Artysta.pl na Facebooku

Spotkanie z poetką Martą Półtorak

Wtorek 25 września 2012
Miejsca: Dom Kultury "Podgórze"
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Solska 13
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 641
Czym jest Księżycowa Łąka? Tylko metaforą czy miejscem usytuowanym w realnej przestrzeni? Dla mnie jest to stan ducha, ale też pamięci i wyobraźni. Księżyc jest symbolem o szerokim znaczeniu: od złowrogich sił natury po atrybut Kościoła odbijającego światło Chry¬stusowe. Mimo swojej kosmicznej aury tak naprawę pochodzi z Ziemi, jest ważnym elementem mitów i bajek z dzieciństwa. W jego blasku dzieją się sprawy tajemnicze i metafizyczne, ale też wpływa na przyrodę i zachowanie zwierząt. Jego aura jest inspiracją dla ludzkości i pragnieniem, które zostało zrealizowane w XX wieku. Czy powrócimy na srebrny glob, jako konkwistadorzy, czy jego legendarne bogactwa energetyczne staną się dla nas rajskim ogrodem? Świat zawsze funkcjonował z księżycem, którego nie zmieni ani wiedza ani sztuka czy rewolucja. Nie ulega wpływom ani modom, jest niemym, ale ważnym świadkiem życia po¬szczególnych ludzi jak i całych cywilizacji, z których wiele nie ma już wśród nas… Jest jak ludzka dusza posiada ciemną i jasną stronę, pragnęli go magowie, uczeni i wojskowi. Le¬genda mówi, ze otchłań księżyca to kraina, gdzie trafia wszystko, co zmarnowano na Ziemi: czas, bogactwa, przyrzeczenia, łzy, nadzieje i próby.

Orbitalne transmisje i dzieło sztuki, które w dzisiejszych czasach przedstawia tylko wartość historyczną wydają się wyjątkowo do siebie nie pasować. Ale po wnikliwszym spojrzeniu jest to zupełnie logiczne. Dlaczego ? Bo od razu zmusza do zadania pytań - dlaczego, tak ? Może, dlatego, że ludzie pozostają zawsze tylko ludźmi, więc często sacrum miesza się nie tyle z profanum, co z science fiction .
Księżycowa Łąka, zatem to klamra spina¬jącą czas i przestrzeń z wiecznością. Jest jak poezja, prawda?
Marta Półtorak

Marta Półtorak - Pierwszy wiersz przeczytała podczas Nocy Poetów na Zamku w Niepołomi¬cach w 2008 roku oraz na Festiwalu FAMA w Świnoujściu ( 2008). Jej wiersze ukazywały się na łamach: Fragile ( 2009), Neurokutury ( 2009), Frazy (2010), Dziennika Polskiego (2011) oraz w krakowskich almanachach poetyckich w latach 2008 -2012. Laureatka Turnieju Jed¬nego Wiersza - Bieszczadzkie Dusioły (2008). W marcu 2012 roku zaś, została wyróżniona w konkursie " Mury, które dzielą - Mury, które łączą " ogłoszonym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz eMultipoery. Od 2011 roku współprowadzi ARTYSTYCZNE ZDERZENIA - cykl poetycko-artystycznego talk-show w krakowskich klubach. W lipcu 2009 ukazał się jej de¬biutancki arkusz poetycki „Globalne Zadymy, a w marcu 2010 pierwszy tomik poezji „Transmisje NA ŻYWO”. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Akademii Peda¬gogicznej w Krakowie na kierunkach : historia i dziennikarstwo. Współpracowała z Polska Agencja Prasową PAP (2000) oraz w redakcją Faktów TVN (1999). Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Koła Młodych przy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dom Kultury "Podgórze"
Sala widowiskowa - parter
godzina: 18.00

wstęp 5 zł

Portal Artysta.pl patronuje spotkaniu z Martą Półtorak.

Dodał: Artysta.pl Środa 12 września 2012 14:45

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków