Artysta.pl na Facebooku

Wystawa "W sercu kraju"

Wtorek 14 maja 2013 - Poniedziałek 6 stycznia 2014
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Miasto: Warszawa
Ulica: Pańska 3
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 647
Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

otwarcie wystawy: 14 maja (wtorek), godz. 19.00

W przestronnych, otwierających się na otaczające je miasto wnętrzach pawilonu Emilia zaprezentowanych zostanie 150 prac z liczących już 200 dzieł zbiorów. Wystawa odzwierciedla rozmach projektu instytucjonalnego, jakim jest Muzeum, którego siedziba ma w przyszłości powstać na placu Defilad. Celem wystawy jest ukazanie ważnego przełomu w sztuce współczesnej ostatnich dekad, wejścia polskiej sceny artystycznej w obieg i w kontekst światowej historii sztuki - oraz wejścia w ten globalny obszar twórczości artystów z całego świata.

Skala wystawy pozwala na zaprezentowanie kilku kluczowych wątków, mocno obecnych w twórczości artystów zarówno polskich, jak i światowych - związków pomiędzy miastem a sztuką, postaw artystów wobec ruchów emancypacyjnych, wobec zjawiska przepisywania historii i re-konstruowania pamięci, a także reakcji na wszechogarniającą dominację obrazów w globalnej kulturze. Prace prezentowane na wystawie są wyrazem refleksji artystów nad językiem i etyką nowoczesności, odzwierciedlają społeczne zaangażowanie artystów. Wśród ważnych, a rzadko podejmowanych na wystawach sztuki współczesnej tematów jest także obecność duchowości i jej manifestacje w dzisiejszej sztuce.

Publiczność będzie mogła obejrzeć prace ponad 80 artystów, współtworzących szeroko rozumiany, międzynarodowy kanon współczesności - wśród nich Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Jimmie'go Durhama, Sanji Iveković, Sarah Lucas, Gustava Metzgera, Pauliny Ołowskiej czy Wilhelma Sasnala. Obecne będą także prace nieżyjących już, polskich prekursorów współczesnych postaw twórczych, między innymi Andrzeja Wróblewskiego i Aliny Szapocznikow. Jako ważne dla dzisiejszej sztuki działania zostaje na wystawie włączone także "filmikowanie" Mirona Białoszewskiego, po raz pierwszy prezentowane w kontekście zjawisk z pola sztuk wizualnych.

Pokazaniu, że w globalnej sztuce artyści mówią o lokalnych, sobie tylko znanych zjawiskach i problemach językiem zrozumiałym dla publiczności międzynarodowej, służy aranżacja wnętrz tymczasowej siedziby Muzeum, dokonana przez młodą warszawską pracownię architektoniczną Projekt Praga. Pawilon Emilia staje się mini-miastem, gdzie na otwartych placach dochodzi do społecznej interakcji i dialogu dzieł sztuki: ze sobą i pomiędzy nimi a publicznością. Wystawa nie jest linearnym wykładem historii sztuki najnowszej - stworzenie przestrzeni wymiany znaczeń i ich dyskutowania jest naturalnym wyrazem misji powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projektu tworzonego dla Warszawy i jej mieszkańców, miejsca spotkania i otwartej debaty.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-20.00.

Wstęp wolny.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 9 maja 2013 11:22

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań