Artysta.pl na Facebooku

Wystawa Shany Moulton "Siła woli"

Piątek 22 czerwca 2012 - Czwartek 23 sierpnia 2012
Miejsce: Galeria Arsenał
Miasto: Białystok
Ulica: ul. A. Mickiewicza 2
Województwo: podlaskie
   
Ilość odsłon: 460
Siła woli (Will Power) to pierwsza wystawa indywidualna Shany Moulton w Polsce – przygotowana dla Galerii Arsenał w Białymstoku. Obejmuje ona dokumentację wideo z performance’ów wykonanych przez artystkę w różnych instytucjach sztuki oraz przegląd wideo wybranych części jej długofalowego projektu Whispering Pines (Szepczące sosny), powstającego od 2002 roku. W Arsenale będzie można zobaczyć m.in. jedną z najbardziej spektakularnych realizacji z tego cyklu (Whispering Pines 10), stworzoną we współpracy z kompozytorem Nickiem Hallettem dla nowojorskiej galerii The Kitchen w 2010 roku. W dniu otwarcia premierę będzie miał nowy performance artystki, którego scenografia stanie się autonomiczną pracą na wystawie.

Shana Moulton tworzy narracyjne prace na pograniczu performance i wideo, w których przeplatają się wątki spirytualne, medyczne i psychologiczne. Można ją określić jako specjalistkę od budowania sytuacji dziwnych i osobliwych, odnajdywanych w normalnych, nudnych, powszednich kontekstach. Moulton bierze na warsztat odczucia niepokoju, żenady i bólu. W jej sztuce znajdziemy również odniesienia do dyskursów historyczno-artystycznych i kultury materialnej. Inspiracją dla artystki jest często nietypowy przedmiot. Ważnym elementem prac bywa również wypracowana pod względem wizualnym i koncepcyjnym scenografia, poprzedzona długą kwerendą i żmudnym procesem gromadzenia potrzebnych do jej budowy obiektów. Prace Moulton pokazywane są zarówno w formie jednokanałowych wideo na monitorach, jak i wielkoformatowych projekcji czy też wielokanałowych instalacji z elementami przestrzennymi – w tym często fragmentami dekoracji i rekwizytami z filmów. W performance’ach, które artystka często przygotowuje we współpracy z muzykami i artystami wizualnymi, scenografię tworzą projekcje wideo. Ogromną rolę w pracach Moulton odgrywa muzyka i choreografia.

Bohaterką Whispering Pines jest alter ego artystki o imieniu Cynthia. We wszystkich częściach seriiwykonuje ona codzienne czynności, zmagając się z rzeczywistością, z którą sobie nie radzi i w której nie do końca się odnajduje. Postać ta walczy z obsesjami, przeżywa psychiczne i egzystencjalne dramaty. W każdym epizodzie niekończącej się opowieści bohaterka wymyśla sobie zadanie i podejmuje próby jego realizacji. Dążąc do osiągnięcia celu, pokonuje liczne trudności i przeciwności losu. W wielu pracach Cynthia, odgrywana przez artystkę, nawiązuje szczególne relacje z osobliwymi obiektami, które generują narrację filmów

Wernisaż: 22 czerwca, 18.00

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 18 czerwca 2012 13:03

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice