Artysta.pl na Facebooku

Koncert Antoniego Murackiego w Old Timers Garage

Sobota 14 kwietnia 2012
Miejsce: Old Timers Garage
Miasto: Katowice
Ulica: Gen. Jankego 132
Województwo: śląskie
   
Ilość odsłon: 472
14 kwietnia 2012, 20.00

Antoni Muracki (ur. 19 października 1957) – warszawski bard, pieśniarz i poeta. Autor licznych wierszy , pieśni i piosenek autorskich. Debiutował jednak wcale nie poetycko. W roku 1968 zagrał główną rolę dziecięcą u Jerzego Antczaka w filmie „Dokąd wiodą te drogi”, a w 1969 wystąpił w telewizyjnym programie Janusza Rzeszewskiego „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, gdzie parodiował Jaremę Stępowskiego. Poetycko zaistniał w roku 1975. Wtedy to prestiżowe Życie literackie wydrukowało trzy wiersze 18-latka.
Koniec lat 70. do 1981 to w życiu artysty okres pierwszych samodzielnych, często wieńczonych sukcesami, poetycko–bardowskich działań artystycznych. Na festiwalu w Opolu (rok 1980) zdolny młody człowiek nie zadebiutował, bo na parę godzin przed planowanym koncertem Jego piosenkę „Wesele” wycofała z programu komunistyczna cenzura. Nie pomogła nawet osobista interwencja znanego krytyka i dziennikarza muzycznego Andrzeja Ibisa Wróblewskiego.
Istotna publicznie działalność barda rozpoczęła się w 1981 roku. Wtedy to Jonasz Kofta, którego on duchowym uczniem pozostał Antoni na całe życie, polecił go tworzącym kabaret "Nowy Świat". Była to pierwsza profesjonalna scena, na której grał obok bardzo wielu znakomitości i ocierał się o najlepsze tradycje polskiego polityczno–literackiego życia.
W połowie lat 80 (ubiegłego wieku) koncerty w Moskwie i Baku. Po roku 2000 koncerty na Uniwersytecie Kanta w Kaliningradzie.
Wciąż pisze ważne wiersze i niebanalne piosenki. Nie obce są Mu również inne obszary publiczno artystycznej aktywności. Intestywnie przekładał i przekłada na język polski twórczość zagranicznych bardów. Przez 10 lat (do roku 2009) był pierwszym tłumaczem i propagatorem na polskiej scenie dokonań czeskiego barda Jaromíra Nohavicy. Wydany plon tej działalności to m.in. trzy płyty autorskie. Dwupłytowy, już platynowy, album z piosenkami tego twórcy, to też jego autorski, choć oczywiście wsparty przez samego Nohavicę i z nim uzgodniony, pomysł. Zapoczątkowany w 2006 roku spektaklem „Nohavica po polsku”, a uświetniony interpretacyjnie przez najlepszych polskich pieśniarzy gatunku. [Więcej patrz w dyskografia].
W 2004 roku wymyślił też przedsięwzięcie nazwane „Salonik z kulturą” (obecnie „Salonik”), a chwilę później „Pejzaż z piosenką”. Oba to miejsca podróży do krainy znaczących słów i dobrej muzyki.
Występuje z licznymi koncertami w Polsce, Czechach, a ostatnio także w Niemczech.


Bilety: 30zł (przedsprzedaż)/ 40zł (w dniu koncertu)

Dodał: Artysta.pl Wtorek 10 kwietnia 2012 10:37

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków