Artysta.pl na Facebooku

Wystawa w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier

Czwartek 20 września 2012 - Niedziela 28 października 2012
Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa
Miasto: Łódź
Ulica: ul. Piotrowska 282
Województwo: łódzkie
   
Ilość odsłon: 860
Wystawa w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (5-7. X.) organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów "Contur", czynna do 28 października 2012.Wystawa „Berenika Kołomycka. Monografia”

Wystawa laureatki 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Berenika Kołomycka - urodzona w 1983 r. w Warszawie; autorka ilustracji książkowych i prasowych, a także opracowań wizualnych w grach komputerowych; publikowała w antologiach "44", "City stories", "W sąsiednich kadrach"; wyróżniona w konkursie Solidarności za komiks "Stój i patrz"; "Wykolejeniec" to albumowy debiut i praca dyplomowa na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje ze scenarzystą Grzegorzem Januszem.

Wystawa „...do scenariusza Grzegorza Janusza”

Ekspozycja historii obrazkowych powstałych do scenariuszy jednego z najlepszych polskich scenarzystów komiksowych. Grzegorz Janusz, ur. 1970, zadebiutował humorystyczną miniaturą literacką wydrukowaną w 1991 r. w czasopiśmie dla dzieci. Jego pierwszy komiks ukazał się w 1995 r. w „Nowej Fantastyce” („Ratman spotyka Van Gogha”, rys. Tomasz Niewiadomski). Publikował w wielu magazynach (nie tylko komiksowych) oraz w polskich i niemieckich antologiach SF. Wspólnie z Krzysztofem Gawronkiewiczem wygrał międzynarodowy konkurs wydawnictwa Glenat i telewizji Arte, co zaowocowało publikacjami komiksów na wymagającym rynku frankofońskim. Kilka razy wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi, w 2009 roku zdobył Grand Prix za pracę „Ostra Biel” (rys. Jacek Frąś).Wystawa „Komiks iberyjski”

Wystawa komiksowa, która prezentuje prace autorów hiszpańskich i portugalskich to dla Instytutu Cervantesa i Instytutu Camõesa powód do wielkiej dumy. Po raz pierwszy oba kraje przedstawiają polskiej publiczności to, co w ich komiksie najlepszego można znaleźć i czynią to ramię w ramię. Wystawa o tak bogatym wachlarzu styli i pomysłów pozwala łagodnie przenieść się w ten wymyślony świat, który likwiduje wszelkie granice istniejące w świecie realnym. Sztuka, a komiks bez wątpienia jest sztuką, potrafi czynić cuda. W ramach ekspozycji, ramka po ramce, pokazujemy prace autorów z Półwyspu Iberyjskiego, którzy w ostatnich dziesięciu latach, i nie tylko, stali się znani dzięki komiksowi. Jest to dorobek trudny do sklasyfikowania z powodu bogactwa styli i różnorodnego podejścia twórczego, ale intuicyjnie przez wielu podziwiany.Wystawa „Polski komiks kobiecy”

To, że kobiety rysują nie jest niczym dziwnym, ani nadzwyczajnym. Jedynie to, że są to – tak kojarzące się z męską domeną działań twórczych – komiksy, może budzić lekkie zainteresowanie. Czyżby był to przejaw mody – czasów parytetów i wszechobecnego zfeminizowania…? Być może. Ale gdyby nawet tak właśnie było – należałoby się tym faktem nie przejmować, a cieszyć. Bo świat kobiecej wyobraźni naszych komiksowych twórczyń (rysowniczek i scenarzystek) ma do zaoferowania niesamowicie dużo. To dawka inteligentnego humoru i interesującej narracji. Sporo tu autoironii, co panom, niestety, nie przychodzi łatwo, a świadczy o pewności siebie i zdecydowaniu. Pokaz wirtuozerii słowa, no i magia kreski. Na wystawie znajdują się prace m.in. Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk i wielu innych.Wystawa „Małgorzata Dmitruk - Historie z tego świata”

Małgorzata Dmitruk urodziła się w 1974 r. w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W 1993 r. rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995-1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 r. w pracowni prof. Władysława Winieckiego. Od 1995 związana z eksperymentalną pracownią w Mińsku na Białorusi prowadzoną przez Dimitra Wasilicza Małatkowa. Od 2002 r. asystentka prof. Rafała Strenta w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Wielokrotnie nagradzana. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową i książką artystyczną. Twórczość Małgorzaty Dmitruk wyrasta z jej osobistych doświadczeń i wspomnień rodzinnego Podlasia, regionu przenikania się i współistnienia wielu kultur, stanowiącego dla artystki źródło tematów, motywów, obrazów, którym poprzez własne doświadczenia i wrażliwość potrafi nadać uniwersalne znaczenie. Na wystawie prezentowane są jej grafiki w sposób wykorzystujący narrację sekwencyjną.

Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki
(współpraca: Jakub Jankowski, Justyna Chodorowska, Kinga Kuczyńska, Berenika Kołomycka, Paweł Timofiejuk oraz Pączek).

Dodał: Artysta.pl Piątek 14 września 2012 13:42

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań