Artysta.pl na Facebooku
Picasso, Matisse, Miro - wystawa

Picasso, Matisse, Miro - wystawa

Wtorek 11 października 2011 - Sobota 22 października 2011
Miejsce: BWA w Krośnie
Miasto: Krosno
Ulica: Kolejowa 1
Województwo: podkarpackie
   
Ilość odsłon: 768
Pablo Ruiz Picasso – 1881-1973
Jeden z największych malarzy XX wieku, geniusz, uważany za twórcę nowoczesnego malarstwa. Był kontrowersyjnym, najostrzej atakowanym, ale też najbardziej podziwianym artystą. W powszechnej świadomości jego nazwisko stało się synonimem sztuki przekraczającej wszelkie bariery.
Współtwórca kubizmu, który uważany jest za najwyższe osiągnięcie artystyczne i fundament rozwoju całej sztuki nowoczesnej. Dzięki zastosowaniu nowych technik takich jak deformacja, dekonstrukcja i kolaż, kubizm wywarł wielki wpływ na nowoczesną estetykę. Picasso uważany jest także za jednego z najwybitniejszych grafików XX wieku, i zapewne najbardziej wszechstronnego - pod względem zarówno stylistycznym, jak technicznym. Jest autorem ponad 2000 grafik. Tworzył też rzeźbę i ceramikę. Ogromne możliwości pokazał Picasso jako ilustrator książek. W latach 1910- 1972 wydano aż 154 książki ilustrowane przez tego artystę. Ekspozycja prezentuje litografie o tematyce erotycznej i prace ukazujące ulubione motywy artysty: corridę, tematykę cyrkową, gołąbka pokoju oraz portrety towarzyszek życia.

Henri Matisse – 1869-1954
Francuski malarz i grafik. Połączył nauki dawnych mistrzów i inspiracje czerpane ze sztuki afrykańskiej tworząc fowizm, jeden z najciekawszych kierunków w malarstwie XX wieku, współczesny kubizmowi, mniej jednak od niego skrępowany schematami intelektualnymi, charakteryzujący się żywą i oderwaną od rzeczywistości kolorystyką dzieł. Twórczość Matisse'a zajmuje w dziejach sztuki pozycję szczególną, można powiedzieć, że rozwijała się ona pod prąd swoich czasów. Przez całe życie poszukiwał nowych rozwiązań artystycznych. Swoje wizje realizował w wielu dziedzinach sztuki. Od malarstwa sztalugowego przeszedł do dzieł monumentalnych, uprawiał grafikę, był autorem niezliczonej liczby rysunków, zajmował się także ilustracją książkową, rzeźbą, ceramiką, wykonywał projekty scenografii i kostiumów. Pod koniec życia artystę zainteresowała zupełnie nowa technika, którą nazywał „papierowymi wycinankami”. W ciągu 60 lat twórczych poszukiwań Matisse'owi przyświecał jeden cel: by jego sztuka dawała ludziom radość.

Joan Miró - 1893-1983
Wszechstronny kataloński artysta - malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik. Artystyczny outsider nie należący do żadnego kierunku. Pod wpływem poetów i pisarzy surrealistycznych Miró zaczął rozwijać swój własny styl: mapę umieszczonych nieważko kolorowych znaków i poetyckich form, które kojarzą się zarazem z pozornie naiwną świeżością inwencji i z wybujałym oraz barokowym duchem katalońskim. Elementami przyjętej przez niego stylistyki były organiczne formy i spłaszczony rysunek o ostrych liniach. Na styl Miró składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami pięcioletniego dziecka. Jego sztuka włącza elementy folkloru katalońskiego. Sam artysta lubił porównywać ją do poezji. André Breton – twórca surrealizmu nazwał Miró „najbardziej surrealistycznym spośród nas wszystkich”.
W twórczości Miró synteza formy jest połączona z bogatą wyobraźnią i poczuciem humoru, a także swoistą nastrojowością.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 11 października 2011 12:04

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków