Artysta.pl na Facebooku
"Kolaż Bożonarodzeniowy" Teatr A z Gliwic - spektakl

"Kolaż Bożonarodzeniowy" Teatr A z Gliwic - spektakl

Środa 7 grudnia 2011
Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
Miasto: Białystok
Ulica: Warszawska 19
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 551
parking przy Centrum im. Ludwika Zamenhofa
wstęp wolny
Kolaż Bożonarodzeniowy
to widowisko odwołujące się do tradycji inscenizowania pastorałkowych motywów związanych z Bożym Narodzeniem, czerpiące inspirację m.in. z ludowych jasełek. Spektakl prowadzi widza przez okres adwentowego oczekiwania, opowiada o konsekwencjach grzechu Adama i Ewy, o Zwiastowaniu, Narodzeniu, gwieździe betlejemskiej i o pokłonie Trzech Króli. Widowisko ma charakter plastyczno-muzyczny, opowiadane jest językiem teatru lakowego i teatru tańca, w spektaklu pojawiają się duże elementy scenograficzne, lalki, kukły, ogień i efekty pirotechniczne, zaś w warstwie muzycznej pieśni adwentowe, chorał gregoriański i tradycyjne kolędy.
Obsada:
Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Mariusz Kozubek, Leszek Styś, Marek Stecko.
Teatr A
jest zawodowym, offowym teatrem religijnym. Stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami europejskiej awangardy teatralnej, sięga do polskiej kultury ludowej, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi lub staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się muzyką i choreografią tańców ludowych.
Zespół szuka piękna i sacrum. Podejmując ważne tematy stara się komunikować z widzem językiem jak najbardziej uniwersalnym. Wychodząc od spektakli dramatyczno-muzycznych Grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu – korzysta z języka teatru ulicznego, nie stroni od groteski, szuka inspiracji w średniowiecznych misteriach – zmierzając nieuchronnie w kierunku teatru totalnego.
Zespół od momentu swego powstania jest „teatrem w drodze" – wierny swojej „pielgrzymiej" tradycji cyklicznie organizuje tournee w kraju i za granicą. To programowe „wychodzenie do widza" kształtuje formę teatralnego przekazu – klarownego, czasem dowcipnego, acz nie rezygnującego z kulturowych podtekstów i wielopłaszczyznowości.
Działając od 1996 r. w swoim dorobku ma 17 autorskich premier, m.in. musicale „Jonasz", „Tobiasz", „Pieśń nad pieśniami" spektakle muzyczne „Pasja", „Pastorałka", „Bajka o Smoku Kubie", „Początek", parakabaret biblijny „5 Przypowieści", komedię angelologiczną „Szafa z Aniołami", formy oratoryjne „Benedicti", „Neuma", performance „Pelikan", moralitet „Kwidam - Rzeczy Ostatnie" oraz widowiska uliczne: „Apokalipsa", „Genesis", „Exultet", „Kadisz" i „Pieśń o św. Franciszku".
Spektakle Teatru w ostatnich latach gościły m. in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi, jak również na większości polskich festiwali teatru ulicznego.

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 31 października 2011 14:15

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków