Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Izabeli Marcjan – tkanina strukturalna

Piątek 25 stycznia 2013 - Niedziela 24 lutego 2013
Miejsca: Galeria Arsenał
Miasto: Białystok
Ulica: ul. Mickiewicza 2
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 452
Wystawa retrospektywna Izabeli Marcjan obejmuje szeroki wybór prac artystki – od wczesnych, z końca lat 60. XX w., do ostatnich, z końca lat 90. Niezwykle oryginalna twórczość, niemająca analogii w sztuce polskiej i światowej, była wynikiem eksperymentalnego podejścia do tkaniny i wynalezienia nowej techniki tkackiej, będącej rozpoznawalnym znakiem firmowym Marcjan.

Autorka nowego języka tkaniny w naturalny sposób – dzięki głębokiemu zrozumieniu warsztatu oraz wypracowaniu własnej, oryginalnej koncepcji – wykorzystywała właściwości tego medium. Dwuosnowowe gobeliny Marcjan, zwane często tkaninami podwójnymi, odwołują się najczęściej do świata natury, żywiołów i emocji ludzkich, wyrażonych przez artystkę z ogromną wrażliwością i przybierających zarówno abstrakcyjne, jak i realistyczne formy. Zaprojektowane i własnoręcznie utkane przez artystkę wielkoformatowe prace są bogate formalnie i wyrafinowane kolorystycznie, nawet wtedy, gdy ich tonacja jest zgaszona lub niemal monochromatyczna.

Prace Marcjan, przeznaczone do prezentacji na ścianie jak klasyczne gobeliny, zrywają z płaskością tkanego obrazu. Dzieje się to za sprawą ich przestrzenności i „podwójności” – zdublowania osnowy. Owa podwójność w tkaninie, konsekwentnie stosowana przez Marcjan od początku jej kariery artystycznej, sprawia, że prace są reliefowe i mięsiste i pomimo silnego „związku ze ścianą” – trójwymiarowe. To całkowicie wyróżnia Marcjan na tle współczesnych jej artystów eksperymentujących z tkaniną.

Tytuł wystawy Tkanina strukturalna wskazuje na jeden z najbardziej widocznych aspektów pracy Marcjan – eksplorowanie języka tkaniny poprzez badanie jej istoty i granic. Artystka w strukturze tkaniny szukała nowych możliwości ekspresji twórczej, z całkowitym uszanowaniem warsztatowych, ideowych i materialnych właściwości tego medium.

Artystka tworząca i mieszkająca przez całe życie w Białymstoku należy do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu. Wystawa indywidualna w Galerii Arsenał jest najpełniejszą z dotychczasowych prezentacji artystki. Obejmuje m.in. jej najbardziej znane prace, takie jak Źródło II (1970), Wyznanie (1976) czy Dotknąć (1981).

Izabela Marcjan (ur. 1934, zm. 2 stycznia 2013) studiowała na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1955–60. Dyplom uzyskała w 1961 roku w pracowni tkaniny unikatowej prof. Antoniego Starczewskiego. Była uczestniczką licznych wystaw w kraju i za granicą oraz laureatką wielu nagród. Jej prace znajdują się w kolekcjach Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


wystawa czynna: wtorek - niedziela 10:00-18:00
wstęp bezpłatny: czwartek 10:00-18:00

Dodał: Artysta.pl Wtorek 22 stycznia 2013 11:38

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin