Artysta.pl na Facebooku

Kubańskie motywy w Miejscu Projektów Zachęty.

Sobota 15 grudnia 2012 - Czwartek 14 lutego 2013
Miejsca: Miejsce Projektów Zachęty
Miasto: Warszawa
Ulica: ul. Gałczyńskiego 4
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 539
José Eduardo Yaque Llorente prezentuje na wystawie w MPZ nowy wariant instalacji El suelo autoctono, powstały z myślą o przestrzeni piwnicznej tego miejsca. Tak o tym mówi: „Zaintrygowała mnie piwnica galerii, która nadaje nowy kontekst pokazywanej wcześniej na Kubie pracy. Wtedy zrobiona przeze mnie instalacja z użyciem książek wyglądała, jakbym je wydobył z ziemi. Ma to związek z tym, że jako dziecko lubiłem grzebać w ziemi na tyłach mojego domu i znajdować różne rzeczy. W pewnym sensie wszystko pochodzi z ziemi i wszystko się wokół niej kręci. Rzeczy przychodzą i odchodzą, my też. Ale potem zacząłem odwracać tę sytuację – najpierw znajdowałem rzeczy, a potem zacząłem je zakopywać.
Zakopując rzeczy, pomagam oddawać je ziemi.
Ta instalacja jest bardzo prosta. Układam warstwy gleby z tych, które istnieją, powstały w wyniku zmian podłoża, zarówno naturalnych, jak i sprowokowanych przez człowieka, a jedną z tych warstw są książki.
Ziemia rodzima to tytuł nadany dziełu na znak jedności z miejscem, w którym powstaje. Pragnę, aby ludzie sami wybrali, jakich książek mam użyć, aby inni mogli je ocenić”.

Druga instalacja artysty wchodzi w interakcję z przestrzenią MPZ, ale również z widzem – zmuszając go do podejmowania decyzji nad granicami kontaktu z dziełem. Dotyczy tematu miasto-rzeka. Artysta prezentuje także dwa filmy powstałe w i wokół Warszawy.

José Eduardo Yaque Llorente brał udział w Air Artists In Residence Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W dniu otwarcia wystawy w MPZ – o godzinie 13, w sali warsztatowej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki –artysta poprowadzi warsztaty dla hispanojęzycznej klasy warszawskiej szkoły, w czasie których zaprezentuje swoje „warszawskie” filmy, a także dużej skali rysunki węglem na papierze – subiektywne wizje lokalnych pejzaży.

Hamlet Lavastida w swojej twórczości koncentruje się na społecznej i ideologicznej panoramie komunizmu. Bazą jego dzieł są teksty klasyków marksizmu, przemówienia Fidela Castro, programy społeczne i dokumenty archiwalne. Nowa praca przygotowywana na wystawę Fragmentos dotyczy inwigilacji pisarzy i intelektualistów, prowadzonej przez rząd kubański w latach 70. XX wieku.
Punktem wyjścia do jej powstania był nigdy niepublikowany dokument znaleziony w archiwach Stasi. Tekst krytykuje dobrze znanych kubańskich pisarzy z tamtego okresu. Można to dzieło odczytywać w kategoriach konceptualizmu, ale sam autor rozumie je bardziej minimalistycznie, jako rodzaj archeologii. Tak o nim mówi: „Moje dzieło mówi też o ocalaniu pamięci, o braku wolności słowa, o strategiach propagandowych. Bardzo ważne jest dla mnie zastanawianie się nad strukturą kubańskiego społeczeństwa i nad tym, jak działa psychologia społeczna na poziomie podstawowym” .

Hamlet Lavastida brał udział w Air Artists In Residence Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
W czasie wernisażu odbędzie się performans artysty.

Jarosław Jeschke pokazuje w MPZ obrazy i filmy powstałe w czasie jego pobytu na Kubie, w ramach stypendium MKiDN Młoda Polska. W czerwcu i lipcu 2012 roku udało mu się objechać niemal całą wyspę. Tak o tym pisze: „Podróż na Kubę wynikała z chęci poznania, zrozumienia i doświadczenia komunizmu; sprawdzenia, jak żyją tam artyści. A Kuba? Kuba to miejsce magiczne, w pewien sposób bajkowe…”.

kurator Magda Kardasz
współpraca: Karolina Bielawska, Adam Byra

Dodał: Artysta.pl Czwartek 13 grudnia 2012 11:24

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław