Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Anny Konik "I samma stad, under samma himmel… W tym samym mieście, pod tym samym niebem..."

Piątek 1 marca 2013 - Sobota 30 marca 2013
Miejsce: Galeria Arsenał
Miasto: Białystok
Ulica: ul. A. Mickiewicza 2
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 359
2 marca 2013 o godz. 11:00
PANEL DYSKUSYJNY towarzyszący wystawie
więcej informacji

Bohaterami twórczości Anny Konik są ludzie. Zawsze na pierwszym planie, oprowadzają artystkę po swoich miejscach i po swoim życiu. Anna Konik opowiada ich historie czasami stojąc za kamerą, czasami fizycznie pokazując się na planie filmu. Niezależnie od tego czy jest widoczna czy też nie, wiemy że razem z nimi przeżywa ich skomplikowane losy. Należy do grona artystów zajmujących się problemem osób wyalienowanych ze społeczeństwa. Doznających wykluczenia ze względu na status określony wiekiem, chorobą, narodowością. Jej bohaterowie są przezroczyści albo wręcz przeciwnie - bardzo widoczni. Od jednych i drugich chcemy uciec. Chcemy ich nie zobaczyć albo przynajmniej nie zapamiętać. Są „obcy”, pozostają na marginesie życia społecznego. Anna Konik nam ich przedstawia, pokazuje że oto są. Tylko nie wiadomo dlaczego nie spotykamy ich w „naszym” sklepie, w „naszym” parku, na „naszej” ulicy.

Prezentowany obecnie w Galerii Arsenał, najnowszy projekt artystki „W tym samym mieście, pod tym samym niebem…” przekracza tę granicę przed, którą jeszcze możemy się czuć bezpiecznie gdyż problem pozornie nas nie dotyczy.

Jest to 14 filmów wideo, w których historie kobiet , emigrantek i uciekinierek z Czeczenii, Afganistanu, Syrii, Somalii, Iraku, Turcji, Kurdystanu, Inguszetii opowiadają mieszkanki Sztokholmu i Białegostoku. Prezentacja składa się z 7 filmów zrealizowanych podczas pobytu rezydencyjnego artystki w Szwecji. Kolejnych 7 filmów i 7 opowieści o sytuacji kobiet z Czeczenii i Inguszetii mieszkających w Białymstoku powstało podczas warsztatów edukacyjnych Placu Zabaw Arsenał. Wystawa jest refleksją nad losem ludzi zmuszonych do porzucenia swego kraju, konfrontuje nas z historią tych, którzy pojawili się w naszym mieście. Stawia też pytanie na ile humanitarne współczucie ofiarom wojen widzianym w telewizji, umiemy okazać w realnej sytuacji, gdy stają się one naszymi sąsiadami. Wystawie będzie towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy, krytyków sztuki, Czeczenów mieszkających w Białymstoku, organizacji społecznych.

Anna Konik mówi o pierwszej części projektu „W tym samym mieście, pod tym samym niebem...", powstałego w Sztokholmie - „moja praca dotyka problemu emigrantów mieszkających w betonowych przedmieściach Sztokholmu- odepchniętych niechcianych kobiet. (…) Wszystkie mieszkają na przedmieściach, czują się tam miedzy swoimi, akceptowane. Miasto ich nie rozumie i w efekcie dokonuje segregacji. Przedmieścia nie są jedynie ich domem ale zaplanowaną przestrzenną izolacją od centrum. Wielkie osiedle zamiast dać szanse aklimatyzacji, staje się gettem. By umożliwić zaistnienie kobietom emigrantkom, siedem kobiet szwedzkich w swoich mieszkaniach wypowie historie nieznanych sobie emigrantek mieszkających w getcie sztokholmskim. Te, które nigdy nie miały doświadczenia wojny, upokorzenia, społecznego odepchnięcia, powiedzą historie tych, które to przeżyły. To kobieta z centrum, to jej mieszkanie, to jej poprawny szwedzki język, pozwoli na prawdziwe zaistnienie tej innej. (2012 r.)
Bliźniaczy projekt filmowy powstał w Białymstoku , jego bohaterkami są uciekinierki z Czeczenii i Inguszetii. Mieszkają w białostockim Ośrodku dla Uchodźców, ale też w wynajętych mieszkaniach w Białymstoku. Mieszkają z rodzinami. Niektóre mają mężów, niektóre same wychowują dzieci. Wszystkie uciekły z bardzo ważnego powodu. Nie wszystkie opowiedzą najtrudniejszą część swojej historii. Jak mówić o zamordowaniu syna w odwecie za działalność jego ojca? Z obawy o los bliskich pozostałych w Czeczenii chcą pozostać nierozpoznane. Również w części białostockiej projektu, losy uchodźczyń zostały opowiedziane przez Białostoczanki. Poprzez ogłoszenia w lokalnych mediach poszukiwaliśmy kobiet będących rówieśnicami naszych Czeczenek. Było to jedyne kryterium doboru uczestniczek warsztatów multimedialnych. W Polsce, również w Białymstoku, obecność emigrantów, uchodźców jest stosunkowo nowym doświadczeniem. Losy emigrantek zamieszkujących w Szwecji są opowieścią o alienacji ale też trwaniu w nowej ojczyźnie z nadzieją, że dzieci mają zapewnione lepsze życie. Opowieści zarejestrowane w Białymstoku mają swój ciąg dalszy. Większość kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć nam swoje historie, opuściło już Polskę gdyż nadal szukają lepszego świata.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 26 lutego 2013 14:53

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin