Artysta.pl na Facebooku

Koncert kameralny "Fandago"

Sobota 12 stycznia 2013
Miejsce: Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Miasto: Wrocław
Ulica: Marszałka Józefa Piłsudskiego 19
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 460
Na koncercie w Filharmonii Wrocławskiej zabrzmią ogniste i zmysłowe kompozycje Astora Piazzolli, usłyszymy iberyjską żywiołowość w dziełach Manuela de Falli, docenimy bogactwo inwencji inspirowanych hiszpańską melodyką i rytmiką w utworach Luigiego Boccheriniego. Motywem przewodnim wieczoru będzie muzyka hiszpańska i związana z kulturą iberyjską muzyka argentyńska, od XVIII po XX wiek.
Luigi Boccherini, przedstawiciel pełnego uroku, lekkiego stylu rokoko, urodził się we Włoszech. Swoje zdolności muzyczne rozwijał początkowo w Rzymie, później w Wiedniu, jednak większość życia spędził w Hiszpanii. Tam otrzymał posadę u młodszego brata Karola III – infanta Luisa Antonia. Na dworze książęcym kompozytor cieszył się uznaniem do czasu pewnego incydentu, podczas którego następca tronu skrytykował jego nowy utwór. Boccherini uniósł się honorem i zrezygnował z pełnionej funkcji. Obrażony udał się do małego miasteczka w górach Gredos, gdzie powstało wiele z jego najsłynniejszych dzieł. Sławę osiągnął nie tylko dzięki umiejętnościom kompozytorskim, lecz także wirtuozerii gry na wiolonczeli. Ostatnie lata życia spędził w Madrycie, poświęcając się wyłącznie pracy twórczej.
Włoskie korzenie, tak jak Boccherini, miał również Astor Piazzolla. Choć kompozytor urodził się w Argentynie, jego rodzice przybyli do tego kraju ze Starego Kontynentu. Przez pewien czas cała rodzina mieszkała w Nowym Jorku, gdzie mały Astor zetknął się z wielonarodową mieszanką kulturową. Dzielnica włoska, w której znaleźli tymczasowy dom, sąsiadowała z żydowską. Lata dzieciństwa spędzone w takim otoczeniu wpłynęły na styl jego muzyki. Charakterystyczne akcenty stosowane przez Piazzollę są wynikiem inspiracji ludową muzyką żydowską, wykonywaną podczas wesel, których świadkiem był młody Astor.
Manuel de Falla, choć urodził się w Hiszpanii, ostatnie lata życia spędził w Argentynie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich, przedstawiciela muzycznego impresjonizmu i neoklasycyzmu, czerpiącego inspiracje z folkloru andaluzyjskiego, który w połączeniu z elementami muzyki francuskiej tworzy specyficzny koloryt brzmieniowy.
Wszystkie utwory zabrzmią w wykonaniu wyśmienitych solistów.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 8 stycznia 2013 11:05

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań