Artysta.pl na Facebooku
"Białostoczanin w Paryżu" - wystawa

"Białostoczanin w Paryżu" - wystawa

Piątek 4 listopada 2011 - Niedziela 4 grudnia 2011
Miejsce: Muzeum Podlaskie
Miasto: Białystok
Ulica: Rynek Kościuszki 10
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 532
CZESŁAW SADOWSKI, malarz, urodził się 8.VII.1902 r. w Białymstoku jako najstarszy syn Rozalii i Józefa Sadowskich. Po ukończeniu w 1921 r. Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku pracował jako nauczyciel rysunków w szkole powszechnej. Jego talent dostrzegł „wielki mistrz” polskiego pejzażu Józef Rapacki, za którego namową w 1925 r. rozpoczął studia w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Karola Tichego. Po ich ukończeniu powrócił do rodzinnego miasta i poświęcił się malarstwu sztalugowemu, odnosząc znaczne sukcesy na wystawach. Zyskał uznanie zarówno społeczeństwa, jak i władz białostockich, które ufundowały mu roczne stypendium w Paryżu. W trakcie tych studiów w latach 1929-30, w domu dla Studentów Polaków w Paryżu zorganizował wystawę swoich prac. Zaprezentował na niej 50 pejzaży i martwej natury (tematy z Paryża i okolic), 24 portrety i szkice głów, 3 duże olejne kompozycje postaciowe i 5 kompozycji graficznych. Zwiedziły ją m.in. Maria Skłodowska-Curie i Maria Mickiewiczówna, wnuczka Adama. O Sadowskim pisała prasa paryska: „W pracy jego przejawia się charakter samodzielny, bardzo silnie akcentujący oryginalność i siłę ekspresji w wyrazie i rysunku. Zwłaszcza jego szkice i kompozycje mają ten właściwy, samodzielny styl, a przecież daleki od chorych dróg futuryzmu”.

Po powrocie do Białegostoku pracował jako nauczyciel rysunków w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza i estetyki w Dokształcającej Szkoły Zawodowej. Był członkiem towarzystw kulturalno-oświatowych, m.in. przewodniczącym Sekcji Plastycznej Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim widoki Białegostoku i okolic, wykonywał również liczne karykatury portretowe związane z miejscowym środowiskiem. W latach 1931-1937 brał udział w wystawach w Białymstoku m.in. w Salonie Jesiennym w 1931 r., w drugiej wystawie Grupy Plastyków Białostockich „Forma, Farba, Faktura” w 1932 r.

W twórczości Czesława Sadowskiego z lat 1925-1938 przeważają miejskie pejzaże i portrety. Szczególnie interesujący jest cykl drzeworytów, na którym artysta utrwalił zabytki Białegostoku i Supraśla. Zostały one rozpropagowane poprzez wydanie kart pocztowych. Był też autorem zabawnego albumiku, w którym zamieścił niezwykle celne karykatury znanych białostockich postaci z okresu międzywojennego.

W 1938 r. wyjechał do Lwowa, gdzie był dekoratorem teatralnym oraz prowadził dział karykatur w „Dzienniku Polskim”. Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Został członkiem łódzkiej grupy artystycznej „Piąte Koło” zrzeszającej malarzy i poetów. Wystawiał swoje prace w Białymstoku, w Zachęcie w Warszawie oraz w Łodzi na wystawach zbiorowych i indywidualnych .

Zmarł 8.VI.1959 r. w Łodzi.

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 31 października 2011 14:06

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice