Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Alicji Karskiej & Aleksandry Went "Pamięć obrazów"

Poniedziałek 3 września 2012 - Niedziela 23 września 2012
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Miasto: Poznań
Ulica: Stary Rynek 6
Województwo: wielkopolskie
   
Ilość odsłon: 504
Alicja Karska & Aleksandra Went – Pamięć obrazów
Wernisaż: 03.09.2012 (poniedziałek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 03-23.09.2012
Kuratorka: Bożena Czubak

Filmy i fotografie Alicji Karskiej i Aleksandry Went podsuwają nam obrazy, które mimo że widziane po raz pierwszy, wydają się znajome, bo odsyłają nas do naszej własnej pamięci obrazów. W splocie wzajemnych relacji miejsc, obrazów i pamięci można sytuować większość prac obu artystek. Ukazują one mechanizm nakładania się obrazów na miejsca, które potem powracają już tylko w formie obrazów. Utrwalone na filmowych lub fotograficznych kadrach zostają przekształcone w obrazy wchłaniające pamięć innych obrazów. Oglądając powolne, filmowe narracje lub serie zdjęć z urzekającymi wizualną urodą obrazami, wpadamy w pułapkę zastępowania pamięci tymiż obrazami.
W ich najnowszym filmie zatytułowanym Młyniska (2011) oglądamy obrazy wpisujące się w dwie różne wersje mitycznych wyobrażeń narosłych wokół dwu różnych utopii. Ogrodowa sielskość i surowy industrializm przenikają się w obrazach uruchamiających wizualne imaginarium na temat mitycznej rajskości i technologicznych fantazji.

Alicja Karska (1978) i Aleksandra Went (1976) są artystkami multimedialnymi, autorkami instalacji, książek artystycznych, cykli fotograficznych, realizacji wideo i filmów. Jako duet artystyczny zadebiutowały w 2002 roku udziałem w zbiorowej wystawie Reset w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Od tego czasu wspólnie zrealizowały kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Fundacji Profile w Warszawie (2011, 2009), Galerii BWA w Olsztynie (2011), Galerii Miejskiej w Gdańsku (2010), Artists House w Tel Awiwie (2009), CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2003). Brały udział w wielu ważnych wystawach zbiorowych, m.in. Na okrągło, Hala Stulecia we Wrocławiu (2009), Agorafolly Outside i Agorafolly Inside, European Centre for Contemporary Art, Bruksela (2007), W Polsce czyli gdzie?, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2006), Egocentryczne. Niemoralne. Przestarzałe. Współczesne wizerunki artystów, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2005) Poland Overview w ramach 2. Biennale w Pradze (2005), Wall to be Destroyed, Frac Lorraine, Metz (2005).
Absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), finalistki Sittcomm Award (2007), uhonorowane drugą nagrodą na 14. edycji Film-Video Competition w Oslo w 2008, razem uczestniczyły w kilku pobytach rezydencyjnych, m.in. w Centre for Contemporary Art Futura w Pradze (2009) i w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2008).

Dodał: Artysta.pl Wtorek 7 sierpnia 2012 14:21

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice