Artysta.pl na Facebooku

Tero Nauha: "Życie w Bytomiu"

Czwartek 27 grudnia 2012
Miejsca: komuna//warszawa
Miasto: Warszawa
Ulica: ul. Lubelska 30/32
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 483
w ramach programu „Prace społeczne”

Spektakl „Życie w Bytomiu” jest integralną częścią wystawy Tero Nauhy w bytomskiej Kronice. Powstał w oparciu o warsztaty artysty z mieszkańcami miasta dotyczące tematu transformacji. Punktem wyjścia było pytanie: jak życie zmieniło się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Bytomiu – postindustrialnym mieście aglomeracji śląskiej w kontekście przyjęcia neoliberalnej polityki i praw wolnego rynku?

Artysta zadał pytanie jak wygląda życie w czasach, gdy kapitalizm jest w ciągłym kryzysie? Teraźniejszość to chaotyczna podróż między jednym kryzysem a drugim. Kapitalizm to bałagan, bazuje na sukcesie jednej grupy ludzi. Zamiast koniecznej ilości produkuje nadmiar: obrazów, ludzi, pracy, sztuki... Stąd prowokacyjny tytuł, w którym słowo 'życie' jest przekreślone. Mamy życie, ale czy można je uznać za kulturalne lub społeczne, i jakie są koszty jego utrzymania w warunkach neoliberalizmu?

Powstała praca nie jest obiektywną dokumentacją kryzysu, ale subiektywną i afektywną interpretacją sytuacji, zdarzeniem z życia w Bytomiu. Zgromadzony od początku 2012 roku materiał posłużył do napisania scenariusza złożonego z 99 scen, będących poetycką interpretacją zebranych narracji. Na tej podstawie powstała praca przyjmująca formę przemyślanego działania, które jest powtarzane w trakcie wystawy, video, instalacji oraz performance na temat życia w Bytomiu.Tero Nauha (ur. 1970) jest fińskim artystą zajmującym się sztuką wizualną i performance. Tworzył w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jego projekty często powstają na zasadzie współpracy, partycypacji i interakcji. Jest zainteresowany kategorią subiektywności w kontekście neoliberalnej ekonomii. Współpracuje z polską artystką Karoliną Kucią w grupie Kukkia oraz w grupie teatralnej Houkka Brothers z Pietu Pietiainenen, Kristianem Smedą i Juha Valkeapaa'nem. Tero Nauha jest członkiem i założycielem „molekularnej” organizacji w Helsinkach, skupiającej się na politycznych i artystycznych projektach w kontekście kapitalizmu kognitywnego.strona internetowa projektu: lifeinbytom.org

Projekt powstał dzięki wsparciu Akademii Teatralnej w Helsinkach, TAhTO Research School w Helsinkach, Performance Matters w Londynie, FRAME Visual Arts Finland, New Performance Festival w Turku, AVEK w Helsinkach i Finnish Art Council.
Projekt odbywa się w ramach programu Kroniki "Prace społeczne" realizowanego dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstęp wolny
Start: 18.00

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 17 grudnia 2012 17:42

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław