Artysta.pl na Facebooku

"Ewangelia wg. Potępionych" w mieszkaniu Gepperta

Czwartek 6 grudnia 2012 - Piątek 21 grudnia 2012
Miejsca: Mieszkanie Gepperta
Miasto: Wrocław
Ulica: ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 345
Czwarta odsłona Ewangelii wg potępionych / Gospel of the Damned w grudniu w Mieszkaniu Gepperta. Metafizyczna wystawa pod tytułem LUX AETERNA / Wieczne światło z udziałem Piotra Blajerskiego i Krzysztofa Furtasa otwiera się 6 grudnia o 18:00 w Mieszkaniu Gepperta!
Gospel of the Damned (czyli Ewangelia wg potępionych) gromadzi artystyczne postawy, które korespondują z radykalizmem w twórczości Pier Paolo Pasoliniego, zajmując się eksploracją marginesu – nie tylko katolickiego – wyparcia. To szczególny hołd złożony włoskiemu reżyserowi. Punktem wyjścia dla cyklu jest jego „Ewangelia wg Mateusza”, filmowa adaptacja tekstu ewangelii i manifest polityczny. Wydarzenia w ramach G.O.D. odbywają się jesienią lub zimą każdego roku we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta.
Czwarty odcinek cyklu poświęcony jest „metafizyce pustki”: opozycjom nieistnienie / urzeczywistnienie oraz trwanie / przemijanie. W pustce, a więc wszędzie i nigdzie, wszystko (czyli nic) trwa w oczekiwaniu – napierając na cienkie błony oddzielające to, co potencjalnie możliwe od tego, co niewątpliwie nastąpi. To ciągłe napięcie jest zagadką bez klucza, podobnie jak – ograniczona, fragmentaryczna i zmienna – (samo)świadomość.
LUX AETERNA
Z łac. „wieczne światło”. „Lux”, w odróżnieniu od świeckiego „lumen”, jest ponadnaturalne, mistyczne – boskie. To pierwotne lśnienie, które wyłania się z pustki – tchnienie nieskończoności pomiędzy pejzażami, twarzami, gestami.
ADVENTUS
Z łac. „przyjście”. Adwent to w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, „światłość świata” i koniec dziejów (…) Albowiem nadejdzie dzień, kiedy niebo pęknie w szwach i światłość, której okrucieństwa nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, wedrze się do naszego cichego domu i zapomni nas na zawsze. (Wiktor Pielewin, Empire V)

Wydarzenia w ramach „Ewangelii wg potępionych” odbywają się co roku jesienią we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta. Projekt został zainicjowany w 2009 roku wykładami prof. Bogdana Banasiaka, filozofa, tłumacza tekstów Markiza de Sade i Pierre’a Klossowskiego, oraz Adrianny Prodeus, krytyczki, kuratorki, organizatorki DKF’u w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego. Podczas wystawy w 2010 roku w galerii Mieszkanie Gepperta pokazane zostały prace Doroty Nieznalskiej, Cipriana Muresana, Minga Wonga oraz Dy Tagowskiej.

Kurator: Michał Bieniek

Artyści:
Piotr Blajerski: ur. w 1980 r. we Wrocławiu, w którym mieszka i pracuje. Od 2004 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2011 r. obronił dyplom na kierunku Sztuka Mediów. Założyciel i współkurator Galerii EMDES działającej w latach 2009 – 2011. Świadomy wychowania na polskiej sztuce krytycznej stara się w swojej twórczości kwestionować usankcjonowane społecznie wzory zachowań. Swoją krytyczną i poszukującą postawę zaprzęga do refleksji nad szerokim wachlarzem kulturowych fenomenów. Dotychczas największą uwagą darzył kwestię religii, dylematy poznawcze oraz samą sztukę i strategie artystyczne.

Krzysztof Furtas: ur. w 1985 r. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z malarstwa i multimediów w 2012 r. Obecnie student ostatniego roku bibliotekarstwa w SKIBA (Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu). Zajmuję się malarstwem, wideo, tworzeniem instalacji, wideoinstalacji oraz obiektów.

Piotr Blajerski, Krzysztof Furtas, G.O.D., vol. 4: LUX AETERNA
Wernisaż: czwartek, 6. grudnia 2012 r., o godz. 18:00 w Mieszkaniu Gepperta
Wystawę można oglądać od 7. do 21. grudnia 2012.
Galeria jest czynna we wtorki, czwartki i piątki w godz. 16:00 - 19:00.
wstęp wolny.

www.mieszkaniegepperta.pl
www.arttransparent.org

Dodał: Artysta.pl Środa 28 listopada 2012 12:49

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław