Artysta.pl na Facebooku

ŚCIANY ŚWIATA - wystawa malarstwa w Galerii Lamelli

Piątek 1 lutego 2013 - Czwartek 28 lutego 2013
Miejsca: Galeria Lamelli
Miasto: Kraków
Ulica: Mikołajska 2
Województwo: małopolskie
   
Osoba kontaktowa: Agnieszka Kwiecień
Telefon kontaktowy: 12 422 19 55 (19)
Adres e-mail: galeria@lamelli.com.pl
Ilość odsłon: 670
ŚCIANY ŚWIATA
malarstwo

Aleksandra Rudzka-Miazga
Beata Zuba-Palichleb
Emilia Gąsienica-Setlak
Tomek Mistak
Klaudia Świątczak
Małgorzata Godlewska

wernisaż: 1 lutego 2013, godz. 18.00

wystawa czynna do 28 lutego
od poniedziałku do piątku, w godz.: 11–17
lub po wcześniejszym umówieniu się, wstęp wolny

Galeria Lamelli, 31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2, II piętro
12 422 19 55 (19), www.galeria.lamelli.com.pl, galeria@lamelli.com.pl

"Punktem wyjścia wystawy jest pojęcie przestrzeni. Przestrzeni, w której tkwią pewne struktury – ŚCIANY ŚWIATA. Stawiając światu ściany, których byt niematerialny staje się miejscem i niejako narzędziem dla bytu materialnego człowieka, kreujemy pozorne antidotum na pustkę i brak czegokolwiek w przestrzeni.

Niezależnie, czy mamy do czynienia z przestrzenią realną czy tą wykreowaną, ściany pełnią funkcje symboliczne, organizując przestrzeń w czasie, udzielając poniekąd miejsca relacjom pomiędzy tym, co wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą też dzielić od tego, co zewnętrzne.

We wnętrzach złożonych ze ścian dzieje się przestrzeń osobista wraz z zapisem ludzkiego istnienia. Ściany stoją jak niemi świadkowie zaistniałych historii, zarówno tych ze skończonej przestrzeni wnętrza jak i z zewnętrza.

ŚCIANY ŚWIATA niczym przejściowe formy bytu tkwią na granicy pomiędzy poznanym i nieznanym. Zawarte w nich drzwi czy otwór okienny umożliwiają obustronny przepływ i oswajanie podmiotu z tym, co empirycznie jeszcze niezaznane. Sytuacja otwartości podpowiada lub tylko ujawnia drogę do wyjścia. Zaprasza. Powstaje wówczas pytanie, czy podmiot pragnie przekroczyć własne ograniczenie… Jeśli nie, to być może schronienie w swym małym ziemskim raju ze ścian, z drzwiami i oknem na świat jest świadomym aktem afirmacji życia na ziemi, polem do refleksji i pozostawiania swych śladów.

Odmienne zjawisko zachodzi w przypadku struktur zamkniętych, gdzie przenikanie nie jest możliwe, a dominującą formą istnienia podmiotu – zniewolenie, wieczna matnia, która z kolei staje się obcą i neutralną dla świata zewnętrznego. Można by wnioskować, iż struktury ŚCIAN ŚWIATA bywają zapisem niemałych tragedii ludzkich, a nawet dehumanizacji.

Wznoszące się ściany - czasem chwiejne w swej perspektywie, zwielokrotnione, rozwarte, rozproszone czy opustoszałe zarazem sugerują, iż niemożliwa jest w przestrzeni forma wiecznie doskonała stworzona przez człowieka. Jednakże to człowiek sam stwarza sobie ŚCIANY ŚWIATA, szukając schronienia, bo ono jest miejscem dla własnej mitologii bytu.

Wystawa prezentuje sześć odsłon, sześć różnych projekcji rzeczywistości ŚCIAN ŚWIATA, stwarzając tym samym pole do kolejnych refleksji, interpretacji czy zadumy pełnej rozmaitych uczuć, w których mogą również przemawiać słowa wiersza Jonasza Kofty – Jest świat ze ścian / Rosnących w górę / W nim traci wartość słowo..."(Jonasz Kofta, Wiersze, fragm. z Cztery ściany świata). Aleksandra Rudzka-MiazgaAleksandra Rudzka-Miazga (ur. 1972 w Krakowie) – studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Dyplom z aneksem z rysunku w pracowni prof. Grzegorza Bieniasa otrzymała w 2011 roku. Pracuje jako architekt i projektant wnętrz. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką warsztatową. Istotą jej twórczości jest nieustanna próba pojmowania, przybliżania się do niewiadomej, do Niewiadomej Świata, do niewiadomej siebie.

Beata Zuba (ur. 1967 r. w Krakowie) – absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymała w 2011 roku w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks w I Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. W sztuce najbardziej interesuje ją człowiek oraz podejmowane przez niego wybory i ich konsekwencje. Często dotyka tematów trudnych: cykl TAM poświęcony akcji T4 z okresu II Wojny Światowej, działania artystyczne z więźniami Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Swoje przemyślenia i projekty prezentuje na konferencjach międzynarodowych z dziedziny arteterapii (Kraków, Tuluza).

Emilia Gąsienica-Setlak (ur. 1986 w Zakopanem) – studiowała w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z aneksem z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku. Pracuje jako pedagog z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Centralnym punktem jej zainteresowań artystycznych jest kolor i jego relacje z otoczeniem.

Tomek Mistak (ur. 1978 r. w Sanoku) – w 2005 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszka i pracuje w Sanoku. Laureat Nagrody Wojewody Podkarpackiego na Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” (Przemyśl, 2009); nominowany do nagrody 11 Biennale Plastyki Krośnieńskiej (BWA, Krosno, 2010); nominowany do nagrody w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” (BWA, Rzeszów, 2011); finalista konkursu „Jesienne Konfrontacje” (BWA, Rzeszów, 2010); finalista konkursu „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” (BWA, Rzeszów, 2006, 2008, 2009, 2011); finalista konkursu „Obraz Roku 2002” organizowanego przez Art&Business (2003).

Klaudia Świątczak (ur. 1988 w Sieradzu) – magistrantka w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka „Konkursu na Dzieło” (Kraków, 2011). Nominowana do stypendium Janiny Kraupe-Świderskiej w 2011 i 2012 roku. Otrzymała stypendium Rektora ASP w Krakowie w latach 2010-2013. Uzyskała 21 lokatę w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” w 2012 roku.

Małgorzata Godlewska (ur. 1950 w Tarnowie) – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa; dyplom licencjacki otrzymała w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2009 roku; dyplom magisterski w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej w 2011 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008). W swojej twórczości szuka ucieczki przed rzeczywistością potoczną i próbuje wyrazić swój stosunek do świata, w szczególności do takich jego aspektów jak pamięć, trwanie, przemijanie.

Dodał: Emilia Gąsienica-Setlak Sobota 26 stycznia 2013 10:18

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków