Artysta.pl na Facebooku
KinoreAKTYWACJA

KinoreAKTYWACJA

Poniedziałek 25 czerwca 2012 - Piątek 29 czerwca 2012
Miejsca: Dawne Kino Sztuka
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Jana 6
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 494
Kraków kiedyś był twierdzą tradycyjnych kin. W czasie ostatniej dekady wiele z nich bezpowrotnie zniknęło z mapy. Rafał Stanowski i Artur Wabik projektem KinoreAKTYWACJA (25-29 czerwca), tworzonym w ramach Grolsch Art Boom Festival, chcą sprawić, że film wróci do dawnych sal kinowych. Wiadomo, że akcję otworzy performens związany z kinem Sztuka, organizowany pod hasłem "Znów gramy w Sztuce". Warto przyjść w najbliższy poniedziałek ok. godz. 20.00 na ul. św. Jana 6 i przekonać się, w jakiej formie uda się reaktywować istniejącą od 1916 roku salę, która teraz czeka na nowego najemcę i nową przyszłość.

Sztuka, Wanda, Atlantic, Świt i Światowid – te kina przed laty przyciągały tłumy. Sztuka, Wanda i Atalntic pamiętały jeszcze czasy przedwojenne, a Wanda to jedno z najstarszych kin w Polsce, założone w 1912 roku. Świt i Światowid to perły architektury socrealistycznej, unikalne na skalę europejską - w żadnym z tych kin nie pokazuje się już filmów. Sztuka została niedawno pozbawiona foteli oraz ekranu i czeka na nową przyszłość, Wandę zamieniono w supermarket, Atalntic stał się klubem squash & fitness, Świt jest w trakcie przebudowy, a Światowid odrodził się jako Muzeum PRL.

- Stare kina odchodzą. Przestają wyświetlać filmy, zamieniają się w supermarkety, siłownie, salony gier. Nie angażują już emocji, nie poruszają, nie pełnią roli miejsca kultowego, wrót do innego świata. Wtapiają się w szary krajobraz ulic, stają jednymi z wielu podobnych do siebie miejsc. Idee, którymi były niegdyś głęboko przeniknięte, gdy stanowiły ogniwo łańcucha kultury, odeszły w przeszłość. Stare, nieczynne dziś kina przestają poruszać pamięć. Coraz rzadziej je wspominamy, wepchnięci w tryby machiny przemysłu czasu wolnego napędzanego przez multipleksy. W ten sposób kultura ustępuje miejsca rozrywce, a tradycyjne kina coraz częściej znikają z mapy - przykładem jest niedawne zamknięcie najstarszego działającego kina Krakowa, istniejącej od 1916 roku Sztuki - mówią Rafał Stanowski i Artur Wabik.

Szczegóły akcji okryte są tajemnicą. Artyści zdradzają jedynie, że podczas pięciu dni będą starali się odrodzić pierwotną funkcję pięciu budynków. Chcą zaskoczyć mieszkańców Krakowa, by w ten sposób otworzyć ich pamięć. Informacje będą ujawniane na Facebooku na profilu KinoreAKTYWACJA oraz pojawią się w formie ulotek i plakatów.

- Nasze akcje mogą szokować. Nie robimy tego jednak dla rozgłosu, ale po to, by wzbudzić silne emocje. Emocje, które kiedyś towarzyszyły nam podczas seansów w kinach, które dziś są niestety zamknięte - dodają Artur Wabik i Rafał Stanowski.

Plan gry:

poniedziałek, 25 czerwca, godz. 20:00, dawne kino Sztuka

wtorek, 26 czerwca, godz. 21:00, dawne kino Atlantic

środa, 27 czerwca, dawne kino Wanda

czwartek, 28 czerwca, godz. 20:00, dawne kino Świt

piątek, 29 czerwca, godz. 20:00, dawne kino ŚwiatowidRafał Stanowski - dziennikarz i publicysta specjalizujący się tematyce filmowej oraz grach komputerowych. Jest kierownikiem działu kultury Dziennika Polskiego, na łamach którego od dekady zajmuje się opisywaniem kultury ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z Krakowa. Publikował także w Red Bulletinie, Gazecie Krakowskiej, Prime Magazine oraz w serwisach internetowych Onet i Portal Filmowy. Współpracował z telewizjami TVN, TVP (prowadził program Tuba w TVP3 Kraków) i Superstacja. Wykładowca Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Twórca i administrator grupy Kocham kinona Facebooku. Dyrektor Programowy Europejskiego Festiwalu Gier Digital Dragons, współpracownik Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Entuzjasta street artu oraz graffiti, których opisywaniem zajmuje się w swoich działaniach dziennikarskich i publicystycznych.


Artur Wabik - artysta, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznegoKomiks na Ścianach, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti. Od 2003 Artur Wabik jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Atropos, które specjalizuje się w edycji komiksów, oraz ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. Publikuje teksty o popkulturze na łamach prasy, m.in. w interdyscyplinarnym kwartalniku Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni wydawanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. W latach 2010-2011 prowadził galerię sztuki współczesnej, zlokalizowaną w Krakowie, przy ulicy Zabłocie 23, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki Miraculum.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 21 czerwca 2012 13:09

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków