Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Lecha Majewskiego "Telemach"

Piątek 25 stycznia 2013 - Poniedziałek 11 marca 2013
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Miasto: Toruń
Ulica: Wały gen. Sikorskiego 13
Województwo: kujawsko-pomorskie
   
Ilość odsłon: 443
25 stycznia, toruńskie CSW zaprasza na otwarcie wystawy Lecha Majewskiego - wybitnego polskiego reżysera, twórcy audiowizualnego, który zasłynął między innymi wyjątkowym filmem Młyn i Krzyż , niezwykłą filmową interpretacją tajemniczego płótna Petera Bruegela Droga krzyżowa. Fragmenty tej pracy będzie można oglądać podczas indywidualnej wystawy artysty w CSW Znaki Czasu. Zasadniczą częścią ekspozycji będzie przygotowana specjalnie dla Torunia odsłona cyklu filmowego Krew poety, w którym artysta w kilkudziesięciu symultanicznie wyświetlanych projekcjach video rozwija wizualną opowieść pełną symboli, wizji i ukrytych znaczeń.

LECH MAJEWSKI
TELEMACH

25.01.2013 – 11.03.2013

Otwarcie wystawy: 25 stycznia, piątek, godz. 19.00

Kurator: Mateusz Bieczyński
współpraca: Agnieszka Mori


Krew Poety to cykl video składający się z 33 części tworzących jedną, wielowątkową opowieść. Cykl miał swoją światową premierę na niezwykle prestiżowej wystawie retrospektywnej artysty Conjuring the Moving Image, zorganizowanej w 2006 roku przez MoMA w Nowym Jorku. Dwadzieścia projekcji tworzących Krew Poety w niezwykle interesujący sposób wpisano w monumentalną architekturę sali kolumnowej toruńskiego CSW, podkreślając jej hieratyczność i centralny plan. Poszczególne projekcje wchodzą w wielowątkowe relacje zarówno ze sobą nawzajem, jak również z umiejscowioną w przestrzeni rzeźbą, odgrywając przed oczami widza niepowtarzalny spektakl. Symultaniczna prezentacja różnych części cyklu umożliwia nieustanne odczytywanie całej pracy w nowy i niepowtarzalny sposób. Kolejny raz Lech Majewski udowadnia swoje mistrzostwo w uruchamianiu ludzkiej wyobraźni za pomocą obrazu.

Na wystawie znajdą się również projekcje Studiów z Breugela. W 2011 roku Lech Majewski zakończył 3-letnią pracę nad filmem Młyn i Krzyż, bazującym na arcydziele Petera Bruegela. Film ten, wedle słów samego autora, porównać można do oryginalnego cyfrowego gobelinu, utkanego z perspektywy, zjawisk atmosferycznych i postaci ludzkich, a jego realizacja wymagała zarówno cierpliwości i wyobraźni, jak i użycia nowej technologii CG i efektów 3D. Film z udziałem Charlotte Rampling, Michaela Yorka i Rutgera Hauera w roli Bruegela, otworzył festiwal filmowy w Sundance. Opierając się na tym złożonym filmowym dziele, Majewski stworzył serię wideoartów zatytułowanych Breugel Suite, które zostały zaprezentowane w lutym 2011 w Luwrze, a w czerwcu stały się częścią 54. Biennale w Wenecji, w ramach pokazu w Chiesa San Lio. CSW Znaki Czasu posiada część tego dzieła w swojej kolekcji; podczas toruńskiej wystawy zaprezentowane zostaną zarówno zakupione prace, jak i większy wybór twórczości artysty.

Lech Majewski to twórca niezwykły – swoje wizje roztacza w obrazach, filmach, instalacjach, powieściach, teatrach i operach, prezentowanych przede wszystkim w USA, we Włoszech, w Polsce i we Francji. Studiował w ASP w Krakowie, ale ostatecznie ukończył łódzką szkołę filmową. Jest autorem takich projektów filmowych, jak m.in. Prisoner of Rio, Ewangelia według Harry’ego / Gospel According to Harry, Basquiat, Wojaczek, Angelus czy Ogród rozkoszy ziemskich. Prezentowane na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Chicago, Londynie, Mar del Plata, Barcelonie, Miami, Jerozolimie, Moskwie i Montrealu filmy Majewskiego otrzymały liczne nagrody.

Jego prace prezentowano w galeriach i muzeach na całym świecie, w tym m.in. w paryskim Luwrze, na weneckim Biennale, w Whitechapel Art Gallery w Londynie, w Museo des Belles Artes w Buenos Aires, Kunstagenten Gallery w Berlinie, Image Forum w Tokio, Honolulu Academy of Arts, Hokkaido Museum of Modern Art w Sapporo, Pittsburgh Center for the Arts, Deutsches Filminstitute Museum we Frankfurcie nad Menem, SmART Project Space w Amsterdamie, The National Gallery, Washington D.C., Gallerie Embiricos w Paryż, Art Institute of Chicago, Yokohama Museum of Art, Berkeley Art Museum, Aichi Arts Center w Nagoji, a także w Zachęcie i Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Fabryce Schindlera w Krakowie.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 17 stycznia 2013 11:45

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań