Artysta.pl na Facebooku

„Czy dojdziemy do takiego momentu, w którym sztuka zacznie być niepotrzebna?”

MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie od pewnego czasu stara się znaleźć odpowiedź na fundamentalne pytanie: po co jest sztuka? Usilnie drąży temat, który pojawił się także na seminarium ze studentami krakowskiej ASP. Efektem rocznych dyskusji są napisy, które od jesieni wiszą na budynku MOCAK-u oraz na budynkach Zabłocia.

Trzy absolwentki krakowskiego ASP: Antonina Dylik, Anna Pietrzak i Karolina Spyrka zorganizowały wystawę, która dzięki swojemu nietypowemu charakterowi miała szansę dotrzeć do tzw. zwykłych ludzi. Wybrane cytaty o sztuce zawisły na trasach codziennych wędrówek do szkoły, pracy sklepu i intrygowały zarówno mieszkańców, jak i turystów. Artystki umieszczając litery nad skrzynką pocztową, w otoczeniu odpadającego tynku, pytały: „Czy dojdziemy do takiego momentu, w którym sztuka zacznie być niepotrzebna?” To niezwykle trudne pytanie wwierca się w głowę i terroryzuje przez długi czas wszystkich, którym choć trochę na sercu leży dobro sztuki.

Czy z powodu tej uporczywości niektóre z tekstów stały się atakami wandalizmu jeszcze zanim ktokolwiek zdążył je sfotografować?

Okazuje się, że krakowianie nie przepadają za nowatorskimi akcjami artystycznymi albo po prostu nie rozumieją nowej sztuki. Pamiętamy przypadek rzeźby Mirosława Bałki AuchwitzWieliczka, która została przeniesiona z Placu Niepodległości w okolice tunelu PKP na Zabłociu. Dzieło w kształcie betonowego tunelu stało się portalem prowadzącym do Muzeum Sztuki Współczesnej, ale mało kto dostrzegł, że oprócz praktycznego zastosowania pełni ona jeszcze funkcję artystyczną. Artysta w rzeźbie umieścił otwór, przez który słońce wyświetla na ścianie „tunelu” napis: „AuchwitzWieliczka”. Niektórym mieszkańcom Zabłocia zabrakło wyobraźni i, nie potrafiąc odpowiedzieć sobie na pytanie: po co ta sztuka? lub czym jest sztuka?, zniszczyli rzeźbę.

MOCAK nie ustaje w poszukiwaniach odpowiedzi. W zeszłym roku rolę naczelnego śledczego w tej sprawię przejął Tadeusz Nyczek, redaktor tomu „Po co jest sztuka. Rozmowy z pisarzami”. Ośmiu autorów, m. in. Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Janusz Głowiński, Jerzy Pilch i inni opowiadają o tym, co ich w sztuce współczesnej intryguje, pociąga, a co gnębi lub śmieszy oraz o związkach sztuki z literaturą. Zapewne im również nie udało się podać jednej formuły, którą powtarzałoby społeczeństwo zapytane o sens sztuki, ale publikacja wydaje się być warta uwagi.

Jedno jest pewne, wystawa absolwentek rzuca się w oczy i zmusza do zastanowienia. Jeśli jednak nie do głębszej refleksji, to chociaż do przeczytania ze zrozumieniem. Młode pokolenia Polaków wychowane na maksymalnych uproszczeniach treści i ograniczaniu komunikatów do łatwych do przyswojenia obrazów ma z tym ostatnim problem. Skoro nie potrafimy czytać prostych tekstów to jak mamy interpretować dzieła współczesnych twórców? Oto temat do rozważań na temat oświaty, a tymczasem powtórzę za pewną ścianą: „Następuje przepaść pomiędzy artystą i odbiorcą, którą obserwujemy na bolesnym poziomie”.

PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 18 lutego 2013 15:44

Ilość odsłon: 2167

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań