Artysta.pl na Facebooku

PRZEfestiwal - dwutygodniowy artystyczny maraton

Czwartek 6 grudnia 2012 - Czwartek 20 grudnia 2012
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Miasto: Toruń
Ulica: Wały gen. Sikorskiego 13
Województwo: kujawsko-pomorskie
   
Ilość odsłon: 525
Rusza PRZEfestiwal - dwutygodniowy artystyczny maraton, wieńczący roczny PRZEprojekt. W programie festiwalu, który jako 'permanentne wydarzenie' ma zawłaszczyć życie kulturalne Torunia, oprócz wystaw, happeningów i performansów odbywać się będą także koncerty i nieformalne imprezy towarzyszące na terenie całego miasta, m.in. w Galerii nad Wisłą, w KULTURHAUZIE, w Klubie eNeRDe, Carpe Diem, w klubie NIEBO, w Cafe Draże i Winiarni pod Antałkiem.

Szczegółowy program festiwalu:
http://csw.torun.pl/dzialania/przeprojekt/przefestiwal

PRZEprojekt to kolektywne działanie, przestrzeń partycypacji, a także miejsce do eksperymentowania na marginesie oficjalnego obiegu sztuki. Przez cały rok, wspólnie z młodymi artystami działającymi w Toruniu, współtworzyliśmy w CSW Znaki Czasu obszar działań, w którym integracja następuje poprzez sztukę. Charakter i zasady funkcjonowania PRZEprojektu określić można jako zbiorową kreację dzieła/aktywności poprzez zestawianie odrębnych realizacji, pomysłów, zainteresowań, a nawet sporów różnych osób w jedną całość. Projekt został pomyślany jako rozłożony w czasie proces, na który składają się spotkania, warsztaty, wykłady, wystawy, filmy, koncerty… Co miesiąc powstawały kolejne odsłony PRZEprojektu, na których zaproszona do działań publiczność mogła przeczytać, przesłuchać, przedyskutować a także przemówić na tematy związane ze sztuką współczesną.

Nazwa, którą nadali zaproszeni do udziału twórcy, odnosi się do mowy ulicznej, w której przedrostek PRZE, często wbrew gramatycznym regułom, dodawany jest do słów, w celu wzmocnienia ich wymowy (PRZEokropny, PRZEkozacki, ale także PRZEpiękny itp.).

Grudniowa odsłona PRZEprojektu przyjmuje formę PRZEfestiwalu, podczas którego przez dwa tygodnie spróbujemy zawłaszczyć życie kulturalne w Toruniu. Formuła festiwalu nie jest tu przypadkowa - podobno jedynie duże imprezy są zauważane, ale zawsze pozostaje ryzyko, że przyjmą one „jarmarczny” charakter. Grudniowy PRZEfestiwal, wieńczący roczne działania w ramach PRZEprojektu, należy więc przyjmować z lekkim przymrużeniem oka.

Główna wystawa PRZEfestiwalowa zatytułowana Drugie wyjście staje się w jakimś stopniu wyprowadzką projektu z murów CSW i podsumowaniem rocznych działań. Twórcy pozostają jednak zdeterminowani, by działać dalej - dlatego też zapraszamy inne miejsca i środowiska w mieście do współpracy. Przez cały okres PRZEfestiwalu, odbywać się będą wystawy, koncerty, pokazy i rozmaite działania.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 6 grudnia 2012 11:38

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin