Artysta.pl na Facebooku

Making it POP! Wystawa Baśki Wesołowskiej

Piątek 9 listopada 2012 - Piątek 30 listopada 2012
Miejsca: Centrum Kultury AGORA
Miasto: Wrocław
Ulica: ul. Serbska 5a
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 438
9 listopada we wrocławskiej galerii CK Agora odbędzie się wernisaż wystawy Making it POP! młodej artystki Baśki Wesołowskiej. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada.
Wystawa Making it POP! jest zamknięciem pewnego etapu w twórczości młodej artystki Baśki Wesołowskiej. Okresu, kiedy prace jej były ściśle związane z fascynacją kulturą popularną – czerpiąc z jej dorobku, artystka przetwarzała współczesne emblematy kultury oraz łączyła je z fotografią i klasycznymi działami sztuki, tworząc w ten sposób malarskie kolaże. Forma ta najpełniej pozwala opowiadać Wesołowskiej o tym, co interesuje ją najbardziej – o pamięci i przemijaniu. Zarówno prace malarskie, jak i wykonane obiekty, stanowią próbę opowiedzenia zapomnianych historii, przywrócenia ich do ludzkiej świadomości poprzez użycie języka współczesnej kultury.
Wystawa Making it POP! to wysłanie widza w podróż do osobliwych światów, gdzie na równych prawach egzystują bohaterowie komiksów, przedmioty codziennego użytku oraz mistrzowie malarstwa. Całość – pomimo swej przewrotności – mówi o stosunkowo poważnych zagadnieniach: przemijaniu, odchodzeniu i ostatecznie umieraniu – a więc o procesach odwiecznie towarzyszących ludzkości. Stanowią one nierozłączny element naszej egzystencji. Pragnienie przetrwania w pamięci potomnych wpisane jest w naszą naturę.
Jak sama mówi:
Pamięć według mnie wpisana jest w nasze dziedzictwo, w naszą tożsamość. Wobec tego upatruję wartość w zachowywaniu pamięci. Stąd też w moich obrazach i grafikach poszukuję sposobu na uzewnętrznienie zapomnianych historii. Zarówno grafiki, jak i obrazy stanowią próbę ich ożywienia, przywrócenia do ludzkiej świadomości. Tworząc, rozpatruję problem fundamentalnych wartości: pamięci, dorobku kulturowego, czy dziedzictwa historycznego funkcjonującego we współczesnym świecie. Moje prace stanowią malarską kontaminację różnorodnych środków artystycznych z dziedziny malarstwa, grafiki, komiksu i graffiti. Sądzę, że dopiero zestawienie odmiennych środków wyrazu może oddać całokształt usłyszanych historii. Mnogość narracji oraz różnorodność aspektów w podejmowanych tematach sprawia, że najbardziej adekwatną formą ekspresji staje się kolaż. Niejednokrotnie tworzy on barwną mozaikę różnorodnych światów, gdzie na równych prawach funkcjonują postacie historyczne z postaciami z kreskówek, a ikony kultury masowej przeplatają się z dziełami klasycznego malarstwa. Kompozycje prac natomiast niejednokrotnie stłoczone, chaotyczne odsyłają nas do sposobu percepcji naszej rzeczywistości.
Baśka Wesołowska urodziła się w 1989 roku. W 2011 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni sitodruku u prof. Waldemara Węgrzyna, obecnie studentka II roku studiów magisterskich na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Czerpiąc z dorobku kultury, artystka przetwarza współczesne emblematy oraz łączy je z fotografią i klasycznymi działami sztuki. Tworzy w ten sposób malarskie kolaże. Forma ta najpełniej pozwala opowiadać jej o tym, co interesuje ją najbardziej – o pamięci, przemijaniu. Zarówno prace malarskie i jak wykonane obiekty, stanowią próbę opowiedzenia zapomnianych historii, przywrócenia ich do ludzkiej świadomości przez użycie języka współczesnej kultury.

Czas trwania wystawy: 09.11.2012-30.11.2012
Wernisaż: 09.11.2012 g.18:00

Dodał: Artysta.pl Czwartek 8 listopada 2012 12:05

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań