Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Iwony Demko "Krakowianka"

Sobota 19 stycznia 2013 - Niedziela 27 stycznia 2013
Miejsca: mia Gallery
Miasto: Wrocław
Ulica: ul. Czysta 4
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 786
Niezwykła rzeźbiarka, której prace budzą skrajne emocje widzów – od uśmiechniętej sympatii i bliskości fizycznej po niechęć, odrazę i złość. Wszystkie jej dzieła w mniejszym lub większym stopniu dotyczą tematyki feministycznej. Nie wynika to jednak z pragnienia żarliwego manifestowania ściśle określonej postawy, jak mówi artystka, a raczej z chęci eksplorowania tematu, dotyczącego bezpośrednio jej - kobiety. Iwona Demko w swojej twórczości wykorzystuje płeć jako medium do przekazania specyficznego, kobiecego sposobu patrzenia na świat, ale służy jej też ona do czysto graficznych, rzeźbiarskich zabaw formą bardzo nam bliską, bo zaczerpniętą prosto z natury.

Zapraszamy na dzień otwarty wystawy „Krakowianka” we wrocławskiej mia ART GALLERY, 19 stycznia (sobota) w godzinach 11:00 – 15:00, podczas którego w Galerii obecna będzie artystka, z która będzie można podyskutować, wymienić opinie a także nabyć którąś z jej prac. Dni otwarte wystaw w mia ART GALLERY mają być przestrzenią do spotkania. Galeria to salon, miejsce do pobycia, zaczerpnięcia inspiracji, znalezienia przyjemności w obcowaniu ze sztuką. Spotkanie z artystą niejednokrotnie, choć nie zawsze w tym pomaga. Zapraszamy do przetestowania formuły naszych dni otwartych już podczas nadchodzącej wystawy „Krakowianka”!


Rozmowa z Iwoną Demko…
Jesteś rzeźbiarką, ale Twoje rzeźby są wyjątkowe i budzą wiele emocji swoją formą i treściami, jakie z sobą niosą. O czym właściwie tworzysz?
Iwona Demko: Poruszam tematy, które bezpośrednio mnie dotykają. Staram się opowiadać o kobiecie z perspektywy kobiety. Wiele moich prac poświęconych jest tematowi, który może wydawać się kontrowersyjny i odnosi się do kobiecych narządów płciowych. Epatując w swojej twórczości tematem waginy, staram się zmienić nasze spojrzenie na ten temat. Chciałabym, aby wagina nie była kojarzona jedynie w kontekście erotycznym, wstydliwym i ewentualnie grzesznym. Chciałabym zniwelować negatywne konotacje i zastąpić je pozytywnymi wartościami, takimi jak szacunek i duma. Ślady takiego, jakże innego postrzegania waginy można odnaleźć w odległej historii i wiążą się one z kultem Wielkiej Matki.

Wszechobecny i bardzo charakterystyczny w Twojej twórczości jest kolor różowy. Czym jest dla Ciebie?
ID: Róż uosabia ciepło, przyjemność, cielesność, a także pewnego rodzaju rezolutność, kojarzoną z dzieciństwem. Kolor ten opętał mnie dawno temu, wtedy kiedy jeszcze nie był tak modny jak teraz. Kiedy zaczęłam go używać był kojarzony jedynie z kiczem i infantylnością. A ponieważ mam naturę przekorną, ta dyskryminacja różu spowodowała wtedy, że zyskał moją przychylność.Jeden z cykli Twoich prac zatytułowany jest "Przytulanki", to ogromne obiekty o krągłych kształtach. Dlaczego chcesz, by widzowie przytulali Twoje rzeźby?
ID: Zauważyłam, że ludzie boją się sztuki współczesnej. Wynika to głównie z braku oswojenia się z nią. Dodatkowo jest bardzo wiele dzieł, które wzbudzają w odbiorcy uczucia, które nie skłaniają do przełamywania tego strachu. Mało miejsca poświęcamy sztuce w szkołach. Prześladujemy dzieci pytaniem: Co artysta chciał przez to powiedzieć? A w muzeach spotykamy jedynie tabliczki z napisem: „Nie dotykać”. Chcąc przełamać ten strach pomyślałam, że wykorzystam do tego terapię przez przytulanie i zrobię Przytulanki- rzeźby do przytulania. Jak mówią psycholodzy przytulanie zmniejsza agresję, daje poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyzwala pozytywne nastawienie. Jestem przekonana, że przytulanie to najlepszy kontakt ze sztuką.


Iwona Demko / www.iwonademko.art.pl
Urodzona 7 sierpnia 1974 roku w Sanoku. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie w pracowni prof. Stefana Borzęckiego i prof. Jerzego Nowakowskiego. Dyplom uzyskała w roku 2001. Obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Rzeźby IV na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 2012 uzyskała stopień doktora.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 8 stycznia 2013 11:13

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław