Artysta.pl na Facebooku

Wystawa prac Guntera Grassa "Akwarele"

Sobota 30 czerwca 2012
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska
Miasto: Gdańsk
Ulica: Piwna 27/29
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 730
W związku z 85. urodzinami Güntera Grassa w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wystawa Akwarele, na której otwarcie przyjedzie sam Noblista. W najbliższą sobotę (30 czerwca) o godzinie 18 nastąpi otwarcie wystawy. Natomiast, o 21 wystąpi Marlen Pelny - młoda artystka z Berlina - zaprezentuje program liryczno-muzyczny bazujący na poezji Güntera Grassa.

W czasie wernisażu sprzedawane będą publikacje związane z twórczością Güntera Grassa. Po raz pierwszy będzie można zakupić najnowszą, przetłumaczoną na język polski książkę pt: W drodze z Niemiec do Niemie (tłumaczenie, jak we wszystkich poprzednich publikacjach, Sławomira Błauta).

Podczas trwania wystawy zaplanowane są wydarzenia dodatkowe: oprowadzania śladami Güntera Grassa prowadzone przez Mieczysława Abramowicza i maraton pisarski Once Upon a Deadline in Translation.

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących poniżej.

AKWARELE- Günter Grass

W tekście do albumu ‘Mit Wasserfarben’ Grass pisze o swojej o fascynacji akwarelą, która intensywnie towarzyszyła mu od najmłodszych lat, aby w latach dojrzałych stać się jego ulubionym środkiem wyrazu. Na swoje siedemdziesiąte urodziny artysta podarował publiczności tom wierszy ‘Rzeczy znalezione’, w którym połączył bezpośrednio poezję z malarstwem, tworząc kilkadziesiąt ‘wierszo-obrazów’. W podobny sposób został zilustrowany zbiór opowiadań ‘Moje stulecie’ (1999). Dzisiaj w Gdańsku, w roku jego 85 urodzin, mamy okazję zaprezentować w galerii jego imienia wybrane akwarele ze wspomnianego tomiku ‘Rzeczy znalezione’ a przede wszystkim strony z ‘Mojego stulecia’. Wystawę uzupełniają akwarele z lat pięćdziesiątych, doskonale ilustrujące rozwój artystyczny noblisty.PERFORMANCE: Günter Grass – pewne muzyczne zbliżenie

Na wernisażu, o godzinie 21 wystawy wystąpi Marlen Pelny, młoda artystka z Berlina, która zaprezentuje program liryczno-muzyczny bazujący na poezji Guentera Grassa.

Berlińska poetka i kompozytorka Marlen Pelny łącząc lirykę z akustycznymi dźwiękami i niebiańskim brzmieniem, tworzy utwory, które prezentuje albo na scenie albo w formie audiobooków. Inspiracją dla niej były już teksty Marianne Brandt, Irmtraud Morgner i Heinricha von Kleist. Dla Gdańska powstał program, w którym artystka w formie performance muzyczno-literackiego zaprezentuje wybrane wiersze Güntera Grassa. Jej gitarowa muzyka, wzbogacona muzycznym efektami loopstation i innymi wyrafinowanymi technicznymi efektami wykorzystującymi możliwości iphona będzie towarzyszyć deklamowanej poezji. Eksperymentalna muzyczna interpretacja 31-letniej artystki nada nowego kontekstu głębokiej mądrości wierszą 85-letniego poety.

http://www.poetenladen.de/marlen-pelny.html

Dodał: Artysta.pl Czwartek 28 czerwca 2012 13:05

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków