Artysta.pl na Facebooku

Wystawa malarstwa Jacka Lipowczana w galerii Triada

Sobota 15 września 2012 - Środa 3 października 2012
Miejsce: Galeria Triada
Miasto: Gdańsk
Ulica: Piwna 11/12
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 1108
Termin 15 września do 3 października 2012.
Wernisaż 15 września godz. 18.00, wstęp wolny
Galeria Triada
ul. Piwna 11/12
Gdańsk


Jacek Lipowczan urodził się w Istebnej na Śląsku . Z rysowaniem i malowaniem miał do czynienia już od dzieciństwa, korzystając najpierw z nauk swojego ojca, architekta a później juz jako student na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyl w 1976 roku uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Wejmana. Po studiach pracujac jako asystent scenografa w zespole Kazimierza Kutza zetknął się z bajkowymi pracami i projektami Andrzeja Majewskiego, które wywarly duży wplyw na kształtowanie się jego wyobraźni malarskiej. W 1981 roku Jacek wyemigrował z Polski do Australii, gdzie pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowym Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do poszczególnych filmów.

Kolejnym krokiem w kierunku dzisiejszego malarstwa, ktory dał mu duzo wiedzy technicznej i warsztatowej byly zlecone prace, ktore wykonywal – portrety i kopie obrazów starych mistrzow. Stąd powstała równiez fascynacja dawnym malarstwem, takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein. W trakcie swych wielu podróży „podglądajac“ obrazy dawnych mistrzów w muzeach, stara się – nie tyle nasladować – ile podpatrywać kompozycje, kolorystykę i sposob malowania detali. Dlatego wybrana przez niego technika jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu, perfekcji i cierpliwości. Ponieważ „proces tworzenia“ jednego obrazu trwa od 4 do 6 tygodni, artysta maluje przeważnie dwa obrazy jednocześnie. Po osiedleniu się w Niemczech , Jacek pracowal jako grafik i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Malarstwo bylo na dalszym planie. W 2004 roku zdecydowal sie wyłącznie poświecić malarstwu, wykorzystując swoje dawne doświadczenia.

To właśnie w galerii Triada miał w październiku 2007 roku swoją pierwszą indywidualną wystawę malarstwa w ojczystym kraju. Potem nastąpił triumfalny pochód przez pozostałe liczące się w Polsce galerie.

Styl malarski Lipowczana można okreslić jako realizm-surrealistyczno fantastyczny. Ponieważ na przekór dzisiejszej sztuce współczesnej, grupa artystów malująca w podobnym stylu z roku na rok sie powiększa – J.L. dołączył do tej grupy zostając czlonkiem miedzynarodowego stowarzyszenia, ktorego patronem honorowym jest znany surrealista austiacki prof .Fuchs – Towarzystwa Sztuki Wyobraźni w Londynie. Ma również na koncie udział w wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Dodał: GalTriada Piątek 24 sierpnia 2012 16:22

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław