Artysta.pl na Facebooku
"Białostoczanin w Paryżu" - wystawa

"Białostoczanin w Paryżu" - wystawa

Piątek 4 listopada 2011 - Niedziela 4 grudnia 2011
Miejsce: Muzeum Podlaskie
Miasto: Białystok
Ulica: Rynek Kościuszki 10
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 613
CZESŁAW SADOWSKI, malarz, urodził się 8.VII.1902 r. w Białymstoku jako najstarszy syn Rozalii i Józefa Sadowskich. Po ukończeniu w 1921 r. Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku pracował jako nauczyciel rysunków w szkole powszechnej. Jego talent dostrzegł „wielki mistrz” polskiego pejzażu Józef Rapacki, za którego namową w 1925 r. rozpoczął studia w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Karola Tichego. Po ich ukończeniu powrócił do rodzinnego miasta i poświęcił się malarstwu sztalugowemu, odnosząc znaczne sukcesy na wystawach. Zyskał uznanie zarówno społeczeństwa, jak i władz białostockich, które ufundowały mu roczne stypendium w Paryżu. W trakcie tych studiów w latach 1929-30, w domu dla Studentów Polaków w Paryżu zorganizował wystawę swoich prac. Zaprezentował na niej 50 pejzaży i martwej natury (tematy z Paryża i okolic), 24 portrety i szkice głów, 3 duże olejne kompozycje postaciowe i 5 kompozycji graficznych. Zwiedziły ją m.in. Maria Skłodowska-Curie i Maria Mickiewiczówna, wnuczka Adama. O Sadowskim pisała prasa paryska: „W pracy jego przejawia się charakter samodzielny, bardzo silnie akcentujący oryginalność i siłę ekspresji w wyrazie i rysunku. Zwłaszcza jego szkice i kompozycje mają ten właściwy, samodzielny styl, a przecież daleki od chorych dróg futuryzmu”.

Po powrocie do Białegostoku pracował jako nauczyciel rysunków w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza i estetyki w Dokształcającej Szkoły Zawodowej. Był członkiem towarzystw kulturalno-oświatowych, m.in. przewodniczącym Sekcji Plastycznej Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim widoki Białegostoku i okolic, wykonywał również liczne karykatury portretowe związane z miejscowym środowiskiem. W latach 1931-1937 brał udział w wystawach w Białymstoku m.in. w Salonie Jesiennym w 1931 r., w drugiej wystawie Grupy Plastyków Białostockich „Forma, Farba, Faktura” w 1932 r.

W twórczości Czesława Sadowskiego z lat 1925-1938 przeważają miejskie pejzaże i portrety. Szczególnie interesujący jest cykl drzeworytów, na którym artysta utrwalił zabytki Białegostoku i Supraśla. Zostały one rozpropagowane poprzez wydanie kart pocztowych. Był też autorem zabawnego albumiku, w którym zamieścił niezwykle celne karykatury znanych białostockich postaci z okresu międzywojennego.

W 1938 r. wyjechał do Lwowa, gdzie był dekoratorem teatralnym oraz prowadził dział karykatur w „Dzienniku Polskim”. Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Został członkiem łódzkiej grupy artystycznej „Piąte Koło” zrzeszającej malarzy i poetów. Wystawiał swoje prace w Białymstoku, w Zachęcie w Warszawie oraz w Łodzi na wystawach zbiorowych i indywidualnych .

Zmarł 8.VI.1959 r. w Łodzi.

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 31 października 2011 14:06

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław