Artysta.pl na Facebooku

Łódź Design Festiwal

Wtorek 18 września 2012 - Piątek 28 września 2012
Miejsca: Centrum Festiwalu
Miasto: Łódź
Ulica: ul. Targowa 35
Województwo: łódzkie
   
Ilość odsłon: 456
Już w październiku szósta edycja Łódź Design Festiwalu - najważniejszej imprezy poświęconej projektowaniu. Organizatorzy zdradzają kolejne punkty tegorocznej imprezy. W tym roku z różnych punktów widzenia zmierzymy się ze "świadomością", która jest głównym tematem wydarzenia.

Bez wątpienia łódzkie wydarzenie jest największym festiwalowym przedsięwzięciem w polskim designie. To tutaj każdego roku pielgrzymują tysiące osób z całego kraju a także zza granicy. Wystarczy spojrzenie na statystyki: rok temu w festiwalu wzięło udział 44 tys. osób, oglądając 60 wystaw, przygotowanych przez 420 artystów. Centrum festiwalowe liczyło 10 tys. metrów powierzchni. W wydarzenia festiwalowe odbywały się w 20 różnych miejscach Łodzi.

Tegoroczny festiwal potrwa przez 10 dni, od 18 do 28 października. W jego trakcie będziemy mieli okazję wszechstronnie przyjrzeć się pojęciu "świadomości" w projektowaniu. Jak ważna to perspektywa, przekonują organizatorzy imprezy. - Świadomość odnosi się do szerokiego zbioru pojęć, pozwalającego szukać i znajdować odpowiedzi na najważniejsze (meta)pytania dotyczące przyszłości, przeszłości i teraźniejszości. Na gruncie projektowania nabierają one nowego znaczenia, nie tylko filozoficznego, lecz także praktycznego i badawczego - deklarują.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku zostaną przygotowane wystawy główne. Staną się nimi ekspozycje: "The Future is stupid" przygotowaną przez Svena Ehmanna, "Punkty widzenia - punkty siedzenia" Marii Jeglińskiej oraz "Kto Ty jesteś?" Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Klary Czerniewskiej. Każda z nich na swój sposób mierzy się z główną festiwalową ideą.

Na "The Future is stupid" nie zobaczymy przedmiotów, marek czy gwiazd designu lecz wynalazki i bardzo dziwne pomysły. Maria Jeglińska będzie nas przekonywać, jak ważną rolę we współczesnym projektowaniu mają zmiany społeczne. Z kolei na wystawie "Kto Ty jesteś?" poznamy twórców, którzy na rozmaite sposoby są związani z Polską, żyją i pracują za granicami, są np. dziećmi polskich emigrantów. Kuratorki nie chcą jednak stawić pytania o tożsamość narodową, lecz o esencję projektowania.

Podczas festiwalu poznamy też laureatów konkursu "Make me!" (o nagrody powalczy sześć projektów), zobaczymy niezależne propozycje w sekcji Open Programme. Wiele wydarzeń towarzyszących festiwalowi zagości też w łódzkich galeriach, muzeach czy klubach. Jednak centrum festiwalu, podobnie jak i w zeszłym roku, będzie się mieścić przy ul. Targowej 35.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 4 września 2012 12:09

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice