Artysta.pl na Facebooku

A pod choinkę poproszę... plakat! Relacja z Targów Plakatu Artystycznego

W sobotę 15 grudnia w krakowskim LoveKrove po raz pierwszy odbyły się Targi Plakatu Artystycznego organizowane przez Don't Panic – międzynarodowego propagatora kultury. To pierwsza taka impreza w Polsce – mówią dumnie organizatorki. Czy uda się nią zarazić inne miasta?

Krakowscy artyści nie mogą ostatnio narzekać na brak dedykowanych im wydarzeń. Targi Dizajnu, Targi Młodej Sztuki, Targi Sztuki, Targi Silesia. To imprezy tylko z kilku ostatnich miesięcy. Mimo to nie wszyscy znaleźli na nich miejsce dla siebie. Niszę dla plakatu postanowiły uzupełnić Karolina Kiepas, Małgorzata Piotrowska i Anna Słowińska, zarządzające krakowskim Don't Panic. Jako przedstawicielki medium, które dobrze żyje z twórcami plakatu i promuje ich za pomocą powierzchni udostępnianej w comiesięcznych paczkach, zorganizowały im własną imprezę. Przy okazji zaprezentowały kolekcjonerskie egzemplarze posterów, jakie od kilku lat mogliśmy znajdować w kulturalnych paczuszkach.

Można śmiało powiedzieć, że Targi Plakatu to najmniejsza tego typu impreza, na której pojawił się Artysta.pl, ale za to uzbrojona w potencjał gotowy do ogólnopolskiej eksplozji. Jak twierdzi jedna z organizatorek: w całej Polsce nie ma cyklicznego wydarzenia zrzeszającego plakacistów. Chcemy rozszerzyć działalność i nadać jej wymiar cykliczny. Prawdopodobnie kolejna edycja odbędzie się za dwa miesiące. W Krakowie pozostaniemy przy współpracy z Radarem, ale planujemy również trochę większą edycję warszawską.

W sobotę na Brzozowej wystawiło się 15 artystów. Większość z nich to lokalesi – z ich pracami mogliśmy się już spotkać przy okazji innych imprez. Jedną z takich osób jest Maria Regucka – mistrzyni prostoty i zaklinaczka rysunkowych zwierząt. Mnie samej zdarza się znaleźć w którejś z książek zakładkę z jednym z jej rysunków kupionym na jakichś targach. W LoveKrove mogliśmy również zapoznać się, a może przypomnieć sobie prace Prostych Kresek tj, Niny Gregier – twórczyni szalonej typografii i plakatów symbolicznych. „Zagranicę” reprezentował Artur Oleś z Warszawy, który z entuzjazmem przytakiwał pomysłowi organizatorek na zorganizowanie edycji w stolicy. Tam to dopiero będzie się działo!

Według mnie, królową imprezy została Anna Nowacka – rysowniczka i ilustratorka, której prace spodobały mi się już zanim zetknęłam się z nimi oko w oko. Lekka kreska, spora doza poczucia humoru i uniwersalna tematyka prac sprawiła, że poczułam się bezpiecznie jako kupujący i zabrałam ze sobą do domu plakat przedstawiający kota w „psią pogodę”. Co ciekawe, na moje pytanie, czy można utrzymać się z plakatu, autorka odpowiedziała, że może z samego plakatu nie, ale z ilustratorstwa jak najbardziej. Sama tworzy ilustracje do książek i może dlatego na Targi przyniosła również kilka zabawnych wlepek dla dzieci z hasłami „ani jednej łzy”, „biały uśmiech” lub „zjadacz warzyw”. Zdecydowanie przypadły mi one do gustu!

Oprócz artystów dopisali również odwiedzający. Ruch na Targach nie ustawał aż do samego końca. Wiele plakatów zostało sprzedanych – ich ceny są znacznie niższe niż prac w innych formach, na innych imprezach. Wiele wizytówek trafiło do wizytowników i być może wkrótce zostaną wykorzystane. Jak już pisaliśmy, ideą różnego rodzaju targów nie jest bazarowa sprzedaż, ale pokazanie się. To zabieg markietingowy, dzięki któremu ja już zawsze skojarzę oko z łezkami z Marią Regucką, a artysta ma szanse zostać zapamiętanym. Później wystarczy już tylko wykorzystywać szanse. Wyciągnijcie prace z szuflad, ćwiczcie i nie zamykajcie wyobraźni nawet na moment! Wysyłajcie swoje prace do organizatorów artystycznych imprez, a sukces nadejdzie już wkrótce.


PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 17 grudnia 2012 16:06

Ilość odsłon: 2092

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław