Artysta.pl na Facebooku

SPOTKANIE Z ZORKĄ WOLLNY "PODRÓŻ W POPRZEK FORMY"

Czwartek 6 grudnia 2012
Miejsce: Galeria 2.0
Miasto: Warszawa
Ulica: Krakowskie Przedmieście 5
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 804
Galeria 2.0 ZAPRASZA NA TRZECIE SPOTKANIE Z CYKLU „Madame X” (miejsce spotkania Galeria Salon Akademii ASP w Warszawie - wejście od ul. Traugutta) 6 grudnia o godz. 18.00

 Zorka Wollny
Podczas spotkania artystka zaprezentuje kilka projektów z ostatnich dwóch lat. Wszystkie powstały na obszarach granicznych – pomiędzy teatrem, muzyką i sztuką. Są to kolaże lub instalacje teatralne („Ofelie”), koncerty szmerowe, a może teatr akustyczny („Piosenka przy pracy”, „Songs of Sublime”), zakomponowane manifestacje uliczne („Oratorium na Orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy”). Spotkanie będzie w głównej mierze poświęcone właśnie ucieczce od definicji i podróży podjętej w poprzek formy. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych projektów jest długotrwała praca z grupą performerów i współautorstwo – artystka opowie o wyjątkowym doświadczeniu jakim jest tego rodzaju współpraca.

Jedną z prezentowanych prac jest projekt „Ofelie. Ikonografia szaleństwa”. W pustej przestrzeni Muzeum Sztuki jedenaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego „Hamleta”, odtworzyło finałową scenę szaleństwa. Bohaterkami performansu były przede wszystkim aktorki, które zdecydowały się uczestniczyć w przetworzeniu odgrywanej przez siebie wcześniej roli. Głównym elementem tego procesu było uaktywnianie pamięci ciała i świadomości, a jednocześnie refleksja nad własną relacją zarówno z wartością uosabianą przez Ofelię, jak i osobistym bagażem wynikającym z odgrywania tej postaci. To wspólne doświadczenie podjęte przez grupę kobiet (a na udział w eksperymencie proponowanym przez artystkę zdecydowały się jedynie aktorki najbardziej skłonne do ryzyka) pod wieloma względami przypomina podróż, do której nawołuje Madame X.

Zorka (Zofia) Wollny
Ur. w 1980. Artystka sztuk wizualnych. Autorka serii onirycznych filmów, cyklu performance'ów choreograficznych oraz koncertów. Jej prace funkcjonują na pograniczu teatru i sztuk wizualnych, są też ściśle związane z architekturą. Od ośmiu lat tworzy choreografie i koncerty w przestrzeniach instytucjonalnych, współpracując z muzykami, tancerzami, aktorami i - za każdym razem - lokalną społecznością.
Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Asystentka na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną: Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz Zamkiem Ujazdowskim. Reprezentantka Polski na wystawie twórców europejskich w Brukseli (2007). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury oraz laureatka Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie. Nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty (2009). Tytuł Artystki Roku przyznany przez magazyn sztuki “Arteon” (2010).
Realizacje prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i w Kanadzie. Prace w licznych polskich kolekcjach. Udział w wydarzeniach muzycznych (np. Festiwal Audio Art w Krakowie, Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień) i teatralnych (Międzynarodowe Spotkania Baletowe w Łodzi czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu).

Dodał: Galeria20 Piątek 30 listopada 2012 22:01

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków