Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Andrzeja Jastrzębskiego "Biogeneza"

Piątek 22 czerwca 2012 - Czwartek 23 sierpnia 2012
Miejsce: Galeria Arsenał
Miasto: Białystok
Ulica: ul. A. Mickiewicza 2
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 410
Wystawa Adama Jastrzębskiego podsumowuje prace artysty z ostatnich kilku lat, tworzone pod pseudonimami Adam-X i Ixi Color. Działania performerskie Jastrzębskiego, realizowane początkowo w formie interwencji streetartowych w przestrzeni publicznej, akcji miejskich i dyskretnych efemerycznych gestów, wykorzystywały elementarne formy plastyczne jako punkt wyjścia do budowy kompozycji malarskich. W 2002 roku Jastrzębski zaczął realizować projekt, którego celem było stworzenie narzędzia malarskiego pozwalającego w szybki sposób wykonywać unikalne obrazy z elementów prefabrykowanych. Zostało ono pomyślane jako zestaw papierowych naklejek – niekończąca się edycja kilkudziesięciu powtarzających się form – które później zaczęły funkcjonować jako vlepki. Wszystkie elementy ukształtowane były w taki sposób, by mogły łączyć się ze sobą jak klocki w jedną strukturę, początkowo przypominającą kłącze. Stopniowo działania artysty przesunęły się w sferę artystycznych poszukiwań i dociekań na temat ewolucji formy. Rozrost artystycznych bytów, do którego klucza Jastrzębski poszukuje w filozofii przyrody oraz badaniach naukowych (przyrodniczych i matematycznych), materializował się w skończonych obiektach malarskich i przestrzennych. Artysta przy pomocy racjonalno-analitycznej metodologii zaczerpniętej z nauk ścisłych stworzył własną teorio-praktykę na polu sztuk wizualnych. Od kilku lat realizuje złożone prace, będące jednocześnie słownikiem form artystycznych i wielką narracją na temat stylu, formy i koloru. Siła sztuki Jastrzębskiego leży m.in. w teoretycznym ugruntowaniu dzieł, poprzedzającym ich realizację, idącym w parze z precyzją ich wykonania. Wynika ona również z wizualnych, psychodelicznych właściwości prac o mocnym wymiarze duchowym.

Tytułowa Biogeneza, czyli geneza życia, dotyczy przede wszystkim zjawiska narodzin formy, rozumianej jako organiczny byt o określonym kodzie genetycznym, żyjący własnym życiem, które podlega prawom ewolucji. Forma jest więc zdolna rozwijać się, rozmnażać i reagować na otoczenie. Podporządkowana upływowi czasu, poddana jest zmianom, w tym również zmianom genetycznym, które konsekwentnie mogą zamienić ją w nowy byt. Obok aspektów dziedziczności i zmienności organizmów Jastrzębski w swoich pracach analizuje fundamentalne kwestie konstrukcji obrazu. Bada, czym są proporcje, kontrasty, barwy i skale. Kompozycje artysty przybierają kształt wyrafinowanych kolorystycznie wielkoformatowych abstrakcji, tworzonych z zastosowaniem różnych technik artystycznych bezpośrednio na ścianach – lub unikających kontaktu ze ścianami (Vinylowce). Inne prace przyjmują format niewielkich obrazów, a nawet „miniatur”, jak to ma miejsce w wypadku książek unikatowych.

Wystawa w Galerii Arsenał obejmuje prace: Styl ośmiornicowy, Vinylowiec, Vinylogos, Marchewka z groszkiem oraz instalację zbudowaną z kilkuset tysięcy kolorowych kulek. Na Styl ośmiornicowy składają się dwie unikatowe książki o zmienności formy, pokazane na monitorach w postaci filmów, oraz „chmura elementów” na ogromnym stole, z której potencjalnie można tworzyć konstelacje nowych dzieł. Praca ta bazuje na serii motywów zaprojektowanych przez Jastrzębskiego, a następnie przełożonych na sample, dające nieskończone możliwości konstruowania nowych modułów i łączenia ich ze sobą. Najnowszy monochromatyczny Vinylowiec, prezentowany na ścianie z pleksi, powstał w oparciu o bank elementów do budowy większych struktur formalnych. Vinylogos jest językiem i funkcjonuje w postaci kodu. Istotą monumentalnej instalacji malarskiej Marchewka z groszkiem, wyklejonej z kolorowej folii, jest zjawisko narodzin formy. Słownikiem jest para elementów „groszek” i „marchewka”, a „gramatyką” – proporcja, w jakiej występują one, bezładnie rozrzucone, w przestrzeni obrazu.


Wernisaż: 22 czerwca, 18.00

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 18 czerwca 2012 13:21

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków