia Kmita urodziła się w 1972 r. w Nowej Rudzie, jest absolwentką wrocławskiej ASP gdzie uzyskała dyplom z malarstwa. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Berlinie, Pradze, Amsterdamie, Londynie, Budapeszcie. Ostatnio jej prace można było zobaczyć na ekspozycji "New Art. from Poland and Beyond" w Londynie, oraz na indywidualnej wystawie „Sklep z pamiątkami” w warszawskiej galerii Kordegarda. Jest laureatką m.in. "Nagrody Konkursu im. Eugeniusza Gepperta", 1998 r., biennale "Rybie oko 4" w Słupsku oraz wyróżnienia magazynu TVP "Łossskot" dla najciekawszych postaci kultury 2007 roku. Jest tegoroczną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Dodał: Artysta.pl Sobota 10 grudnia 2011 12:49

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław