Artysta.pl na Facebooku

Podgórska Scena Poezji w listopadzie

Wtorek 6 listopada 2012 - Poniedziałek 12 listopada 2012
Miejsca: Dom Kultury Podgórze
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Sokolska 13
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 393
W ramach cyklu Podgórska Scena Poezji w listopadzie będzie można posłuchać wierszy trójki poetów w różnych pokoleń.

Pierwsze spotkanie ( 6.11) należeć będzie do Pawła Kuzory, który przedstawi swój najnowszy tomik poetycki „ W dłoniach wiatru”. O oprawę muzyczną wieczoru zadbają : Joanna Stangert (śpiew) oraz Mateusz Hrynkiewicz (fortepian i śpiew).

Paweł Kuzora (1960 ) - poeta, współzałożyciel grupy poetyckiej "Akwarium" przy ZLP w Krakowie, założyciel i aktor teatru "Endo". Debiutował w poznańskiej gazecie studenckiej "Spojrzenia". Swoje wiersze drukował w "Życiu literackim", "Tumulcie", "Okolicach". W stanie wojennym przyjechał do Krakowa, gdzie został laureatem turnieju jednego wiersza w klubie Pod Jaszczurami oraz założył grupę poetycką "Akwarium". Był takzę założycielem i aktorem teatru amatorskiego "Endo". W 2009 roku wydał broszurę poetycką "Taniec na niebie". W 2011 roku otrzymał III nagrodę XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać świadectwo".

Druga odsłona poezji na Podgórzu ( 9.11 ) to spotkanie z Agnieszką Syską, która promować będzie - ” z udziałem Wydawnictwa Miniatura. Strona muzyczna tego spotkania należeć będzie do Danuta Brandys (skrzypce), a prowadzenie do dwójki poetów : Jadźki Maliny i Eryka Ostrowskiego.

Agnieszka Syska (pseud. Jovana Jovanović, Janja Janjeta, Janja Janjeta Sjanjetom-Urukama). Urodzona dnia 21.01.1977 r. w Warszawie. Poetka (Polka i Czarnogórka). Absolwentka i doktorantka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Teologiczny, Katedra Misjologii: „Teologiczno–literackie aspekty twórczości rebe–cadyków chasydzkich na przykładzie przypowieści”). Ukończyła Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (Wydział Teologiczny, Katedra Teologii Ogólnej), Wyższe Zawodowe Studia Katechetyczne przy Papieskim Wydziale Teologicznym (Wydział Teologiczny, Katedra Pedagogiki Specjalnej). Autorka „Odry”, „Wyspy”, „Migotań, przejaśnień”, „Twórczości” i innych. Wydała książki poetyckie: „krzyk przedświatów”, „IWŚ”, Bydgoszcz 2007, „jego usta mają rogi”, „IWŚ”, Bydgoszcz 2008, tomik „śpiewała młoda prawda”, Rzeszów 2009, „stworzony z prawiersza”, Rzeszów 2010, „wszechzdumiewało go” Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2011, na ogród gorejący”, Kraków, „Miniatura” 2012. Była gościem Festiwalu „Dni poezji i wina”, Medana 2008. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawa). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2009.

Ostatnim spotkaniem literackim (12.11) w Domu Kultury Podgórze będzie wieczór poezji Jana Lohmanna i promocja tomiku : „Niezawisłość nad Wisłą”. Wieczór poprowadzi Jacek Lubart-Krzysica.

Jan Lohmann - Prozaik, poeta, mieszka w Krakowie. Urodzony w Seceminie 2 lipca 1925 roku (rodzice: Jan i Maria z Szańkowskich).. Oficer AK., W latach 1943-44 walczył w partyzantce w województwie kieleckim, dwukrotnie ranny. W latach 1945-46 był więźniem politycznym skazanym na 5 lat więzienia (objęty amne-stią z 22 lipca 1945 roku). Współzałożyciel Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy AK w Krakowie w 1989 roku (przemianowanego po połączeniu ze Stowarzyszeniem AK w Światowy Związek Żołnierzy AK). Przez kilka lat pracował w Komisji Rewizyjnej ŚZŻAK i Komisji Statutowej w Zarządzie Głownym w Warszawie. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK, Medalem "Polska Swemu Obrońcy". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, i od 1988 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutował w 1960 roku wierszem w dwutygodniku "Kamena" i prozą w miesięczniku "Odra". Wydał dwie powieści: Piąte przykazanie (dwa wydania) i Na lewo jest Wschód (t. I,II); poezja:Powrót, Spotkania z miastem (dwa wydania), Chłopiec z lasu, podzwonne; Spotkanie z Matką Boską, Niezawisłość nad Wisłą, Nasz Dom, Powrót, U początku; trzy książki (opowiadania, proza poetycka, rysunki): Niech żyje zając i Najpiękniejsze i nienajpiękniejsze na 10 bezcennych godzin oraz Ambaras.

Informacje na www.dkpodgórze.krakow.pl

Dodał: Marta Półtorak Czwartek 1 listopada 2012 12:30

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław