Artysta.pl na Facebooku

Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012

Dariusz Maceluch
W niedzielę 18 listopada w Filharmonii Wrocławskiej wystąpił światowej klasy perkusista Jack DeJohnette. Wraz z nim na scenie pojawili się tacy muzycy jak: Don Byron – klarnet, saksofony, Marvin Sewell – gitara elektryczna, George Colligan – fortepian, Jerome Harris – gitara basowa. A wszystko to w ramach festiwalu Jazztopad 2012.

Na godzinę przed otwarciem sali koncertowej w kasie były dostępne jeszcze cztery bilety na występ sławnego jazzowego perkusisty. Kolejka sięgała samych drzwi, każdy chciał się dostać i choćby przycupnąć na schodach, by posłuchać Jacka. Wśród przybyłych słuchaczy można było odnaleźć zmęczonych podróżą studentów z Warszawy, nobliwe panie w drogich futrach jak i, co podnosi na duchu, dużą ilość młodych ludzi w wieku do 18 roku życia.

Sala pękała w szwach. Zajęte były nawet schody. Publiczność przywitał dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Turkiewicz. Po jego krótkim przemówieniu na scenie pojawili się Jack DeJohnette Group, których przywitano gromkimi barwami. Gdy zgaszono światła, a wśród widzów zapadła cisza, na sali koncertowej zaczęła dziać się magia. DeJohnette zaczął grać na talerzach. Po dłuższej chwili dołączyli do niego pozostali członkowie zespołu. Jak się okazało każdy z nich wybitny, charakterystyczny i muzycznie nieprzeciętny.

Magia trwała aż dwie i pół godziny. Przez ten czas muzycy zaprezentowali bardzo zróżnicowane rytmicznie i kompozycyjnie utwory. Wydawać by się mogło, że główna gwiazda powinna była być najmocniej wyeksponowana, a tym czasem każdy z muzyków jakby przewodził pewnym fragmentom kompozycji. Każdy z nich mógł zaprezentować swój talent i umiejętności. Mało tego, czasem miało się wrażenie, że w jednym momencie wszyscy muzycy grają swoje indywidualne partie i to one przewodzą, a tym czasem żadna z nich się nie wybijała, a tylko idealnie dopasowywała do pozostałych dźwięków.
Dariusz Maceluch


Sposób grania DeJohnetta znacznie odróżnia się od klasycznego myślenia o grze na perkusji. Jego kunszt skrywa się w delikatnych, ale mocno sprecyzowanych i szybkich uderzeniach. Wygląda to tak, jakby prawie w ogóle nie trzymał pałek, ale jednocześnie lekko nimi dotykał talerzy i bębnów. Mocne uderzenia charakterystyczne dla rocka w ogóle nie leżą w stylu Jacka.

Przez cały koncert ma się poczucie indywidualizmu wszystkich muzyków. Każdy z nich jest skupiony na sobie i swoich instrumentach, każdy z nich buja się w inny sposób i każdy wygląda jakby był w tylko sobie znanym muzycznym świecie. Jednak dźwięki, które wydostają się z ich instrumentów tworzą niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju jazzową harmonię. Za wprowadzenie publiczności w ten niezwykły stan muzycznego uniesienia, artyści dostali owacje na stojąco. Po takich brawach nie mogło zabraknąć bisu. Jack wraz z zespołem zagrali kompozycję Milesa Davisa. To było spełnienie marzeń wszystkich obecnych na sali i nieprzeciętne ukoronowanie koncertu.MMZobacz więcej zdjęć w galerii:

Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012 Jazzowa magia, czyli Jack DeJohnette Group podczas festiwalu Jazztopad 2012

Dodał: Artysta.pl

Piątek 23 listopada 2012 15:18

Ilość odsłon: 1816

Ocena: 2 (Głosów: 2)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław