Artysta.pl na Facebooku
Przegląd Krótkich Form Filmowych z Holandii "Krótko mówiąc... po holendersku"

Przegląd Krótkich Form Filmowych z Holandii "Krótko mówiąc... po holendersku"

Piątek 25 maja 2012 - Niedziela 27 maja 2012
Miejsce: Kino.Lab
Miasto: Warszawa
Ulica: Jazdów 2
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 642
Krótko mówiąc po... holendersku to przegląd krótkich form filmowych z Holandii.

Na program składają się najciekawsze produkcje eksperymentalne i wideo ostatnich dwóch lat, zrealizowanych przez filmowców i artystów holenderskich, lub też takich, którzy po prostu w Niderlandach mieszkają i tworzą. Tegoroczna edycja poświęcona jest filmom poszukującym nowych rozwiązań formalnych i narracyjnych, a filmy zgrupowane zostały w trzech tematycznych programach.

Pierwszy z nich koncentruje się na eksplorowaniu formy filmowej. Prace te inspirowane są tradycyjnym wymiarem filmu jako ciągu statycznych fotografii, wykorzystującego niedoskonałości ludzkiego oka, łącząc je z cyfrową technologią nieograniczonych możliwości modyfikacji. W tej sekcji pokazane zostaną również filmy abstrakcyjne, w których Holendrzy osiągnęli prawdziwe mistrzostwo, w tym inspirowany strukturą kryształów #37 Joosta Rekvelda czy 544/544 (góra/dół) Thomasa Mohra – muzyczny film złożony z ponad 1500 fotografii schodów.

Drugi z programów to autotematyczne filmy o sztuce. W jego ramach pokazany, pochodzący z cyklu Jak powiedzieć o tym rodzicom, film duetu Lernert & Sanders, analizujący problem wytłumaczenia przez artystów, na czym polega ich praca. W programie Krótko mówiąc... nie mogło zabraknąć filmów Erwina Olafa, koncentrującego się na badaniu tradycji sztuki i filmu w dyptyku Świt i Zmierzch. Rok przestępny, który zaczął się w piątek Sary Rajaei poszukuje nowych form opowiadania, również literackiego, a Mój włamywacz i ja, wykorzystując rozmaite formy telewizyjne, niefortunne zdarzenie w życiu autora zamienia w fascynującą opowieść o relacji sztuka-rzeczywistość.

W trzecim programie pokazane zostaną filmy poszukujące nowych rozwiązań w zakresie opowiadania o otaczającej rzeczywistości: filmy zarówno odwołujące się do wiecznej tęsknoty człowieka za światem natury (Stan naturalny), jak i poświęcone współczesnym małym społecznościom, funkcjonującym dzięki istnieniu internetu czy popularnej serii przewodników turystycznych (Gracze i Lovely Planet). Filmy te opowiadają o problemach świata współczesnego i małych czynnościach życia codziennego z typową dla Holendrów ironią, jak dokument o recyclingu pokazany w konwencji musicalu.

Dodatkowym wydarzeniem będzie prezentacja filmów i spotkanie z Arianne Olthaar – holenderską artystką, której film Restauratiewagens pokazywany był w ramach edycji 3. (2010), i która obecnie przebywa na rezydencji artystycznej w CSW Zamek Ujazdowski w ramach programu Artists-in-Residence. Arianne Olthaar opowie o swojej twórczości, inspiracjach i o tym, nad czym pracuje w trakcie swojego pobytu w Warszawie (pokazy i spotkania w Warszawie i Poznaniu).

Dodał: Artysta.pl Środa 9 maja 2012 16:38

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań