Artysta.pl na Facebooku
Tomasz Wojtysek "Zobaczyć dźwięk – usłyszeć obraz" - wystawa

Tomasz Wojtysek "Zobaczyć dźwięk – usłyszeć obraz" - wystawa

Sobota 10 grudnia 2011 - Niedziela 15 stycznia 2012
Miejsce: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Miasto: Częstochowa
Ulica: Najświętszej Maryi Panny 64
Województwo: śląskie
   
Ilość odsłon: 699
Urodzony w 1983 roku w Częstochowie. Studia w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (2002 - 2007). Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Wernera Lubosa (2007). Członek ZPAP Okręgu Częstochowskiego. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie plastyki (2008, 2011). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, autor wystaw indywidualnych.


O wystawie Tomasza Wojtyska pisze Włodzimierz Karankiewicz:

Zestaw obrazów zaprezentowanych na tej wystawie przez Tomasza Wojtyska nosi wspólną nazwę „z cyklu instrumenty”. Prace te powstawały w okresie ostatnich czterech lat – równolegle z innymi cyklami realizowanymi przez Tomka. Co widzimy w tych obrazach?
Trąbki, perkusje, gitary, saksofony, fortepiany, bandżo, bębny, puzony, wiolonczele – umieszczone na muzycznej scenie w przeróżnych konfiguracjach. Atmosferę teatralności sceny podkreśla ostre światło z lamp zawieszonych ponad kadrem obrazu lub zestawów lamp pojawiających się w obrazie i „punktujących” poszczególne instrumenty.
Obrazy bardzo żywe, rozedrgane w kolorze – od zawężonej gamy barwnej po bardzo mocne zestawienia kontrastowe budowane gęstą fakturą malarską. Obrazy pełne radości, zabawy, chwilami zadumy czy nostalgii wciągają widza do swego wnętrza, zapraszają do estetycznej kontemplacji. Pasja i emocje malarza udzielają się widzowi, dzięki czemu obcowanie z tymi obrazami staje się przyjemnością. Uderzającą cechą charakterystyczną dla prezentowanych obrazów jest brak człowieka. I tu rodzi się zasadnicze pytanie – czy te „osamotnione” instrumenty symbolizują fermatę – pauzę, ciszę i brak muzyki, czy wręcz przeciwnie (a myślę, że tak) – pomimo braku muzyków - tę muzykę tworzą.
To malarz – używając palety kolorów buduje w obrazie orkiestrację barwną (możemy obejrzeć symfonię czerwono-błękitną, szaro-zielony nokturn, błękitną sonatę, orange-blue Boogie Woogie, itd.) i dostraja dźwięk kolorów do sobie tylko znanych partytur. Tu łączy się świat muzyki i malarstwa - gdzie kolor ma swój dźwięk, barwa ma swój ton, dźwięk ma określoną barwę a utwór tonację.
Dzięki tej symbiozie, wzajemnemu dopełnieniu malarstwa i muzyki możemy zobaczyć dźwięk i usłyszeć obraz. I do właśnie takiego spojrzenia na prezentowane na tej wystawie obrazy z ogromną radością i przyjemnością serdecznie Wszystkich Państwa zapraszam.

Włodzimierz Karankiewicz

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 31 października 2011 10:11

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań