Artysta.pl na Facebooku

Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013

Już po raz piąty krakowscy studenci, którym leży na sercu los tutejszej kultury, zorganizowali Kulturalia – Festiwal Studenckiej Twórczości Miasta Krakowa. Trwał on od 12 do 21 kwietnia i obfitował w znakomicie przygotowane wydarzenia.

W Kulturalia włączyło się zaprzyjaźnione z portalem Artysta.pl Sztukobranie organizowane przez firmę New Soul Design_Marta Kozłowska oraz Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 21 kwietnia odbyła się III edycja imprezy, której patronujemy od początku. Wpisała się ona na dobre w harmonogram kulturalnych wydarzeń Krakowa wspierających inicjatywę młodych i utalentowanych. I tym razem oczywiście nie udało się zmieścić wszystkich chętnych, mimo że stoiska rozstawione były na Małym Rynku, ale o czym to świadczy? O tym, że mamy w mieście królów wielu artystów o niespożytej wyobraźni i że nie powinniśmy się bać braku świeżości w sztuce.

Nie sądzę, aby organizatorzy Sztukobrania mieli w zamyśle jakiś motyw przewodni, ale wszystko świadczy o tym, że ciało jest tym, co fascynuje młodych ludzi. Dzieła większości artystów biorących udział w Sztukobraniu dotykają cielesności.

Już od pierwszej chwili moją uwagę przykuły grafiki Arkadiusza Twardowskiego. Rysownik zaprezentował niezwykle interesujące prace oscylujące wokół homoerotyzmu przedstawiające splecione męskie ciała, niezwykle estetyczne i zmysłowe. Autor, wystawiając się na Sztukobraniu, postanowił nie skupiać się na sprzedaży, ale po prostu zaprezentować swoją twórczość. Trzeba przyznać, że podjął spore ryzyko, konfrontując z odbiorcą nie tylko prace, ale również siebie samego. Choć spotkał się z różnymi reakcjami, myślę, że opłaciło się podjąć wyzwanie Sztukobrania i po prostu dać się poznać. Ja sama z pewnością będę śledzić poczytania artysty, bo jestem wielką fanką odkrywania tajemnic; także alkowy.

Stoisko z Arkadiuszem dzielił Patryk Hadas reprezentujący zgoła inną twórczość. Na jego obrazach królują kobiety lub...ich fragmenty. Obrazy imitujące wyklejanki zdają się zbierać w całość porozdzielane części kobiecego ciała, a może nawet kobiecej natury. Nie idealizują, nie stronią od pokazywania najśmielszych zakamarków i niedoskonałości. Malarz ubiera kobiety nie w stroje, a w zaskakujące konteksty, co dodaje świeżości i przyciąga na dłużej. Brawo, panie Patryku!

Ciało interesuje również Ewelinę Krawczyk, której postaci odbiegają od współczesnych kanonów piękna. Nie są ani młode, ani szczupłe, ani wesołe. Niewyraźnie twarze, które rzuciły mi się w oczy prowadzą do łatwych wniosków: nie indywiduum pociąga artystów, nie umysł w symbiozie z cielesnością, ale sama biologia człowieczej powłoki. Wiele prac na Sztukobraniu pozbawiało ludzi twarzy lub rozczłonkowywało ich. Tak dobrze już znane prace Marty Kozłowskiej łechcą oczy niezwykłą estetyką i zmysłowością, pourywane kończyny na obrazach Mateusza Hajdo natomiast wabią miękkością i drażnią brutalnością.

Chociaż na Małym Rynku rozstawionych było 15 stoisk, część artystów skutecznie zajęła całą moją uwagę, a przyglądanie się ich pracom oderwało mnie skutecznie od obiektywnej oceny wszystkich wystawiających. Mam nadzieję, że pojawią się na kolejnych targach tak, jak i tym razem gościli na nich Emilia Gąsienica-Setlak, Maciej Lorenc czy Karolina Skrzydłowska, których twórczość znam z poprzednich edycji i serdecznie polecam.

Kiedy Sztukobranie dobiegało końca w Auditorium Maximum przy ulicy Krupniczej publiczność zbierała się w oczekiwaniu na koncert Piotruś, Wilk i Chuligan, czyli niebagatelna odsłona muzyki klasycznej. Koncert wieńczył ponad tygodniowy festiwal, więc poprzedziły go liczne podziękowania i peany. Nic dziwnego, w końcu Kulturalia to festiwal organizowany przez wspólne siły studentów z krakowskich uczelni, którzy zjednoczyli się dla ocalenia kultury studenckiej oznaczającej nie tylko grilla przed akademikiem i Juwenalia, ale również kreatywność i wyobraźnię młodzieży zakręconej na punkcie kultury i sztuki. Jestem pod wrażeniem dokonań organizatorów, szczególnie że wieczorny koncert to był naprawdę smaczny kąsek.

W pierwszej części kilka utworów z płyty Experiment: Penderecki zagrał Piotr Orzechowski zwany Pianohooliganem. Pianista już od początku zaskoczył wyjściem poza pianistyczną normę – oprócz klawiszy używał również innych elementów instrumentu, wywołując zdziwienie na twarzach publiczności. Niektórzy byli w takim szoku, że po cichutku wymykali się z sali, inni przecierali oczy ze zdumienia, gdy pałeczki w rękach Pianohooligana zamieniały fortepian w perkusję. Ostatecznie występ pianisty wywołał gromkie brawa i powszechną radość, ponieważ nawet ci, którzy nie przepadają za muzyką klasyczną, mogli przekonać się, że nie jest ona tylko odtwarzaniem zapisu nutowego, ale polem do ekspresji i źródłem wielu emocji. Zdecydowanie koncert Piotra Orzechowskiego był dobrym wyborem na galę finałową Festiwalu.

Druga część wieczoru odbywała się pod banderą oscarowej animacji Suzie Templeton Piotruś i Wilk na podstawie baletu Siergieja Prokofiewa. Baśń o przyjaźni, wolności i walce z przeciwnościami losu zdobyła serca nie tylko hollywoodzkiej Akademii Filmowej, ale również publiczności w Auditorium Maximum, która miała okazję także wysłuchać oryginalnej muzyki wykonywanej na żywo przez studentów krakowskiej Akademii Muzycznej pod batutą Macieja Koczura. Uśmiech na twarzach gości świadczył o przyjemności, jaką sprawia im oglądanie zabawnej, ale i pełnej realizmu magicznego opowieści w pełni profesjonalnej oprawie muzycznej.

Wydawać by się mogło, że kilkudniowy festiwal Kulturalia zaspokoił głód kulturowy na długo, lecz to był wyłącznie appertif! Dzięki niemu możemy jednak być spokojni, wszystko w porządku z kreatywnością, zdolnościami organizacyjnymi i, co najważniejsze, z chęciami młodego pokolenia. Nikomu z biorących udział w festiwalu artystów nikt nie wmówi, że są jałowym pokoleniem, które wybiera bierność na Facebooku zamiast aktywności w realnej przestrzeni. Miejmy nadzieję, że pełni sił witalnych z wciąż rosnącą wyobraźnią organizatorzy Kulturaliów nadal będą dzielnie pracować i walczyć, by życie kulturalne krakowskich studentów (i nie tylko) kwitło. Powodzenia!

PLZobacz więcej zdjęć w galerii:

Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013 Kulturalne fascynacje krakowskich studentów. Sztukobranie i finał Kulturaliów 2013

Dodał: Artysta.pl

Wtorek 23 kwietnia 2013 09:30

Ilość odsłon: 2834

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin