Artysta.pl na Facebooku

Kino Jima Sheridana w trasie przez Polskę.

Środa 26 września 2012 - Piątek 28 września 2012
Miejsca: Kino Charlie
Miasto: Łódź
Ulica: ul. Piotrkowska 203/205
Województwo: łódzkie
   
Ilość odsłon: 448
Poruszające „W imię ojca” czy oskarowa „Moja lewa stopa”. Każdy kinoman zna te filmy i ich reżysera Jima Sheridana. Od 7 września w podróż po polskich kinach studyjnych rusza retrospektywa filmów irlandzkiego Mistrza przygotowana przez ekipę festiwalu Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy.

Retrospektywa rozpocznie się w Kinie Centrum w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Potem odwiedzi Kino Charlie (Łódź), Kino pod Baranami (Kraków), Kino Zamku Książąt Pomorskich(Szczecin), Gdańskie Centrum Filmowe (Gdańsk/Trójmiasto), Kino Światowid (Katowice) i Kino LAB w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. W programie retrospektywy oskarowy debiut Sheridana „Moja lewa stopa”, epopeja „Pole”, dramat „W imię ojca” oraz autobiograficzna „Nasza Ameryka”. Pojawią się też dwa filmy inspirowane i produkowane przez Sheridana: „Spirala przemocy” w reżyserii Terry George’a i „Krwawa niedziela” w reż. Paula Greengrassa.

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” został laureatem Oscara. W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Wtedy też zapadła decyzja, by za zgodą reżysera, zorganizować jego ogólnopolską retrospektywę.

Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych. W kinie zadebiutował "Moją lewą stopą" w 1989. Szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Potwierdziło to „Pole” (1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa i "W imię ojca" (1993) ze znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ten film otworzył niezwykle ważny dla twórczości Sheridana wątek analizujący konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem zmierzył się też w „Some mother's son” (współreżyseria Terry George), "Bokserze" (1997) oraz jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” w reż. Paula Greengrassa (2002). Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia niezwykle osobistego filmu "Nasza Ameryka" (2003) o irlandzkich imigrantach, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka zawiodła Sheridana do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Cent'a "Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent", a w 2009 powstali „Bracia” z Toby'em Maguire, Natalie Portman i Jake'm Gyllenhallem. Ostatnim filmem Sheridana jest thiller "Dream House" z Rachel Weisz i Danielem Craigiem. Obecnie reżyser pracuje nad trzema projektami: irlandzkim „Sheriff Street”, amerykańskim „Old Stoneface” oraz chińsko-amerykańską fabułą złożoną z krótkometrażowych etiud wielkich reżyserów "Shanghai, I Love You”.


Filmy retrospektywy

MOJA LEWA STOPA / MY LEFT FOOT
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1989, 103’
Film oparty na prawdziwej historii. Christy Brown (1932-1981) przychodzi na świat w biednej irlandzkiej rodzinie. Cierpi na ciężkie porażenie mózgowe, jest niemal całkowicie sparaliżowany, może poruszać jedynie lewą stopą. Dorosły Chris zostaje malarzem i pisarzem, który używa do tworzenia swojej jedynej sprawnej kończyny — lewej stopy. Film obrazuje życie niezwykłego człowieka, który mimo ciężkiej choroby realizował swoje marzenia. Daniel Day-Lewis za rolę Browna otrzymał liczne nagrody, w tym Oskara za najlepszą rolę męską.

POLE / THE FIELD
reż. Jim Sheridan, Irlandia 1990, 107’
Film jest adaptacją sztuki Johna B. Keane'a. Rodzina irlandzkiego farmera „Bulla” McCabe'a żyje z dala od siedlisk ludzkich i od pokoleń dzierżawi skrawek ziemi. McCabe (Richard Harris) wyznaje zasadę, że człowiek bez ziemi jest nikim i pragnie wykupić dzierżawione pole. Właścicielka pola postanawia wystawić je na aukcję. Wydaje się, że marzenie McCabe'a się spełni i zdobędzie wymarzoną ziemię, ale w miasteczku pojawia się bogaty Amerykanin, który chciałby wybudować w pobliżu drogę i również potrzebuje tego pola. Richard Harris za rolę McCabe'a był nominowany do Oskara i Złotego Globu.

W IMIĘ OJCA / IN THE NAME OF THE FATHER
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1993, 133’
Gerry Conlon dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70. Był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca – Giuseppe – większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi. W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i – mimo istniejących dowodów niewinności – zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Film był nominowany do Oskara aż w siedmiu kategoriach.

SPIRALA PRZEMOCY / SOME MOTHER'S SON
reż. Terry George, Irlandia/USA 1996, 112’
Wdowa Kathleen Quigley stara się trzymać z dala od politycznych rozgrywek, które mają miejsce w Irlandii. Tego samego uczyła zawsze swoje dzieci. Tym większym szokiem jest dla niej wiadomość o aresztowaniu i skazaniu na długoletnie więzienie jej syna, Gerarda, który razem z aktywistą IRA, Frankiem Higginsem, dokonał zamachu na brytyjskich żołnierzy. Kathleen Quigley i Annie Higgins odwiedzają swych synów w więzieniu. Starają się również zrozumieć swoje odmienne poglądy. Sytuacja ich synów staje się coraz bardziej dramatyczna. Gdy Frank postanawia ogłosić bunt więźniów i rozpocząć protestacyjną głodówkę, domagając się, by wojownicy IRA traktowani byli w więzieniach na zasadach, jakie przysługują jeńcom wojennym, Gerard przyłącza się do protestu. Film nawiązuje do prawdziwej historii strajku w więzieniu w Belfaście w 1981 roku. Jim Sheridan jest autorem scenariusza i producentem filmu.

KRWAWA NIEDZIELA / BLOODY SUNDAY
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107’
Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami a Brytyjczykami. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

NASZA AMERYKA / IN AMERICA
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 2003, 105’
Nasza Ameryka to podnoszący na duchu film o sile nadziei, wiary, a nawet magii, inspirowany wątkami autobiograficznymi twórcy, Jima Sheridana. Jest to historia irlandzkiej rodziny, która dzielnie stawia czoła trudnościom, z którymi boryka się większość imigrantów w Nowym Jorku. Historia, przedstawiona w oryginalny sposób, z punktu widzenia dwóch pełnych entuzjazmu i energicznych dziewczynek — Christy i Ariel — opowiada o wspomnieniach, sekretach, miłości, stracie i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Zanim dzieci i ich rodzice, Johnny Paddy Considine i Sarah Samantha Morton, podejmą wyzwanie i spełnią swe marzenie o nowym domu, muszą wyleczyć emocjonalne rany i pokonać żal, który nęka ich wszystkich po bolesnej stracie.

Dodał: Artysta.pl Piątek 24 sierpnia 2012 12:52

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań