Artysta.pl na Facebooku

Czesław i jego cyrk

Koncert zespołu Czesław Śpiewa to nie tylko dobrze technicznie wykonana muzyka i ciekawe aranżacje. To także swoiste przedstawienie. Jako widz masz do czynienia z Czesławem Wodzirejem i jego cyrkową trupą. Każdy z członków grupy to osobowościowy ewenement. A całość ich pracy składa się na niezapomniany muzyczno-teatralny spektakl.

I tak też było i tym razem. 2 grudnia w krakowskim klubie Lizard King na scenie wystąpił Czesław Mozil, a wraz z nim Marie Louise von Büllow – bas, Karen Duleund Guastavino – saksofon barytonowy, klarnet, Martin Bennebo Pedersen – akordeon, Hans Find Moeller – gitara, Troels Drasbeck – perkusja. Jak to sam Mozil stwierdził podczas koncertu: „ciężko jest grać w zespole, w którym wszyscy jego członkowie lepiej śpiewają od wokalisty”. Mimo to, talentu i osobistego uroku Czesławowi nie można odmówić.

Jego zapowiedzi piosenek i przerywniki to pewnego rodzaju uzewnętrznianie emocji i sądów. Częściowo ironiczne, samokrytyczne lub po prostu szczere przemyślenia to także ważna część koncertowego show. Tym sposobem Czesław podzielił się z publicznością informacją o tym, że się zakochał, ale że kiedyś dawno chodził po błoniach i zaczepiał zakochane, całujące się pary i pytał je, czy wiedzą, jaka jest szansa, że za miesiąc dalej będą razem. „Tak było dopóki sam się nie przebiłem z moimi uczuciami” – powiedział. Spowodował tym, szczególnie wśród damskiej części publiczności, liczne ochy i achy. Wydaje mi się, że Czesław jest też jednym z nielicznych artystów, który może swobodnie ironizować i powiedzmy to – drwić – z krakowian, Krakowa i na każdym rogu spotykanego „artysty”. Tylko jemu te słowa są wybaczane, a same krakusy (bez urazy) okazuje się, że także mają dystans do stereotypu mieszkańca tego miasta. Pojawiły się m.in. wstawki o wręcz mitycznym klubie Piękny Pies i Alchemii. Jednak, żeby wyrównać rachunek, sam też o sobie mówi z przymrużeniem okiem. Podkreślając, że kocha Kraków, powiedział, iż to Warszawa go zmieniła: „Wiecie ja znam ludzi z kolorowych gazet”. Osobiste, pół żartem pół serio, wynurzenia Wodzireja Czesława nadają całości specyficzny, jedyny w swoim rodzaju cyrkowy charakter, przez co widz czuje się jakby brał udział jednocześnie w kabarecie i teatralnym pastiszu.

Osobowość Czesława to jeden z elementów koncertów zespołu Czesław Śpiewa. Jednak nie można odebrać charyzmy także jego pozostałym członkom. Perkusista Troels występujący często w hipisowskich przepaskach na głowie, zazwyczaj wchodzący lub schodzący z sceny w szlafroku. Karen grająca m.in. na saksofonie z święconym kwiatem na głowie czy ubrany w garnitur gitarzysta Hans z irokezem,. Zespól ten to zdecydowanie śmietanka mocnych osobowości scenicznych. Jednak ich pokręcone stylizacje to jedno, a niesamowite muzyczne umiejętności to to, co o nich świadczy przede wszystkim. Jak dla mnie, na szczególną uwagę zasługują Karen Guastaviono oraz Marie Louise von Büllow. Obie panie grają na kilku instrumentach, a także śpiewają. Zwłaszcza śpiew Karen robi na publiczności niesamowite wrażenie, ponieważ zazwyczaj prezentuje swoje wręcz operowe umiejętności.

Można lubić lub nie lubić Czesława i jego zespołu, ale na pewno nie można pozostać obojętnym na ich twórczość. Jest ona na najwyższym poziomie. Przemyślana zarówno w warstwie aranżacyjnej jak i tekstowej. Jego koncerty to snucie opowieści z wątkami autobiograficznymi. To rzucanie przemyśleń tak, by pobudzić publiczność do myślenia i reakcji. Utwory zespołu można określić jako połączenie folku, punku i teatralnego popu, co w całości składa się na ciary przechodzące po plecach każdego ze słuchaczy.

Koncert w Krakowie był rejestrowany, a wybrane z niego piosenki trafią na pierwszą w historii koncertową płytę audio zespołu Czesław Śpiewa. Jej premiera jest przewidziana na jesień 2013 roku.

MMZobacz więcej zdjęć w galerii:

Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk Czesław i jego cyrk

Dodał: Artysta.pl

Piątek 7 grudnia 2012 17:42

Ilość odsłon: 1939

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin