Artysta.pl na Facebooku
Wystawa Małgorzaty Niedzielko "Mnożenie wątpliwości"

Wystawa Małgorzaty Niedzielko "Mnożenie wątpliwości"

Sobota 18 maja 2013 - Czwartek 13 czerwca 2013
Miejsce: Galeria Arsenał
Miasto: Białystok
Ulica: ul. A. Mickiewicza 2
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 719
Ogólną zasadą jest przykrywanie nasion warstwą nieco grubszą niż one same. Drobniejsze nasionka pozostawia się nieprzykryte, wystarczy przyciśnięcie ich do ziemi. Jeżeli nasiona przykryjemy zbyt grubą warstwą […]i leżą zbyt głęboko, kiełki obumrą, zanim dostaną się na powierzchnię ziemi. Przy zbyt płytkim wysiewie łatwo wyschną i kiełki również obumrą*.

Małgorzata Niedzielko posługuje się archetypiczną na swój sposób metaforą ogrodu, którego tradycyjna symbolika kulturowa sięga korzeniami głęboko w sferę mitu. W kontekście wierzeń chrześcijańskich ogród odnosi się do Edenu – pierwszych ludzi, sfery emocji, uczuć, wrażliwości, a także do fauny będącej stworzeniem Boskim, przejawiającej w sobie harmonię i doskonałość. Ogród Rajski jest przestrzenią, w której zaistniały takie elementy, jak barwa, zapach, poczucie przestrzeni, formy przedmiotów, czyli te elementy, które w późniejszym rozwoju kondycji ludzkiego umysłu odpowiadają za powstawanie sztuki.W dyskursie historii sztuki ogród jest równie często powtarzającym się motywem. Najbardziej znanym jego przedstawieniem jest arcydzieło Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”. Tym, co łączy malarskie przedstawienia ogrodu z mitologiczną poetyką, jest ukazanie świata jako doskonałego, harmonijnego, wzbogaconego nawet o wątki erotyczne. Ogród Małgorzaty Niedzielko nie jest ani harmonijny, ani doskonały. Nie pobudza do ekstazy radości, lecz prowokuje do tytułowego mnożenia wątpliwości. Jest to ogród nie uprawiania, lecz urabiania człowieka, w którym obok charakterystycznych narzędzi pracy znajdziemy siedmiorzemykową dyscyplinę. W stosowanej przez artystkę metaforyce zachodzi dualizm pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co sztuczne, umowne – kulturowe. Uprawę ogrodu można bowiem zrównać z uprawą człowieka. Tego typu poglądy gło sił już Cycero, którego w środowisku antropologicznym uważa się za pioniera definicji kultury jako uprawy ludzkiego ducha. Obecnie uprawa ta dokonuje się poprzez mediatyzowany obraz telewizyjny i dotyczy głównie stanów świadomości. W pracy Małgorzaty Niedzielko mamy do czynienia z uprawą ducha w bardziej tradycyjny sposób – np. za pomocą dyscypliny.W sztuce Małgorzaty Niedzielko ogród funkcjonuje na dwa sposoby: jako mit kulturowy, osadzony w myśleniu tradycjonalistycznym, a także jako system kontroli, „uprawy” człowieka. Znajdziemy tu więcej ironii niż barwnych kwiatów. Ironia ta skierowana jest do środowiska bliskich artystce osób. To sprawia, że ekspozycja nabiera intrygującego charakteru. Rzadko bowiem w sztuce współczesnej mamy do czynienia z odbiorem wystawy poprzez kontekst przefiltrowanego przez artystę widzenia najbliższego mu otoczenia. Emocje zostają wyrażone i zamknięte w dziele sztuki, będącym nośnikiem pamięci, autorefleksji. Mnożenie wątpliwości w Galerii Arsenał jest oparte na osobistym, emocjonalnym sposobie postrzegania rzeczywistości, w którym artystka zdaje się parafrazować wspomnianego Hieronima Boscha i ukazywać „Ogród nie-rozkoszy ziemskich&rdq uo;.

Sebastian Kochaniec

* W. Kawollek, M. Kawollek, Wszystko o sadzonkach, z niem. przełożyła J. Szyndzielorz, Warszawa 2010 [tytuł oryginału Alles über Pflanzenvermehrung, Stuttgart 2008].

Noc Muzeów, godz. 18.00

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 13 maja 2013 10:04

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków