Artysta.pl na Facebooku

II Krakowskie Targi Sztuki - relacja

Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki (Leonarda da Vinci) - mogło się o tym przekonać ponad tysiąc koneserów sztuki, którzy odwiedzili w miniony weekend krakowskie Targi Sztuki (5-6 października 2013 r.)

Przybyłem, by podziwiać dzieła mistrzów. Jeśli chodzi o sztukę współczesną, nie ma za dużo jej w galeriach, brakuje też cyklicznych spotkań, a przecież kontakt bezpośredni z twórcą jest niezwykle ważny. Podobnie jak kontakt z dziełami – mówił Ireneusz Kowalczyk, uczestnik Targów.

Niezwykła galeria sztuki

Hala Targów w Krakowie na dwa dni przemieniła się w galerię sztuki. Podczas 2. edycji Targów swoje dzieła prezentowali malarze, rzeźbiarze, graficy oraz fotograficy. Jedną z artystek była Agata Otulska, która na swoim koncie ma m.in. wystawę w londyńskiej Cork Street Gallery.

Każdy artysta żyje dla tych chwil, by spotkać się bezpośrednio ze swoim odbiorca. Tworząc jesteśmy zamknięci w pracowni przed sztalugą i tak naprawdę nikt nie odbiera tej sztuki. Dopiero na Targach, w kontakcie z żywą publicznością, widzimy, że nasza praca ma sens. W Krakowie – mieście artystów mojej sztuki jeszcze nie było. Cieszy mnie niezwykle pozytywne przyjęcie – mówi Otulska, malarka.

Najdrożej sprzedanym obrazem okazało się dzieło Jarosława Jaśńikowskiego Pierwsza wyprawa Sir Johna Franklina, które osiągnęło wartość 46 tys zł!

Jestem bardzo zadowolony z udziału w Targach. Dla mnie liczą się przede wszystkim kontakty, które można tu nawiązać – z galeriami, kolekcjonerami, miłośnikami sztuki – mówi Jaśnikowski, malarz.

100 obrazów od 100 zł

Nowością tegorocznej edycji Targów była aukcja dzieł sztuki, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób. Spośród niemal 100 licytowanych obrazów sprzedano większość. Najdroższym okazało się płótno Tomasza Sętkowskiego Jeździec czasu, którego cena osiągnęła pułap 10 tys zł. Najtańsze dzieła trafiły do nowych właścicieli za cenę wywoławczą, czyli 100 zł.

Idealne miejsce na debiut

W tym roku na Targach zadebiutował także Salon Młodych, który promował artystów rozpoczynających przygodę ze sztuką.

- Dla mnie najważniejsza była szansa zaprezentowania twórczości. Zaskoczyło mnie pozytywne przyjęcie moich dzieł. Udało się nawet jedno sprzedać. Chętnie wrócę na kolejną edycję – mówi Sonia Pajgert, artystka z Odessy.

Inwestuj w sztukę

Targom towarzyszyła wystawa Magiczny Realizm, na której zaprezentowano dzieła Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Janikowskiego, Marcina Kołpanowicza i Rafała Olbińskiego. Ponadto odbyły się plastyczne spektakle Sceny dla dorosłych Teatru Groteska, warsztaty artystyczne Szkoły Malarstwa i Rysunku Onamoto i Fundacji Verba oraz warsztaty z Mateuszem Torbusem „Dzieło sztuki - dokumentacja fotograficzna”.

Wszyscy miłośnicy sztuki mogli także wziąć udział w wykładzie prowadzonym przez eksperta portalu Rynek i Sztuka – Annę Niemczycki-Gottfried nt. „Jaka sztuka cieszy się największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów? Trendy i tendencje, nazwiska, rekordy cenowe”. Program towarzyszący domykało spotkanie z Cecylia Malik i prezentacja filmu „6 rzek”.

- Tegoroczna edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony artystów i miłośników sztuki. Kraków potrzebuje takiego wydarzenia. Cieszy mnie, że nabiera ono coraz większego znaczenia i że w tym roku swoje prace zaprezentowało wielu znakomitych twórców z Polski i zagranicy – mówi Sebastian Chachołek, prezes Grupy PRC, współorganizatora Targów.

- Mamy nadzieję, że z roku na rok poziom wystawy będzie coraz wyższy. W przyszłym roku zorganizujemy Targi w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, do którego zapraszam już dziś - podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

3. edycję Targów Sztuki w Krakowie zaplanowano na jesień 2014 roku.


IPZobacz więcej zdjęć w galerii:

II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja II Krakowskie Targi Sztuki - relacja

Dodał: Artysta.pl

Środa 9 października 2013 12:23

Ilość odsłon: 5585

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków