Artysta.pl na Facebooku
Piotr Żyliński, "Prace" - wystawa

Piotr Żyliński, "Prace" - wystawa

Czwartek 1 grudnia 2011 - Piątek 23 grudnia 2011
Miejsce: Galeria Szara
Miasto: Cieszyn
Ulica: Srebrna 1
Województwo: śląskie
   
Ilość odsłon: 689
PRACE to pierwsza monograficzna wystawa poznańskiego artysty Piotra Żylińskiego w galerii Szara. Wystawa, prezentująca prace video i fotografie, dotyczy możliwych procesów tworzenia historii, społecznej i narodowej tożsamości, pamięci oraz pojęcia władzy, a tym samym powstawania subiektywnych, wykluczających się wzajemnie relacji. Żyliński zadaje pytania, co więcej rozkłada te pytania na czynniki pierwsze i często pozostawia nas bez odpowiedzi.

Tożsamość społeczna i narodowa, bezpośrednio związana z pamięcią postrzegana jest tutaj przez pryzmat indywidualnych, jak również zbiorowych zależności i przynależności, jest istniejącym procesem wzajemnego wpływu, będącym wypadkową stale zmieniających się kontekstów. W procesie związanym z ich powstawaniem do tzw. zakłóceń dochodzi w momencie, gdy przestrzeń podmiotu zostaje zdominowana poprzez abstrakcyjny system związany pośrednio lub bezpośrednio z formą kontroli lub kiedy w tej przestrzeni współdziałają dwie różne, często wykluczające się wzajemnie narracje. Żyliński skupia się właśnie na tym momencie nakładania się dwóch historii, zakłócenia narracji, niekomfortowej niespójności, niewygodnej pozycji lub krępującego wspomnienia.

W związku z jednym z prezentowanych na wystawie projektów, artysta odwiedzał miejsca, w których Adolf Hitler organizował swoje spektakularne wiece. Fotografia z serii "der Führer" (w tlum. przewodfnik/wodz), 2008, na pierwszy rzut oka przedstawia przypadkowy krajobraz, jednakże tutaj rejestruje również miejsce z którego Hitler faktycznie wygłaszał wielogodzinne przemówienia. Fotografia przedstawia dzisiejszy krajobraz tamtej przestrzeni widzianej oczami Hitlera, przedstawia perspektywę Hitlera, przez co może stawiać widza w niekomfortowej pozycji. Te puste, zimne krajobrazy stają się przestrzeniami pełnymi ludzkich wspomnień, prywatnej i zbiorowej pamięci dotyczącej naszej wspólnej historii i jej konsekwencji.

Żyliński w subiektywny sposób odnosi się do problemu powstawania różnic postrzegania i pamięci. Posługując się zróżnicowaną formą wypowiedzi artystycznej, prezentuje odmienne ich koncepcje i na bieżąco negocjuje ich znaczenie. Wspomnienia, historie, obrazy, odnoszą się do bardzo prywatnych jak i grupowych symboli, mitologii oraz ikonografii. Poprzez prywatne historie tworzy tutaj zbiorowy obraz.

Dodał: Artysta.pl Piątek 25 listopada 2011 10:22

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice