Artysta.pl na Facebooku

Wystawa prac Lecha Batora "Hokus Pokus"

Wtorek 19 marca 2013 - Niedziela 7 kwietnia 2013
Miejsca: Galeria Sztuki Strefa A
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Stolarska 6/9
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 362
Galeria Sztuki Strefa A w Krakowie zaprasza na wystawę prac warszawskiego artysty Lecha Batora.

Malarstwo Lecha Batora wywodzi się z projektowania graficznego – tworzy malarskie collage’e na płótnie zestawiając realistyczne pejzaże z fantastycznymi postaciami półludzi – półzwierząt. Autor bawi się konwencjami, zwodzi nas i intryguje. Operuje rekwizytami popkultury, inspirując się także komiksem i graffiti.

Wystawa „Hokus Pokusi” prezentuje motywy najbardziej charakterystyczne dla twórczości Batora. W trzech salach galerii Strefa A pokazane zostaną obrazy na płótnie oraz collage’e. Prace w technice collage przetwarzają dobrze znane symbole i znaki pop kultury umieszczone w nowych intrygujących kontekstach.

W obrazach powtarza się przekornie przez artystę potraktowany temat jelenia na rykowisku. Kojarzący się z kiczem motyw u Batora umieszczany jest w surrealistycznym otoczeniu – postaci przedstawione są na tle opustoszałych krajobrazów lub w niezidentyfikowanej przestrzeni. Półludzie – półzwierzęta intrygują a jednocześnie wydają się znajomi, niczym postaci widziane na starych fotografiach. Kolorystyka płócien i collage’y – szarości, przydymione pastele – wprowadza nostalgiczny natsrój niczym z marzeń sennych.

Częścią wystawy „Hokus Pokusi” jest w pełni zaaranżowane pomieszczenie mieszkalne – część przestrzeni galeryjnej zamieniona jest w przytulny pokój z umeblowaniem i obrazami na ścianach, gdzie można poczuć się jak w domu, przysiąść i odpocząć. Jest to ironiczne nawiązanie do mieszczańskiego wnętrza z przysłowiowym „jeleniem na rykowisku” na ścianie. Artysta zaaranżował pomieszczenie wykorzystując obrazy oraz przedmioty znalezione, których zestawienie z płótnami tworzy nowe konteksty.

Inną częścią wystawy są płótna o charakterze graficznym, nawiązującym do graffiti i komiksów. Artysta operuje tu prostymi znakami i motywami oraz kontrastową i jaskrawą paletą barw.

LECH BATOR urodzony w 1986 roku artysta projektuje i tworzy od najmłodszych lat. Podczas studiów na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie miał okazję rozwijać i doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnych polskich artystów, m.in. Franciszka Starowieyskiego i Antoniego Fałata. Kierunek studiów – projektowanie graficzne ukończone w 2010 r. związane było z początkową fascynacją tradycyjnymi formami graficznymi, a także collagem cyfrowym. Z czasem jednak płótno i farby okazały się nowym środkiem wyrazu. Artysta miał wystawy indywidualne w galeriach Van den Berg, Skwer i Classix Noveau w Warszawie. Jest autorem płócien, collage’y oraz murali. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Włochy, Francja, Norwegia, Anglia, USA).

Wystawa czynna 15.03-07.04

Dodał: Artysta.pl Wtorek 19 marca 2013 15:01

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice