Artysta.pl na Facebooku

SPEKTAKL ,,LOLITA DOLLY"

Piątek 25 stycznia 2013
Miejsca: Klub KABARET
Miasto: Kraków
Ulica: Krakowska 5
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 506
Lolita Dolly stanowi odważną próbę przełamania standardowego sposobu ujmowania powieści Vladimira Nabokova. Sztuka wprowadza widza w rzeczywistość „poetyki ciała”, opierającą się na współdziałaniu ruchu, światła i dźwięku. Tytułowa Lolita zdaje się wprost oczarowywać odbiorcę, kreując każdym gestem i pozą ciała postać umiejętnie korzystającą z powabów swojej młodości. Nie wypowiadając ani jednego słowa, Lolita stwarza wokół siebie dynamiczną przestrzeń, w której zawiera się cały sens arcydzieła Nabokova. Sztuka ta za pomocą swej oryginalności, żywej metaforyki, humoru i chwilami subtelnego erotyzmu odwołuje się wprost do fenomenu nieuświadomionej kobiecości, wnosząc przy tym nowe spojrzenie w kwestii odwiecznego studium kobiety. Spektakl doskonale wprowadza widza w atmosferę dwojga zniewolonych sobą osób, z fascynacją ograniczających własną wolność.

Postaci skonstruowane były bardzo charakterystycznie. Lolita, początkowo ubrana w białą bluzeczkę i krótką różową spódniczkę, przypominała bezradne małe zwierzątko, owieczkę, w pewnej chwili nawet zabeczała jak owca. Humbert, starszy już siwy mężczyzna, był uwodzicielem-opiekunem, który czasem głaszcze swe zwierzątko, a czasem odpycha, w zależności od nastroju. Miał na sobie początkowo czarny płaszcz i czarny kapelusz, a na twarzy diabelski, przebiegły uśmiech. W spektaklu, podobnie zresztą jak w powieści Nabokova, przez cały czas pojawiały się wątki erotyczne, które dzięki tańcowi pozbawione zostały wulgarności. Zresztą na scenie pokazywana była zazwyczaj tylko gra wstępna, której dokończenie odbywało się poza sceną. Jeden z nielicznych scenicznych aktów seksualnych bardzo dobrze charakteryzował relacje między bohaterami. Przed nim dziewczynka oczyszczała z kurzu szczotką z piór spodnie pisarza, wiszące na wieszakach. Z rozporków tych spodni Lolitka wyciągała krawaty, które również z zapamiętaniem oczyszczała piórami, a gdy skończyła na scenie pojawił się Humbert i aktorzy wykonali taniec z krawatem mężczyzny. Krawat, mimo iż zawiązany na szyi pisarza, zdawał się być smyczą dla dziewczynki. Po ucieczce Lolity Humbert siedział w letargu w swej walizce, a dziewczynka z drugiej strony sceny odgrywała swe dalsze życie, między innymi ciążę – brzuch był z balonika, który na koniec huśtał się zaczepiony o nogę dziewczynki.

Szczególnie ważny wydaje się być tu problem inności, odrębności. Człowiek jest inny, […] bo uprawia zakazaną miłość, jak w Lolicie Dolly, inny, bo zmaga się z materią własnego ciała podczas tworzenia teatralnego dzieła […].
Zuzanna Mikołajczyk

BILETY 20 ZŁ ,studenckie 10 zł

Dodał: Artysta.pl Piątek 25 stycznia 2013 13:33

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań