Artysta.pl na Facebooku

"Ewangelia wg. Potępionych" w mieszkaniu Gepperta

Czwartek 6 grudnia 2012 - Piątek 21 grudnia 2012
Miejsca: Mieszkanie Gepperta
Miasto: Wrocław
Ulica: ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 490
Czwarta odsłona Ewangelii wg potępionych / Gospel of the Damned w grudniu w Mieszkaniu Gepperta. Metafizyczna wystawa pod tytułem LUX AETERNA / Wieczne światło z udziałem Piotra Blajerskiego i Krzysztofa Furtasa otwiera się 6 grudnia o 18:00 w Mieszkaniu Gepperta!
Gospel of the Damned (czyli Ewangelia wg potępionych) gromadzi artystyczne postawy, które korespondują z radykalizmem w twórczości Pier Paolo Pasoliniego, zajmując się eksploracją marginesu – nie tylko katolickiego – wyparcia. To szczególny hołd złożony włoskiemu reżyserowi. Punktem wyjścia dla cyklu jest jego „Ewangelia wg Mateusza”, filmowa adaptacja tekstu ewangelii i manifest polityczny. Wydarzenia w ramach G.O.D. odbywają się jesienią lub zimą każdego roku we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta.
Czwarty odcinek cyklu poświęcony jest „metafizyce pustki”: opozycjom nieistnienie / urzeczywistnienie oraz trwanie / przemijanie. W pustce, a więc wszędzie i nigdzie, wszystko (czyli nic) trwa w oczekiwaniu – napierając na cienkie błony oddzielające to, co potencjalnie możliwe od tego, co niewątpliwie nastąpi. To ciągłe napięcie jest zagadką bez klucza, podobnie jak – ograniczona, fragmentaryczna i zmienna – (samo)świadomość.
LUX AETERNA
Z łac. „wieczne światło”. „Lux”, w odróżnieniu od świeckiego „lumen”, jest ponadnaturalne, mistyczne – boskie. To pierwotne lśnienie, które wyłania się z pustki – tchnienie nieskończoności pomiędzy pejzażami, twarzami, gestami.
ADVENTUS
Z łac. „przyjście”. Adwent to w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, „światłość świata” i koniec dziejów (…) Albowiem nadejdzie dzień, kiedy niebo pęknie w szwach i światłość, której okrucieństwa nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, wedrze się do naszego cichego domu i zapomni nas na zawsze. (Wiktor Pielewin, Empire V)

Wydarzenia w ramach „Ewangelii wg potępionych” odbywają się co roku jesienią we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta. Projekt został zainicjowany w 2009 roku wykładami prof. Bogdana Banasiaka, filozofa, tłumacza tekstów Markiza de Sade i Pierre’a Klossowskiego, oraz Adrianny Prodeus, krytyczki, kuratorki, organizatorki DKF’u w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego. Podczas wystawy w 2010 roku w galerii Mieszkanie Gepperta pokazane zostały prace Doroty Nieznalskiej, Cipriana Muresana, Minga Wonga oraz Dy Tagowskiej.

Kurator: Michał Bieniek

Artyści:
Piotr Blajerski: ur. w 1980 r. we Wrocławiu, w którym mieszka i pracuje. Od 2004 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2011 r. obronił dyplom na kierunku Sztuka Mediów. Założyciel i współkurator Galerii EMDES działającej w latach 2009 – 2011. Świadomy wychowania na polskiej sztuce krytycznej stara się w swojej twórczości kwestionować usankcjonowane społecznie wzory zachowań. Swoją krytyczną i poszukującą postawę zaprzęga do refleksji nad szerokim wachlarzem kulturowych fenomenów. Dotychczas największą uwagą darzył kwestię religii, dylematy poznawcze oraz samą sztukę i strategie artystyczne.

Krzysztof Furtas: ur. w 1985 r. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z malarstwa i multimediów w 2012 r. Obecnie student ostatniego roku bibliotekarstwa w SKIBA (Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu). Zajmuję się malarstwem, wideo, tworzeniem instalacji, wideoinstalacji oraz obiektów.

Piotr Blajerski, Krzysztof Furtas, G.O.D., vol. 4: LUX AETERNA
Wernisaż: czwartek, 6. grudnia 2012 r., o godz. 18:00 w Mieszkaniu Gepperta
Wystawę można oglądać od 7. do 21. grudnia 2012.
Galeria jest czynna we wtorki, czwartki i piątki w godz. 16:00 - 19:00.
wstęp wolny.

www.mieszkaniegepperta.pl
www.arttransparent.org

Dodał: Artysta.pl Środa 28 listopada 2012 12:49

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław