Artysta.pl na Facebooku

Kino Jima Sheridana w trasie przez Polskę.

Poniedziałek 24 września 2012 - Środa 26 września 2012
Miejsca: Gdańskie Centrum Filmowe
Miasto: Gdańsk
Ulica: ul. Piwna 22/23
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 481
Poruszające „W imię ojca” czy oskarowa „Moja lewa stopa”. Każdy kinoman zna te filmy i ich reżysera Jima Sheridana. Od 7 września w podróż po polskich kinach studyjnych rusza retrospektywa filmów irlandzkiego Mistrza przygotowana przez ekipę festiwalu Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy.

Retrospektywa rozpocznie się w Kinie Centrum w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Potem odwiedzi Kino Charlie (Łódź), Kino pod Baranami (Kraków), Kino Zamku Książąt Pomorskich(Szczecin), Gdańskie Centrum Filmowe (Gdańsk/Trójmiasto), Kino Światowid (Katowice) i Kino LAB w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. W programie retrospektywy oskarowy debiut Sheridana „Moja lewa stopa”, epopeja „Pole”, dramat „W imię ojca” oraz autobiograficzna „Nasza Ameryka”. Pojawią się też dwa filmy inspirowane i produkowane przez Sheridana: „Spirala przemocy” w reżyserii Terry George’a i „Krwawa niedziela” w reż. Paula Greengrassa.

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” został laureatem Oscara. W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Wtedy też zapadła decyzja, by za zgodą reżysera, zorganizować jego ogólnopolską retrospektywę.

Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych. W kinie zadebiutował "Moją lewą stopą" w 1989. Szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Potwierdziło to „Pole” (1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa i "W imię ojca" (1993) ze znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ten film otworzył niezwykle ważny dla twórczości Sheridana wątek analizujący konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem zmierzył się też w „Some mother's son” (współreżyseria Terry George), "Bokserze" (1997) oraz jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” w reż. Paula Greengrassa (2002). Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia niezwykle osobistego filmu "Nasza Ameryka" (2003) o irlandzkich imigrantach, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka zawiodła Sheridana do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Cent'a "Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent", a w 2009 powstali „Bracia” z Toby'em Maguire, Natalie Portman i Jake'm Gyllenhallem. Ostatnim filmem Sheridana jest thiller "Dream House" z Rachel Weisz i Danielem Craigiem. Obecnie reżyser pracuje nad trzema projektami: irlandzkim „Sheriff Street”, amerykańskim „Old Stoneface” oraz chińsko-amerykańską fabułą złożoną z krótkometrażowych etiud wielkich reżyserów "Shanghai, I Love You”.


Filmy retrospektywy

MOJA LEWA STOPA / MY LEFT FOOT
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1989, 103’
Film oparty na prawdziwej historii. Christy Brown (1932-1981) przychodzi na świat w biednej irlandzkiej rodzinie. Cierpi na ciężkie porażenie mózgowe, jest niemal całkowicie sparaliżowany, może poruszać jedynie lewą stopą. Dorosły Chris zostaje malarzem i pisarzem, który używa do tworzenia swojej jedynej sprawnej kończyny — lewej stopy. Film obrazuje życie niezwykłego człowieka, który mimo ciężkiej choroby realizował swoje marzenia. Daniel Day-Lewis za rolę Browna otrzymał liczne nagrody, w tym Oskara za najlepszą rolę męską.

POLE / THE FIELD
reż. Jim Sheridan, Irlandia 1990, 107’
Film jest adaptacją sztuki Johna B. Keane'a. Rodzina irlandzkiego farmera „Bulla” McCabe'a żyje z dala od siedlisk ludzkich i od pokoleń dzierżawi skrawek ziemi. McCabe (Richard Harris) wyznaje zasadę, że człowiek bez ziemi jest nikim i pragnie wykupić dzierżawione pole. Właścicielka pola postanawia wystawić je na aukcję. Wydaje się, że marzenie McCabe'a się spełni i zdobędzie wymarzoną ziemię, ale w miasteczku pojawia się bogaty Amerykanin, który chciałby wybudować w pobliżu drogę i również potrzebuje tego pola. Richard Harris za rolę McCabe'a był nominowany do Oskara i Złotego Globu.

W IMIĘ OJCA / IN THE NAME OF THE FATHER
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1993, 133’
Gerry Conlon dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70. Był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca – Giuseppe – większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi. W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i – mimo istniejących dowodów niewinności – zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Film był nominowany do Oskara aż w siedmiu kategoriach.

SPIRALA PRZEMOCY / SOME MOTHER'S SON
reż. Terry George, Irlandia/USA 1996, 112’
Wdowa Kathleen Quigley stara się trzymać z dala od politycznych rozgrywek, które mają miejsce w Irlandii. Tego samego uczyła zawsze swoje dzieci. Tym większym szokiem jest dla niej wiadomość o aresztowaniu i skazaniu na długoletnie więzienie jej syna, Gerarda, który razem z aktywistą IRA, Frankiem Higginsem, dokonał zamachu na brytyjskich żołnierzy. Kathleen Quigley i Annie Higgins odwiedzają swych synów w więzieniu. Starają się również zrozumieć swoje odmienne poglądy. Sytuacja ich synów staje się coraz bardziej dramatyczna. Gdy Frank postanawia ogłosić bunt więźniów i rozpocząć protestacyjną głodówkę, domagając się, by wojownicy IRA traktowani byli w więzieniach na zasadach, jakie przysługują jeńcom wojennym, Gerard przyłącza się do protestu. Film nawiązuje do prawdziwej historii strajku w więzieniu w Belfaście w 1981 roku. Jim Sheridan jest autorem scenariusza i producentem filmu.

KRWAWA NIEDZIELA / BLOODY SUNDAY
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107’
Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami a Brytyjczykami. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

NASZA AMERYKA / IN AMERICA
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 2003, 105’
Nasza Ameryka to podnoszący na duchu film o sile nadziei, wiary, a nawet magii, inspirowany wątkami autobiograficznymi twórcy, Jima Sheridana. Jest to historia irlandzkiej rodziny, która dzielnie stawia czoła trudnościom, z którymi boryka się większość imigrantów w Nowym Jorku. Historia, przedstawiona w oryginalny sposób, z punktu widzenia dwóch pełnych entuzjazmu i energicznych dziewczynek — Christy i Ariel — opowiada o wspomnieniach, sekretach, miłości, stracie i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Zanim dzieci i ich rodzice, Johnny Paddy Considine i Sarah Samantha Morton, podejmą wyzwanie i spełnią swe marzenie o nowym domu, muszą wyleczyć emocjonalne rany i pokonać żal, który nęka ich wszystkich po bolesnej stracie.

Dodał: Artysta.pl Piątek 24 sierpnia 2012 12:51

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław