Artysta.pl na Facebooku

Wystawa malarstwa Ryszarda Grzyba i Zdzisława Nitki

Sobota 9 marca 2013 - Sobota 4 maja 2013
Miejsce: Galeria Pionova
Miasto: Gdańsk
Ulica: Olejarna 2
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 638
Ta wyjątkowa wystawa prezentująca współczesnych mistrzów nowej ekspresji przedstawia nam zestaw najnowszych obrazów tych artystów.

RYSZARD GRZYB i ZDZISŁAW NITKA - obydwaj pogodni, dziecięco bezpośredni i spontaniczni. Dwaj wybitni wojownicy malarstwa, obrońcy tej prastarej sztuki, strażnicy jej magii i tajemnicy.
Ich gdańskie spotkanie. Ten wyjątkowy malarski dwugłos szczęśliwie nastąpił i jest radosny. Radosny i energetyczny. Uniknął trudności wystawowych duetów, które tak łatwo skłaniają do porównań, strać czy opozycji, lub skutkują niewygodnymi i nieprawdziwymi utożsamieniami twórczych propozycji. Energia tego spotkania płynie być może także z równowagi między „podobieństwami” i siłą autonomii. Tworzy przestrzeń zgody i dopełnienia, wolności i dialogu, umożliwia ziszczenie się magii części wspólnej. Prosty tytuł wystawy dobrze oddaje charakter obecnej artystycznej sytuacji – „Ja, Ty, My”. Każdy. Obaj.
Oglądając obrazy Zdzisława Nitki i Ryszarda Grzyba na ich wspólnej, gdańskiej prezentacji, obcujemy nie tylko z historią i teraźniejszością polskiej nowej ekspresji. Przede wszystkim jednak – z wyjątkowymi osobowościami, które, wychodząc doświadczeń lat 80. podążyły własną drogą, pogłębiając ekspresjonistyczną refleksję i czyniąc z niej własne malarstwo, własną poezję, jak jest to w przypadku Zdzisława Nitki, czy też, uznając ekspresję za kipiące źródło i otwarcie, przekształciły ją w punkt odejścia i sporadycznych powrotów, punkt przekroczenia i przekształceń, jak zadziało się to w malarstwie Ryszarda Grzyba. U każdego z nich poezja i ekspresja przenikają się w dynamicznej równowadze, u każdego w różnych, i właściwych, proporcjach.

Lena Wicherkiewicz, Poetyckie spotkanie – fragment tekstu do wystawy

RYSZARD GRZYB – urodził się w 1956 r. w Sosnowcu, mieszka w Warszawie. Studia malarskie rozpoczął w 1976 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1979 r. kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1981 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Od 1983 regularnie uczestniczył w wystawach i akcjach Gruppy, współredagował jej pismo "Oj dobrze już". Oprócz malarstwa zajmuje się poezją, grafiką reklamową i wydawniczą. Od wczesnej młodości uprawia też karate (ma czarny pas).

ZBIGNIEW NITKA – urodził się w 1962 r. w Obornikach Śląskich. Studia w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu w latach 1982-1987. Dyplom z malarstwa uzyskał pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Od 1988 r. pracuje na macierzystej uczelni, początkowo w Pracowni prof. J. Hałasa, a od 2001 w Pracowni prof. A. Dymitrowicza. W latach 80-tych korespondował z Georgiem Baselitzem, wybitnym artystą niemieckim, który dedykował mu prace na papierze pt. Maler Nitka. W 1997 r. wraz z żoną Jolantą Nikt utworzył w Obornikach Śląskich prywatne Muzeum Ekspresjonistów.

Ryszard Grzyb & Zbigniew Nitka | Wystawa malarstwa w Galerii PIONOVA od 11 marca do 4 maja 2013 r. | Wernisaż: 9 marca (sobota) 2013 r., g. 18.00

Dodał: Artysta.pl Czwartek 7 marca 2013 14:32

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin