Artysta.pl na Facebooku

"Book it!" – Robert Brylewski - spotkanie i koncert

Czwartek 13 grudnia 2012
Miejsce: Warsztaty Kultury
Miasto: Lublin
Ulica: Popiełuszki 5
Województwo: lubelskie
   
Ilość odsłon: 483
Określenia typu ikona, żywa legenda, postać kultowa, są w dzisiejszej popkulturze i mediach zdecydowanie nadużywane. Jednak jak inaczej nazwać naszego, kolejnego gościa, aby w pełni zawrzeć jego wkład w polską kulturę niezależną oraz historię rodzimej sceny muzycznej? Nasza propozycja na grudniowy Book it! to spotkanie z Robertem Brylewskim.

W rocznicę symbolicznej daty 13 grudnia, porozmawiamy z artystą, który przez całe swoje życie szedł własną drogą, bez kompromisów, kontestując i komentując trudną rzeczywistość lat 80, ale też współczesny, galopujący kapitalizm. „Kryzys w Babilonie”, książka autorstwa Rafała Księżyka – znakomitego dziennikarza i eksperta muzycznego – zbudowana jest z ogromnej ilości wspomnień Brylewskiego. Ten swoisty wywiad-rzeka, wciąga i uwodzi czytelnika bez reszty. Fascynujące historie artysty z tras koncertowych, pierwszych występów w Jarocinie, narodzin takich scenicznych legend jak: Kryzys, Izrael czy Brygada Kryzys, mieszają się z prywatnymi zapisami pamięci, wspomnieniami rodziny, przyjaciół, środowiska tamtych burzliwych lat. Księżyk jest bardzo dobrze przygotowany do rozmowy, co dodatkowo zaciera granicę pomiędzy pytającym a pytanym i nadaje książce bardzo unikalny charakter rozmowy dwóch dobrych znajomych. A rozmawiać jest o czym. Wystarczy choćby wspomnieć najważniejsze zespoły Brylewskiego – wspomniane już wcześniej punkowe formacje Kryzys i Brygada Kryzys, reggae’owy Izrael, mocną, bezkompromisową Armię czy transowo-poszukujący Falarek Band. Niezliczona jest też ilość pomniejszych kooperacji czy gościnnych wystąpień muzyka, ale taki jest właśnie Robert Brylewski. Na swój sposób jest artystą totalnym. Zafascynowanym wieloma gatunkami muzycznymi, brzmieniem akustycznym, ale też nowymi zdobyczami techniki, miłośnikiem kina i sztuk plastycznych (m. in. tworzy własne kolaże), człowiekiem żyjącym kulturą w wielu jej aspektach.Twórczość Roberta Brylewskiego do dziś stanowi inspirację dla wielu współczesnych zespołów, a lista muzyków z jakimi grał przez te wszystkie lata jest imponująca: Tymon Tymański, Darek Maleo Malejonek, Tomasz Budzyński, Alek Korecki, Antoni Ziut Gralak, Marcin Świetlicki, Mikołaj Trzaska, Tomasz Lipiński, Jerzy Mazzoll, Włodek Kinior Kiniorski czy Piotr Stopa Żyżylewicz to tylko ci najbardziej rozpoznawalni z nich.

Aktualnie artysta świętuje XXX lecie Brygady Kryzys, koncertując w Polsce z tą legendarną grupą. W Warsztatach Kultury, na zakończenie wieczoru, wystąpi natomiast w kameralnym koncercie, prezentując wybrane utwory ze swojej dyskografii.

Spotkanie z Brylewskim poprzedzi projekcja filmu Pawła Końja Konnaka – „Exodus – Robert Brylewski”.

Ten grudniowy wieczór będzie zatem świetną okazją do spotkania z jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej, poznania nowych faktów, anegdot, wspomnień oraz wysłuchania na żywo muzyki, która miała wpływ na całe pokolenie.

Program:
godz. 18.00 – projekcja filmu „Exodus – Robert Brylewski” w reż. Pawła „Końja” Konnaka
godz. 19.00 – spotkanie z Robertem Brylewskim i rozmowa na temat książki „Kryzys w Babilonie” oraz koncert


Wstęp wolny

Dodał: Artysta.pl Wtorek 4 grudnia 2012 12:25

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice