Artysta.pl na Facebooku
Nearly Human

Nearly Human

Piątek 8 maja 2015 - Niedziela 5 lipca 2015
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Miasto: Gdańsk
Ulica: Jaskółcza 1
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 708
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” 2 w Nowym Porcie
8.05.2015 – 5.07.2015
wernisaż: 8.05.2015, godz. 19:00

19.09.2015 – 31.10.2015
Porsgrunn - Norwegia, Kunsthall - Grenland
kurator: Jasia Reichardt, Anna Szynwelska, Tymoteusz Skiba

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wystawę, która odbędzie się w dniach 8.05.2015 – 5.07.2015. Tematem wystawy jest ludzka wyobraźnia i jej pragnienie stworzenia równoległego świata maszyn, kukiełek, lalek, automatów i robotów, które są prawie takie jak my, ale nie do końca. Te wyimaginowane byty i maszyny mają dziś swoje własne miejsce w sztuce, literaturze, filmie i wielu innych dziedzinach naszego życia.

Wystawa prezentuje prace ok. 70 artystów w podziale na trzy części. Część pierwsza, w której znalazła się większość eksponatów, obejmuje grafiki przedstawiające historię idei tworzenia obiektów na wzór człowieka. Przybliżą nam one, dlaczego chcemy tworzyć rzeczy, które wyglądają albo funkcjonują tak jak my. Druga część obejmuje oryginalne prace pokazywane w formie projekcji wideo na ekranach. Prezentowani tu artyści to: Pierre Bastien, Daisuke Furuike, Theo Jansen i Chico MacMurtrie. Trzecia część obejmuje sześć prac kinetycznych. Ich autorami są Richard Kriesche, Tim Lewis, Tony Oursler, Studio Azzurro, Jim Whiting i Christiaan Zwanikken.

Wystawa będzie ukazywać kulturowe zjawisko robotów z perspektywy historycznej. Ich fascynująca historia zaczyna się na długo przed dramatem Karela Capka pt. „R.U.R.” z 1920 roku, w którym po raz pierwszy użyte zostaje słowo robot (od czeskiego “robota” – ciężka praca). Od niepamiętnych czasów ludzie starali się tworzyć figury i mechanizmy przypominające człowieka. Kuratorka wystawy, Jasia Reichardt, chce zwrócić uwagę na te początkowe przejawy tworzenia sztucznych ludzi, a także na ich ewolucję na przestrzeni wieków. Dziś słowo 'robot' oznacza każdy obiekt lub urządzenie wykonujące automatycznie określone zadania. Nie musi już mieć cech antropomorficznych, choć w wielu przypadkach nadal tak się dzieje. Choć sztuczna inteligencja wciąż pozostaje domeną fantastyki naukowej, to maszyny pod wieloma względami prześcigają człowieka.
Wystawa będzie próbą ukazania sztucznego życia – w postaci ludzkich i zwierzęcych – lalek, automatów, maszyn i robotów, które powstawały od zarania dziejów, a dziś konkurują z nami na wielu polach, często nas przewyższając, choć, z naszego punktu widzenia służą jedynie do zaspokajania ludzkich potrzeb i pragnień. Jeszcze nie domagają się praw obywatelskich, ale nie jest wykluczone, że z czasem tak się stanie. Zdaniem Irvinga Gooda, gdy stworzymy maszynę inteligentniejszą od nas samych, stanie się ona naszym ostatnim wynalazkiem.

Dodał: cswlaznia Czwartek 16 kwietnia 2015 14:29

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań