Artysta.pl na Facebooku

XII Wielka PGNiG Parada Smoków. Sąsiedzi

Sobota 2 czerwca 2012 - Niedziela 3 czerwca 2012
Miejsca: Kraków
Miasto: Kraków
Ulica: Kraków
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 585
2-3 czerwca 2012

Kraków, 2-3 czerwca 2012 r.

W pierwszy weekend czerwca do Krakowa już po raz dwunasty zawita Wielka Parada Smoków. Organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska Wielka Parada Smoków, z kameralnej imprezy, w ciągu kilku lat przerodziła się w wielkie wydarzenie, na które ściągają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy.

Inspiracji do tegorocznej edycji Wielkiej Parady Smoków poszukujemy
w kulturach krajów sąsiadujących z Polską. Wierzymy, że dzięki wydarzeniom planowanym w ramach smoczego święta przybliżymy mieszkańcom Polski
i turystom kulturę krajów ościennych. Poznajcie razem z nami najwybitniejszych kompozytorów niemieckich, najciekawsze elementy kultury ludowej Białorusi, cerkiewną architekturę z Ukrainy, baśnie czeskie, słowackie krajobrazy czy litewskie dziedzictwo narodowe…ELEMENTY PROGRAMU

Smoczy weekend rozpocznie Smoczy Piknik Rodzinny. Przez dwa dni, na Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoczej Jamy zaprezentujemy niezliczone atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W sobotni wieczór, odbędzie się zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach, dymach i laserach.

W niedzielę, w samo południe, przez centrum Krakowa przemaszeruje barwny korowód Wielkiej Parady Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, w której weźmie udział ponad 2000 dzieci. Towarzyszyć im będę artyści: muzycy, szczudlarze, tancerze i żonglerzy. Spośród prawie 40 smoków wybierzemy Najpiękniejszego Smoka Parady 2012.

Zapraszamy wszystkich miłośników smoków na jedyny w Polsce, pełen atrakcji smoczy weekend!

Doceniając dużą i stale rosnącą rangę wydarzenia, sponsorem tytularnym XII Wielkiej PGNiG Parady Smoków, zostało tego roku ponownie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.PROGRAM XII PGNiG WIELKIEJ PARADY SMOKÓW. SĄSIEDZI:

Smoczy Piknik Rodzinny
2-3 czerwca, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie.

2 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
3 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00

Na odwiedzających Piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpią liczne zespoły taneczne i muzyczne. Poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku będzie można zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

IV PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY „O SMOCZE JAJO"

Przegląd o charakterze konkursowym prezentujący sceniczną twórczość dziecięcych
i młodzieżowych grup artystycznych profesjonalnych i nieprofesjonalnych z terenu południowej Polski.

Tematem przewodnim Przeglądu będzie szeroko rozumiana kultura krajów ościennych. Grupy artystyczne będą przygotowywać swoje występy (teatralne, taneczne, muzyczne, kabaretowe i inne) w oparciu o literaturę, baśnie i mity, a także wybitne dzieła artystyczne twórców z krajów sąsiadujących z Polską. W jury konkursu zasiądą przedstawiciele świata teatru i pedagodzy. Zapraszamy do udziału!


Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
2 czerwca (sobota) godz. 22.00, Zakole Wisły pod Wawelem.

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku w Widowisku wezmą udział smoki, których projekty zostały zainspirowane kulturą Europy środkowo-wschodniej. Reżyserem
i pomysłodawcą spektaklu jest Adolf Weltschek. Oprawa muzyczna widowiska będzie łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultur krajów ościennych.Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
3 czerwca (niedziela) g.12.00, ul. Grodzka – Rynek Główny.

W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu bierze weźmie udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turystów. Tegoroczny temat Parady nawiązuje do tradycji i kultur krajów sąsiadujących z Polską. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów stworzą figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą krajów ościennych..

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Damę Dworu – godz. 14.00.

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Smoka – godz. 14.30.


Szczegółowe informacje: www.groteska.pl; www.paradasmokow.pl

Dodał: Artysta.pl Wtorek 10 kwietnia 2012 12:26

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków