Artysta.pl na Facebooku
Wystawa SEEDS – sztuka przetrwania

Wystawa SEEDS – sztuka przetrwania

Czwartek 13 września 2012
Miejsca: Galeria Szkła i Ceramiki
Miasto: Wrocław
Ulica: Plac Kościuszki 9/10
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 461
kurator: Agnieszka Kurgan
wernisaż: 13 września, 18.00

SEEDS to projekt z pogranicza sztuki i antropologii społecznej, łączący elementy archeologii i futurologii. SEEDS jest reakcją na hipotetyczną katastrofę poprzez postawienie pytania: co by się stało, gdyby kataklizm położył kres naszej rzeczywistości? Co byłoby niezbędne dla ocalonego człowieka, by znów zacząć życie na planecie, dając początek nowej cywilizacji?

Wystawa SEEDS składa się z 20 dużych i 20 mniejszych ceramicznych pojemników - „ziaren”, złożonych z dwóch części, które po zamknięciu tworzą hermetyczną całość. W przestrzeni galerii umieszczony został stół o wymiarach 1,5 na 8 m, w całości pokryty informacją przedstawioną w formie graficznej, która dotyczy wielkich kataklizmów w historii ludzkości, sposobów przetrwania po katastrofie, potrzeb życiowych człowieka oraz charakterystyki materiału, z którego wykonane zostały obiekty. Stoły, na których w pozornie przypadkowy sposób rozmieszczone zostały obiekty, mają przywoływać na myśl warsztat naukowca w trakcie pracy. Każde z SEEDS zawiera kompletny zestaw niezbędny do przetrwania: od najbardziej podstawowych produktów i substancji niezbędnych do zachowania życia, poprzez narzędzia ułatwiające przetrwanie, aż po kluczową w kryzysowych warunkach wiedzę. Na ścianach galerii umieszczone zostały ilustracje ukazujące grozę zagłady po wielkich kataklizmach.

Forma SEEEDS zaczerpnięta została z natury. Ich kształt nawiązuje do ziarna i jaja, czyli najbardziej trwałych form, które najlepiej warunkują przetrwanie gatunków. Charakterystyczny kształt SEEDS przypomina również diament – najtwardszą znaną substancję występującą w przyrodzie. W całym projekcie wykorzystano strategię i ekonomię roślin, gdzie reprodukcja zależna jest od liczby zarodników, a wielka liczba nasion rozpowszechniona zostaje na rozległych powierzchniach. Dlatego plan SEEDS zakłada produkcję ok. 100 indywidualnych ziaren, które po wypełnieniu substancjami i wiedzą zostaną zakopane w wybranych miejscach na świecie, by zapewnić im przetrwanie. Sądzimy, że w ten sposób przeniesiemy w przyszłość te elementy, które mogą pomóc powrócić naszej cywilizacji do życia.

W projekcie SEEDS wykorzystano materiał ceramiczny jako substancję, która umożliwia przechowanie najcenniejszych dla ludzkości informacji. Ceramika towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, jej historia sięga ponad 13 000 lat p.n.e. To wypalony materiał o niezwykłej trwałości i odporności. Liczne przykłady ukazują ceramikę jako nośnik informacji o minionych cywilizacjach: rękopisy z Qumran, chińska armia terakotowa, ceramika starożytnej Grecji i Rzymu, ceramika Indian obu Ameryk, i wiele innych.

Podczas pracy nad projektem SEEDS, inspirację stanowiła idea time kapsule - kapsuły czasu. Świadomość zagrożenia naszego istnienia na Ziemi jest współcześnie coraz bardziej realna i nurtująca. W ostatnim czasie rodzą się zatem idee, aby zachować przynajmniej odłamki naszej cywilizacji i najważniejsze osiągnięcia na okres, w którym nas nie będzie. Mało kto jednak zwraca uwagę na przekazanie i zachowanie elementarnych czynników, pozwalających życiu się rozwinąć i utrzymać... Refleksja na temat aktualnej kondycji człowieka i świata doprowadziła nas do ograniczenia zawartości kapsuł do najbardziej podstawowych elementów. SEEDS, czyli nasiona-ziarna, mogące stać się zaczątkiem nowej cywilizacji, nie zawierają w sobie technologicznych nowinek. Stanowią natomiast powrót do źródeł, do najbardziej podstawowych substancji i dawno zapomnianej wiedzy, która warunkuje ludzkie przeżycie, a tym samym przetrwanie naszego świata po katastrofie. Bez tego nie ma nas i nie ma cywilizacji.

Projekt SEEDS w przewrotny sposób łączy przeszłość z przyszłością, tworząc specyficzną archeologię przyszłości. SEEDS pośrednio stawia pytanie o kondycję naszej planety i cywilizacji. Stanowi zachętę do krytycznego przyjrzenia się mnogości otaczających nas przedmiotów, produktów i informacji, stawiając najbardziej podstawowe z możliwych pytań: które z nich są nam istotnie niezbędne?

Wystawa SEEDS to doświadczenie naukowo-artystyczne, w którym estetyka, funkcja i informacja grają równoważne role. Ma na celu wprowadzenie widza w głębszą świadomość kondycji, w której aktualnie żyjemy, oraz ukazanie jej możliwych następstw. SEEDS, jako instalacja z pogranicza sztuki i designu, oddziałuje na widza na wielu poziomach. W procesie oglądania wystawy, stopniowo poznajemy pesymistyczne dane dotyczące stanu planety i oglądamy zdjęcia katastrof. Warstwa informacyjna wytrąca nas z bezpiecznej stagnacji, wzbudza niepokój. Natomiast warstwa estetyczna projektu stanowi odpowiedź, która przywraca równowagę, dając wrażenie harmonii i bezpieczeństwa. Rozmieszczone w różnych punktach Ziemi SEEDS dają nadzieję, że ocalenie cywilizacji wciąż jeszcze jest możliwe.

M.Cecuła

IP

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 20 sierpnia 2012 13:26

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice