Artysta.pl na Facebooku

Wystawa malarstwa Jacka Lipowczana w galerii Triada

Sobota 15 września 2012 - Środa 3 października 2012
Miejsce: Galeria Triada
Miasto: Gdańsk
Ulica: Piwna 11/12
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 1217
Termin 15 września do 3 października 2012.
Wernisaż 15 września godz. 18.00, wstęp wolny
Galeria Triada
ul. Piwna 11/12
Gdańsk


Jacek Lipowczan urodził się w Istebnej na Śląsku . Z rysowaniem i malowaniem miał do czynienia już od dzieciństwa, korzystając najpierw z nauk swojego ojca, architekta a później juz jako student na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyl w 1976 roku uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Wejmana. Po studiach pracujac jako asystent scenografa w zespole Kazimierza Kutza zetknął się z bajkowymi pracami i projektami Andrzeja Majewskiego, które wywarly duży wplyw na kształtowanie się jego wyobraźni malarskiej. W 1981 roku Jacek wyemigrował z Polski do Australii, gdzie pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowym Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do poszczególnych filmów.

Kolejnym krokiem w kierunku dzisiejszego malarstwa, ktory dał mu duzo wiedzy technicznej i warsztatowej byly zlecone prace, ktore wykonywal – portrety i kopie obrazów starych mistrzow. Stąd powstała równiez fascynacja dawnym malarstwem, takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein. W trakcie swych wielu podróży „podglądajac“ obrazy dawnych mistrzów w muzeach, stara się – nie tyle nasladować – ile podpatrywać kompozycje, kolorystykę i sposob malowania detali. Dlatego wybrana przez niego technika jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu, perfekcji i cierpliwości. Ponieważ „proces tworzenia“ jednego obrazu trwa od 4 do 6 tygodni, artysta maluje przeważnie dwa obrazy jednocześnie. Po osiedleniu się w Niemczech , Jacek pracowal jako grafik i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Malarstwo bylo na dalszym planie. W 2004 roku zdecydowal sie wyłącznie poświecić malarstwu, wykorzystując swoje dawne doświadczenia.

To właśnie w galerii Triada miał w październiku 2007 roku swoją pierwszą indywidualną wystawę malarstwa w ojczystym kraju. Potem nastąpił triumfalny pochód przez pozostałe liczące się w Polsce galerie.

Styl malarski Lipowczana można okreslić jako realizm-surrealistyczno fantastyczny. Ponieważ na przekór dzisiejszej sztuce współczesnej, grupa artystów malująca w podobnym stylu z roku na rok sie powiększa – J.L. dołączył do tej grupy zostając czlonkiem miedzynarodowego stowarzyszenia, ktorego patronem honorowym jest znany surrealista austiacki prof .Fuchs – Towarzystwa Sztuki Wyobraźni w Londynie. Ma również na koncie udział w wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Dodał: GalTriada Piątek 24 sierpnia 2012 16:22

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice