Artysta.pl na Facebooku
Koncert muzyki pasyjnej

Koncert muzyki pasyjnej

Środa 27 marca 2013
Miejsca: Kościół Jezusowy
Miasto: Cieszyn
Ulica: Plac Kościelny 6
Województwo: śląskie
   
Ilość odsłon: 401
Nadchodzącą Wielkanoc filharmonicy śląscy anonsują muzyką pasyjną. Po arcydziele Wolfganga Amadeusa Mozarta melomanom z Katowic i Cieszyna proponują Stabat Mater Gioacchina Antonia Rossiniego. Koncert cieszyński jest zarazem dorocznym spotkaniem poświęconym pamięci prof. Karola Stryji, wieloletniego dyrektora Filharmonii Śląskiej, którego 15. rocznica śmierci minęła w styczniu tego roku.
Do poprowadzenia obu koncertów zaproszono cenionego dyrygenta i pedagoga dyrygentury chóralnej, rektora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prof. Ryszarda Zimaka. Grono utalentowanych młodych solistów – Joanna Iwaszkiewicz, Dariusz Pietrzykowski i Paweł Konik – dopełnia znakomicie specjalizująca się w wykonawstwie muzyki religijnej Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.
Kiedy madrycki prałat przez bogatego paryskiego bankiera zwrócił się w 1831 roku do Gioacchina Rossiniego z propozycją skomponowania Stabat Mater, kompozytor nie odniósł się do tego zamówienia entuzjastycznie. Nie miał ochoty stawać w szranki z cenionym powszechnie arcydziełem Giovanniego Pergolesiego – prekursora ekspresyjnej chromatyki oraz harmonii łączącej słodycz z goryczą. Bankier miał wszakże siłę perswazji. G. Rossini przyjął zamówienie pod warunkiem, iż utwór będzie przeznaczony wyłącznie do wykonań prywatnych. Kiedy zmogła go choroba – by wywiązać się z przyjętego zamówienia – poprosił swego dawnego ucznia o dokomponowanie czterech ostatnich części. My jednak słuchać będziemy dzieła skomponowanego w całości przez Gioacchina Rossiniego. Kompozytor dokomponował brakujące w jego rękopisie ogniwa, gdy spadkobiercy madryckiego duchownego odsprzedali partyturę pewnemu wydawcy a ten zamierzał wydać ją drukiem.
Paryskie prawykonanie Stabat Mater Gioacchina Rossiniego w styczniu 1842 roku stało się sukcesem. Dwa miesiące później kompozytor poprowadził wykonanie swego dzieła w Bolonii. Do końca roku utwór zaprezentowano w kilkudziesięciu miastach Europy. W czasach, gdy nie było radia, płyt, Internetu i mp3 oznaczało to ogromny sukces. I dziś dzieło cieszy się sporym powodzeniem.

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 25 marca 2013 10:49

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław